De vraag achter De Kuip

donderdag 4 juni 2015
timer 3 min
Feyenoord krijgt voorlopig géén nieuw stadion. Het plan voor een nieuwe Kuip met 70.000 zitplaatsen blijkt niet binnen de financiële kaders te passen, zoals dat heet.

Tijdens een persconferentie waarin de leiding van de club het afblazen bekendmaakte, kwam op enig moment hun ambitie ter sprake. En dan bedoel ik niet ‘kampioen worden’, want dat spreekt voor zich. Nee, Feyenoord wil een stadion met 70.000 zitplaatsen – zo’n 20.000 meer dan in het huidige stadion – om met de hogere inkomsten die daarmee te halen zijn de begroting op te trekken naar de hoogte van PSV en Ajax. Geld alleen maakt uiteraard geen kampioen, maar zonder voldoende centjes is jaarlijks strijden om de landstitel een illusie. Oftewel: Het Nieuwe Stadion als ticket naar de top.
 

Maar wie wel eens in de ArenA of het Philips Stadion is geweest, weet dat daar geen 70.000 stoelen in zitten. Sterker nog: het zijn er ‘slechts’ 35.000 bij PSV en 50.000 bij Ajax. De vraag is dus: wil Feyenoord echt een stadion met 70.000 stoelen of wil het gewoon meer geld genereren? Als het dat laatste is, is het dan niet mogelijk dat te doen met een stadion met bijvoorbeeld 50.000 zitplaatsen, dat financieel wél is rond te krijgen en waarin véél meer business-mogelijkheden zitten? Misschien is dat een veel passender antwoord op de vraag van Feyenoord.
 

Die zoektocht naar de vraag achter de vraag is in de vastgoed- en bouwwereld essentieel voor succes. Zeker nu. Geld is nog altijd schaars, opdrachtgevers leggen risico’s liefst bij marktpartijen neer en diezelfde marktpartijen moeten dermate grote bedragen investeren in tenders en andere selectieprocedures dat het zelfs bij ‘winst’ nog maar de vraag is of er uiteindelijk onder de streep een plusje staat. Juist nu kunnen bedrijven zich met het achterhalen van de vraag achter de vraag, en dáár vervolgens een goed antwoord op geven, onderscheiden en waarde toevoegen, zowel kwalitatief als financieel. Daarvoor is ruimte en vertrouwen van de opdrachtgever nodig, maar ook creativiteit, vakmanschap en lef van de aanbieders.
 

Als ook Feyenoord daarvoor kiest, ben ik ervan overtuigd dat op Rotterdam-Zuid een passend stadion kan worden gerealiseerd dat niet alleen antwoord geeft op de vraag maar ook op de vraag achter de vraag. 


Auteur: Rob Stark
 

Reageren? R.Stark@imdbv.n
 

Stedebouw & Architectuur

Deze column werd eerder gepubliceerd in vakblad  Stedebouw & Architectuur , thema Gevels & Daken (verschenen: 29 mei 2015). Dit nummer kunt u als lid gratis downloaden in onze bibliotheek, evenals alle eerder verschenen edities van Stedebouw & Architectuur
 

Nog geen lid? Bekijk hier de voordelen.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De vraag achter De Kuip

Rob Stark, IMd Raadgevende Ingenieurs.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De MPG in relatie tot groot en groots wonen

18 jun om 07:30 uurtimer10 min

De MPG zou moeten aanzetten tot het bouwen met zo min mogelijk absolute impact. Toch komen kleinere woningen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: mens en maatschappij te veel een niche

12 jun om 07:30 uur

Vrouwen domineren ons nieuwe themanummer Gebiedsontwikkeling en niet in het minst dankzij de keuze van…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Hoe zit het sociaal weefsel in elkaar?’

11 jun om 07:30 uurtimer14 min

“Misschien zijn we te veel gaan leunen op techniek, ratio en economie.” Vandaar dat hoogleraar Co Verdaas, nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stimulansen voor gezonde schoolpleinen

10 jun om 07:30 uurtimer11 min

In opdracht van de gemeente Den Haag onderzocht Esther Vlasveld, adviseur gezonde leefomgeving bij GGD…

Lees verder »
descriptionArtikel

MVRDV neemt 'out of the box' wel heel letterlijk

6 jun om 07:30 uurtimer4 min

Met een grote diversiteit aan uitkragende loggia's, erkers en hangende balkons tekent MVRDV voor een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Na SAWA nog verder de hoogte in met hout

27 mei om 07:30 uurtimer5 min

Deze maand ontvangen de eerste bewoners van SAWA in Rotterdam hun huissleutels. Daarmee is een belangrijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

De 10 voordelen van collectief wonen

22 mei om 07:30 uurtimer8 min
Lees verder »
descriptionArtikel

Pleinen synoniem voor publieke gezondheid

21 mei om 07:30 uurtimer8 min

Tijdens het sfeervolle, tweede Blue Zone Festival in Amersfoort - boordevol kennis en ontmoeting - stonden…

Lees verder »