De vraag achter De Kuip

donderdag 4 juni 2015
timer 3 min
Feyenoord krijgt voorlopig géén nieuw stadion. Het plan voor een nieuwe Kuip met 70.000 zitplaatsen blijkt niet binnen de financiële kaders te passen, zoals dat heet.

Tijdens een persconferentie waarin de leiding van de club het afblazen bekendmaakte, kwam op enig moment hun ambitie ter sprake. En dan bedoel ik niet ‘kampioen worden’, want dat spreekt voor zich. Nee, Feyenoord wil een stadion met 70.000 zitplaatsen – zo’n 20.000 meer dan in het huidige stadion – om met de hogere inkomsten die daarmee te halen zijn de begroting op te trekken naar de hoogte van PSV en Ajax. Geld alleen maakt uiteraard geen kampioen, maar zonder voldoende centjes is jaarlijks strijden om de landstitel een illusie. Oftewel: Het Nieuwe Stadion als ticket naar de top.
 

Maar wie wel eens in de ArenA of het Philips Stadion is geweest, weet dat daar geen 70.000 stoelen in zitten. Sterker nog: het zijn er ‘slechts’ 35.000 bij PSV en 50.000 bij Ajax. De vraag is dus: wil Feyenoord echt een stadion met 70.000 stoelen of wil het gewoon meer geld genereren? Als het dat laatste is, is het dan niet mogelijk dat te doen met een stadion met bijvoorbeeld 50.000 zitplaatsen, dat financieel wél is rond te krijgen en waarin véél meer business-mogelijkheden zitten? Misschien is dat een veel passender antwoord op de vraag van Feyenoord.
 

Die zoektocht naar de vraag achter de vraag is in de vastgoed- en bouwwereld essentieel voor succes. Zeker nu. Geld is nog altijd schaars, opdrachtgevers leggen risico’s liefst bij marktpartijen neer en diezelfde marktpartijen moeten dermate grote bedragen investeren in tenders en andere selectieprocedures dat het zelfs bij ‘winst’ nog maar de vraag is of er uiteindelijk onder de streep een plusje staat. Juist nu kunnen bedrijven zich met het achterhalen van de vraag achter de vraag, en dáár vervolgens een goed antwoord op geven, onderscheiden en waarde toevoegen, zowel kwalitatief als financieel. Daarvoor is ruimte en vertrouwen van de opdrachtgever nodig, maar ook creativiteit, vakmanschap en lef van de aanbieders.
 

Als ook Feyenoord daarvoor kiest, ben ik ervan overtuigd dat op Rotterdam-Zuid een passend stadion kan worden gerealiseerd dat niet alleen antwoord geeft op de vraag maar ook op de vraag achter de vraag. 


Auteur: Rob Stark
 

Reageren? R.Stark@imdbv.n
 

Stedebouw & Architectuur

Deze column werd eerder gepubliceerd in vakblad  Stedebouw & Architectuur , thema Gevels & Daken (verschenen: 29 mei 2015). Dit nummer kunt u als lid gratis downloaden in onze bibliotheek, evenals alle eerder verschenen edities van Stedebouw & Architectuur . 
 

Nog geen lid? Bekijk hier de voordelen.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De vraag achter De Kuip

Rob Stark, IMd Raadgevende Ingenieurs.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

DigiBouw 2026: waar architectuur en digitale stedenbouw samenkomen

21 sep om 08:39 uur

Hoe ontwerp je niet alleen een goed gebouw, maar ook een toekomstbestendige leefomgeving? Op DigiBouw 2026…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

10 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Negen projecten genomineerd voor Rietveldprijs 2026

19 jun om 09:48 uur

Negen Utrechtse projecten maken dit jaar kans op de Rietveldprijs, de architectuurprijs ter bevordering van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Fasering gebiedsontwikkeling Oirschot legt koppelkansen bloot

15 jun om 10:16 uur

Een gebiedsontwikkeling in Middelbeers (gemeente Oirschot) laat zien hoe fasering niet alleen noodzakelijk is,…

Lees verder »