Kosten en voordelen van klimaatadaptatie in de stad

dinsdag 2 december 2025
timer 3 min

Hoe bereiden steden zich voor op een toekomst met meer hitte en wateroverlast? Arcadis berekende dat Amsterdam daarvoor tot 2050 ruim 1 miljard euro nodig heeft. Vooral in de negentiende-eeuwse ring zijn ingrepen dringend nodig én het meest rendabel.

Ingenieursbureau Arcadis heeft voor de gemeente Amsterdam doorgerekend wat het per buurt kost én oplevert om de publieke, fysieke leefomgeving klaar te maken voor het klimaat van 2050. Daarbij is per wijk in kaart gebracht welke ingrepen noodzakelijk zijn en welke aanleg- en onderhoudskosten daaraan verbonden zijn. Die uitgaven zijn vervolgens vergeleken met de verwachte schades als er geen maatregelen worden genomen. Volgens Arcadis is er tot 2050 een totale investering van ruim 1 miljard euro nodig om de voorgestelde maatregelen uit te voeren.

Arcadis concludeert dat de businesscase voor klimaatadaptatie zelfs zonder het effect van stijgende vastgoedwaarden positief kan uitvallen. De keuze voor bepaalde maatregelen – vooral de vergroening die daarmee gepaard gaat – beïnvloedt de omvang en kwaliteit van de voordelen voor stadsbewoners aanzienlijk. Hoewel de totale investering van ruim 1 miljard euro fors is, komt dit omgerekend voor 2025 neer op ongeveer 41,5 miljoen euro per jaar, wat neerkomt op circa 0,5% van de gemeentelijke jaarbegroting van 8,2 miljard euro.

Maatregelen tegen wateroverlast

Voor beheer en onderhoud is na de aanleg jaarlijks zo’n 18 miljoen euro nodig. Het merendeel daarvan gaat naar het in stand houden van maatregelen tegen wateroverlast, zodat voldoende bergingscapaciteit en tijdige afvoer gegarandeerd blijven. Door deze ingrepen kan de stad tot 2050 naar schatting 0,7 tot 1 miljard euro aan klimaatschade voorkomen. Een stijging van de OZB kan verdere, extra inkomsten genereren. Bovendien leveren de maatregelen substantiële maatschappelijke en economische voordelen op.

Negentiende eeuw

De grootste concentratie van zowel kosten als opbrengsten komen terecht in de negentiende-eeuwse ring en de gordel met bebouwing uit de jaren ’20 tot ’40. In deze wijken zijn omvangrijke aanpassingen nodig vanwege de grote behoefte aan waterberging, het beperkte aandeel open water en het vele verharde openbare gebied. Daarnaast bevinden zich hier veel kwetsbare bomen die gebaat zijn bij verbeterde groeiplaatsen. Vergeleken met de baten zijn de kosten gelijkmatiger over de stad verspreid; de hoogste baten concentreren zich vooral in enkele buurten waar de vergroening het meest toeneemt.

Lees hier de rapportage Amsterdam Klimaatbestendig 2050  

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: Biind
Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Versoepeling regelgeving versus klimaateisen voor de bouw

11 mrt om 07:30 uurtimer11 min

In nagenoeg alle klimaatakkoorden zijn eisen geformuleerd voor de korte termijn (2030). Ondertussen waarschuwen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam brengt koelere en groenere straten in kaart

9 mrt om 07:30 uurtimer5 min

In een steeds dichter bebouwde stad neemt hittestress toe en wordt de ruimte schaars. Amsterdam ontwikkelde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Nieuwe steden en 'straatjes erbij' helemaal niet nodig'

26 jan om 09:00 uurtimer9 min

Het Waterschap Vallei en Veluwe heeft voor het eerst een stedenbouwkundige in dienst genomen: Els Viester.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inspiratie voor groene gebiedsontwikkeling

15 dec 2025 timer10 min

In een uitverkocht Provinciehuis van Overijssel kwamen eind november ruim vierhonderd experts en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groen voegt waarde toe aan bedrijventerreinen

26 nov 2025 timer7 min

Groen op bedrijventerreinen levert op veel manieren waarde op. Die voordelen zijn niet altijd gemakkelijk in…

Lees verder »