Groningen krijgt toekomstbestendig hoofdstation

woensdag 28 januari 2015
timer 2 min
Het Hoofdstation in Groningen ondergaat een metamorfose. Om een toekomstbestendig openbaar vervoer knooppunt te realiseren, wordt het station uitgebreid met sporen, perrons en een perrontunnel.

De projecten zijn uitgewerkt in een Ruimtelijk Functioneel Ontwerp en het Ambitiedocument 'Mooi', waarin de mogelijkheden in impressies en referentiebeelden zijn gevat (zie ook de afbeelding hierboven). Dat laat Groningenbereikbaar.nl weten. Zo biedt de ondergrondse fietsenstalling ruimte aan zo'n 5.000 fietsen aan de zuidzijde van het station om ook in de toekomst voldoende parkeerplekken te bieden.


De Stadsbouwmeester, Provinciaal Bouwmeester en Spoorbouwmeester hebben met hulp van NL Architects in beeld gebracht hoe het Hoofdstation er mogelijk uit kan komen te zien.
 

Nieuw ontwerp Hoofdstation

Doel van de uitbreiding, die in lijn is met de vorig jaar gerealiseerde bustunnel, fietstunnel en fietsenstalling, is het opvangen van de toekomstige groei van reizigers. Daarmee wordt rekening gehouden met het verhuizen van het busstation naar de zuidkant van het Hoofdstation. Ook zijn in het ontwerp nieuwe winkels en reizigersvoorzieningen opgenomen bij de zuidentree. 
 

De plannen van de stuurgroep Groningen Spoorzone, waarin gemeente Groningen, provincie Groningen, ProRail, NS en het Ministerie van Infrastructuur en Milieu zitten, worden ter goedkeuring voorgelegd aan de gemeenteraad van Groningen en Provinciale Staten van de provincie Groningen. De begroting ligt momenteel op 275 miljoen euro.
 

Belang fietstunnel

De fietstunnel heeft een belangrijke functie in het nieuwe ontwerp. Naar verwachting neemt in 2020 de behoefte aan fietsenstallingen namelijk toe tot 15.000 plaatsen, in 2030 zelfs tot 17.500 plaatsen. Daarom wordt een nieuwe ondergrondse fietsenstalling voor 5.000 fietsen aan de zuidzijde van het spoor, grenzend aan de voetgangerstunnel, gerealiseerd. De tunnel biedt bovendien een rechtstreekse verbinding tussen het Stadsbalkon aan de noordzijde van de sporen en de nieuwe ondergrondse fietsenstalling ten zuide van de sporen. Tevens staat nog een fietsenstalling voor 2.200 plekken op de oostflank van het nieuwe perronplein op de planning. Zo wordt genoeg flexibiliteit voor groei ingebouwd.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Groningen krijgt toekomstbestendig hoofdstation

Impressie van het nieuwe perronplein van het Hoofdstation Groningen.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Versoepeling regelgeving versus klimaateisen voor de bouw

11 mrt om 07:30 uurtimer11 min

In nagenoeg alle klimaatakkoorden zijn eisen geformuleerd voor de korte termijn (2030). Ondertussen waarschuwen…

Lees verder »