Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

donderdag 20 november 2025
timer 4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen schoolgebouwen vernieuwd, vervangen of gerenoveerd. Dat staat in het Integraal Huisvestingsplan (IHP) Onderwijs 2026–2041, waarover de gemeenteraad in december besluit. Het plan biedt een compleet overzicht van welke gebouwen aan vernieuwing toe zijn en wanneer dat kan gebeuren, zodat de stad gericht kan investeren in gezond en inspirerend onderwijs.

Voor de eerste vier jaar, van 2026 tot en met 2029, is al budget gereserveerd. In deze fase start de vervangende nieuwbouw voor de Aquamarijn, de Geert Grote School, de Eliëzer- en Obadjaschool en het Meander College. Daarnaast worden de Koningin Emmaschool en de Parkschool grondig gerenoveerd. Tegelijkertijd begint de gemeente met de planvorming voor ongeveer twintig andere scholen, zodat ook zij tijdig kunnen worden opgenomen in de volgende uitvoeringsfasen.

Grote opgave vanaf 2030

Na 2029 wacht een nog omvangrijkere klus. Voor de periode 2030–2041 gaat het om de vernieuwing van 56 schoolgebouwen en 44 gymzalen. Het benodigde budget daarvoor – geraamd op zo’n 571 miljoen euro – is nog niet beschikbaar. De gemeente wil zich nu wel al voorbereiden op deze investering. In het eerste kwartaal van 2026 legt het college daarom verschillende financieringsopties voor aan de gemeenteraad. Die kunnen vervolgens worden meegenomen in de coalitieonderhandelingen na de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026.

Wethouder Jeugd en Onderwijs Michiel van Willigen benadrukt het belang van deze lange termijn: “Zwolle is een echte onderwijsstad en dat willen we blijven. Goed onderwijs vraagt om gezonde, veilige en inspirerende plekken waar kinderen en jongeren kunnen groeien en leraren met plezier werken. Daarom is het belangrijk dat we nu inzicht hebben in de opgave die voor ons ligt. Het IHP helpt ons om de juiste keuzes te maken en stap voor stap verder te bouwen aan sterke scholen en sterke wijken.”

Het plan is opgesteld in nauwe samenwerking met de Zwolse schoolbesturen en kinderopvangorganisaties. Samen met de gemeente delen zij de ambitie om onderwijsgebouwen te realiseren die passen bij de toekomst van het leren én bij de groei van de stad. Daarbij is gekeken naar de kwaliteit en leeftijd van bestaande gebouwen en naar de kansen om onderwijsprojecten te koppelen aan gebiedsontwikkelingen en wijkvernieuwing.

Meer dan onderwijs alleen

Nieuwe en gerenoveerde scholen worden energieneutraal, duurzaam en voorzien van een gezond binnenklimaat. Maar de gebouwen krijgen ook een bredere maatschappelijke functie. Scholen zijn steeds vaker plekken waar leren, bewegen, zorg en ontmoeting samenkomen. In de nieuwe plannen is er daarom ook ruimte voor jeugdgezondheidszorg, wijkteams en buurtactiviteiten. Door scholen slim te verbinden met wijkvoorzieningen draagt de vernieuwing bij aan bredere doelen op het gebied van kansengelijkheid, gezondheid, bestaanszekerheid en leefbaarheid.

Met het IHP heeft Zwolle een duidelijke routekaart in handen om de komende jaren te investeren in sterke scholen en sterke wijken. De uitvoering vraagt om zorgvuldige keuzes en stevige financiële besluiten, maar biedt tegelijkertijd grote kansen voor de stad. De komende maanden besluit de gemeenteraad over het plan. Daarna wordt duidelijk hoe Zwolle de vernieuwing vormgeeft en welke stappen als eerste worden gezet op weg naar toekomstbestendig onderwijs.

Ontdek nu het Zwolse Integraal Huisvestingsplan Onderwijs 2026–2041 

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: gemeente Zwolle
Beeld: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

3 nieuwe vakprijzen voor stedenbouwkundigen en planologen

10 dec om 07:30 uurtimer3 min

Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedebouwkundigen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe ziel voor openbare ruimte Middelburg

8 dec om 07:30 uurtimer10 min

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe PvE Frisse Scholen 2025: van voldoende tot uitmuntend

4 dec om 10:45 uurtimer4 min

Een gezond, comfortabel en energiezuinig schoolgebouw: dát is de ambitie achter het vernieuwde Programma van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groen voegt waarde toe aan bedrijventerreinen

26 nov om 07:30 uurtimer7 min

Groen op bedrijventerreinen levert op veel manieren waarde op. Die voordelen zijn niet altijd gemakkelijk in…

Lees verder »
descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Betere bescherming tegen dubieuze en speculatieve grondhandel

20 nov om 10:00 uurtimer4 min

Het kabinet onderzoekt de invoering van een wettelijke bedenktijd voor consumenten bij grondaankopen. Dit moet…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Veertig jaar achterstand in onderwijshuisvesting aanpakken’

17 nov om 07:30 uurtimer6 min

In de portefeuille van schoolbestuurder Bart de Grunt vind je gebouwen die niet wind- en waterdicht zijn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »