Tuinstad oplossing voor vervuilde stad en woonproblemen?

vrijdag 10 mei 2024

Een eeuw geleden vroegen Floor Wibaut en Hendrik Berlage zich tijdens een conferentie af hoe je een stad mooier en groener kon maken om daarmee misschien wel de grootstedelijke problemen te kunnen aanpakken. Precies honderd jaar later doet Museum Het Schip die historie eer aan met de tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden.

Honderd jaar geleden vond in Amsterdam voor het eerst een internationale stedenbouwconferentie plaats met aandacht voor de idealen van de Tuinstadbeweging. Ter gelegenheid hiervan organiseert Museum Het Schip van 5 tot en met 7 juni 2024 een nieuwe Tuinstadconferentie en bovendien van 11 oktober 2024 tot en met 28 juli 2025 de tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden.
 
In 1924 werd in Amsterdam het Internationaal Stedenbouwkundig Congres georganiseerd. In een tijd van industrialisatie, vervuilde steden en grote woonproblemen discussieerden stedenbouwkundigen en volkshuisvesters, zoals Floor Wibaut en Hendrik Berlage, over de toekomst van de volkshuisvesting en stedenbouw. Die moest mooier, gezonder, socialer en groener worden. Er moesten fraai ontworpen tuindorpen, tuinwijken en zelfs tuinsteden komen. In de aanloop naar het congres, en ook in de decennia erna, werden deze ideeën daadwerkelijk met veel succes nationaal en internationaal gerealiseerd.
 
Internationale reis
De tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden neemt bezoekers mee op een internationale reis door de tijd. Met foto- en videomateriaal, tekeningen en schilderijen, historische publicaties, maquettes en ansichtkaarten uit alle windstreken komt de Tuinstadgedachte voor je ogen tot leven.
Van vervuilde industriesteden naar groene stadswijken, dorpen en verticale tuinsteden; de tentoonstelling biedt een interessant inkijkje in verleden, heden en toekomst. Daarbij is er aandacht voor grootse stedenbouwkundige plannen en de artistieke schoonheid van Nederlandse tuindorpen, waarvan een aantal werd ontworpen door architecten van de Amsterdamse School.
 
Bij de tentoonstelling organiseert Museum Het Schip diverse activiteiten, zoals lezingen, fietstochten, workshops en wandelingen waarbij dit bijzondere erfgoed tot leven komt. Op platform World Garden Cities kunnen bewoners, organisaties, verenigingen en andere geïnteresseerden zich met een interactieve kaart, beeldmateriaal, artikelen en een forum onderdompelen in tuinsteden over de hele wereld. Bovendien verschijnt het boek Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden met achtergrondverhalen en inspirerende foto’s van internationale tuindorpen en tuinsteden.
 
De conferentie
De thema's uit de internationale Tuinstadconferentie van 1924 over sociale woningbouw, wonen in het groen en een sterke gemeenschapszin zijn nog steeds actueel. Aanvullende uitdagingen zijn onder meer de huidige woningnood en klimaatcrisis.
Tijdens de World Garden Cities Conference van 5 tot en met 7 juni in Amsterdam en Hilversum - een gezamenlijk initiatief van Museum Het Schip, de gemeente Hilversum, Aedes en Housing Europe - wordt zowel teruggeblikt op de oorsprong van de tuinstadbeweging als een blik geworpen op de toekomst.
Alle achtergrondinformatie over het programma & sprekers van de World Garden Cities Conference ontdek je hier.
 
Indien je deze conferentie wilt bijwonen, kun je je aanmelden bij Margarétha Moerkerke, (020-612 7000), margaretha@publicy.nl.

Bron: Museum Het Schip (Amsterdam)

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Blue Zone Festival Score: ranglijst ideale leefomgeving

9 mei om 07:30 uurtimer10 min

Welke buurt, wijk of regio in Nederland vormt de ideale leefomgeving om gezond ouder te worden? De nieuwe Blue…

Lees verder »
descriptionArtikel

Architect van de stedelijke rafelrandjes

8 mei om 07:30 uurtimer15 min

Pal naast een kale bouwplaats langs een van de allerlaatste rafelrandjes binnen de Amsterdamse ring werkt…

Lees verder »
descriptionArtikel

De menselijke maat als uitgangspunt in de stad van morgen

6 mei om 07:30 uurtimer4 min

De Amerikaans-Canadese publicist en stadsactivist Jane Jacobs zette zich in de jaren zestig in voor levendige,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Warmtewerende oppervlakten in plangebieden

29 apr om 07:30 uurtimer4 min

In de 'Maatlat voor een groene klimaatadaptieve gebouwde omgeving' wordt gesproken over het belang van '…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw biodiversiteitsplan geeft Amsterdam meer ademruimte

25 apr om 07:30 uurtimer4 min

Biodiversiteit is ook in een stedelijke omgeving van groot belang: wilde bijen zorgen voor de bestuiving van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe bewoners verleiden met natuurinclusieve tuin

23 apr om 07:30 uurtimer10 min

Rondleiding laat zien hoe bewoners van een nieuwbouwbuurt in Leusden zijn meegenomen bij de realisatie van een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dorps bouwen: draagvermogen en daadvermogen

22 apr om 07:30 uurtimer7 min

In zijn column voor Stedebouw & Architectuur schrijft Harrie van Helmond over hoogwaardige,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excursie: radicale herinrichting stadscentrum Tilburg

11 apr om 08:30 uurtimer3 min

De binnenstad van Tilburg heeft in korte tijd een metamorfose ondergaan. Ontdek nu de gemaakte keuzes rond de…

Lees verder »