Living LAB 040 - wonen in een proeftuin

vrijdag 12 februari 2021
timer 2 min
Hoe ziet de stad van morgen eruit? Nog voor de zomer nemen de eerste bewoners hun intrek in de innovatieve woningen van Living LAB 040. Het lab maakt onderdeel uit van Buurtschap te Veld aan de Castiliëlaan in Eindhoven, dat nieuwe woonvormen wil ontdekken, ontwikkelen en testen.

Wethouder Yasin Torunoglu (Wonen en Ruimtelijke Ontwikkeling): "Deze nieuwe buurt wordt een plek om te wonen én innoveren. Bewoners gaan hier zelf met bedrijven de toekomst van bouwen en wonen in Eindhoven ontdekken. Dit initiatief past perfect bij Eindhoven; onze stad ademt innovatie. Maar innoveren doe je niet alleen, fantastisch dat we daar onze eigen inwoners bij kunnen betrekken."

Living LAB 040

Living LAB 040 wordt in fases ontwikkeld en bestaat uit honderd tot honderdtwintig innovatieve woningen. Er is ruimte voor verschillende doelgroepen: jong en oud, gezinnen, alleenstaanden, expats, vitale mensen, zorgbehoevenden, werkenden en studenten. ”In het Living LAB 040 gaan we diverse woonconcepten ontwikkelen en beproeven. Daarmee willen we zorgen dat we ook in de toekomst fijn kunnen wonen en er voor iedereen een betaalbaar thuis is”, aldus Monique Donker, zij is samen met Jos Lichtenberg initiatiefnemer van het Living LAB 040. "Dit doen we samen met de bewoners en diverse marktpartijen, de gemeente, provincie en Technische Universiteit Eindhoven."

Het lab wordt gebouwd in drie verschillende sferen:

  • De Stadskamer: hier is binnenstedelijk wonen het onderwerp van innovatie. Er wordt geëxperimenteerd met hoge dichtheid, inspirerende buitenruimtes en voorzieningen die vanuit de wijk ontstaan. Het gaat dan over een bouwhoogte van vier verdiepingen met uitschieters naar zes bouwlagen.
  • De Buurtkamer: hier staat verbinding met de buren en het buurtschap centraal. Er worden compacte grondgebonden en twee- tot drielaags woningen onderzocht zonder concessies te doen aan de hoge woonkwaliteit.
  • Hotspots: dit zijn circa tien innovatieve woningen die een vooruitblik op de toekomst geven.

Wisselen binnen het lab

Innovatie in het lab gebeurt zowel in het ontwikkelproces als bouwtechnisch, op sociaal vlak en ook in nieuwe financieringsmodellen. Het unieke aan Living LAB 040 is het wonen in een omgeving die met regelmaat verandert - zowel de invulling van het gebied als de woningen zelf. Bewoners zullen zelf ook binnen het lab van plek verwisselen, waarmee wordt onderzocht wat het doet met de gezondheid, sociale cohesie en het welzijn van mensen als ze op een bepaalde plek wonen.


Meer informatie is te vinden via de website van Living LAB 040.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gaan deze drie innovaties het in 2026 maken?

29 dec 2025 timer5 min

Begin januari verschijnt onze Innovatiecatalogus 2026 met ook dit jaar weer de Top 10 van innovaties die in…

Lees verder »