Beleidsonderzoek IBO bevestigt slechte staat van onderwijshuisvesting

woensdag 14 april 2021
Opnieuw is aangetoond dat scholen in Nederland er slecht voor staan qua eisen, binnenklimaat en verduurzaming. Het interdepartementaal beleidsonderzoek (IBO) onderwijshuisvesting komt ook met enkele adviezen voor verbetering.

Het staat er slecht voor met het onderwijsvastgoed. Niet voor niets werd eind 2020 een fikse subsidiepot open getrokken door de overheid om de ventilatie op scholen drastisch te verbeteren. Helaas is dit nog maar het tipje van de ijsberg en moet er nog veel worden samengewerkt om dit probleem te tackelen. Zo bleek ook uit ons recente online event Een vliegende start maken met schoolverduurzaming.

Het onderzoek IBO Onderwijshuisvesting funderend onderwijs (hier te lezen) toont onder andere aan dat schoolgebouwen gemiddeld 40 jaar oud zijn en pas na gemiddeld 69 jaar worden vervangen, dat het onderwijs om flexibele gebouwen vraagt maar dat vele puur op klassikaal onderwijs gericht zijn en dat het binnenklimaat in wel 80 procent van de gebouwen tekort schiet.

Het IBO komt daarom met een aantal adviezen. De eerste is een die we vaker horen: transparantie. Volgens het IBO moeten 'alle wettelijke eisen die momenteel gelden ten aanzien van onderwijshuisvesting' in kaart worden gebracht, alsook van het huidige schoolgebouwenbestand. Ook meldt het IBO het belang van integrale huisvestingsplannen (IHP's).

Het belangrijkste advies van de commissie: pak de verouderde voorraad aan. Daarmee worden 'in één keer' de verschillende doelen gerealiseerd. Een ander belangrijk advies is het bundelen van budgetten tussen gemeenten en schoolbesturen. Hiervoor doet het IBO twee suggesties. Een laatste advies: zet in op standaardisering van gebouwen.

De VO-raad gaat samen met de PO-Raad en de VNG het rapport nader bestuderen om op basis daarvan adviezen te formuleren. Deze zullen ook worden geuit richting het ministerie van onderwijs en de kabinetsformatie. Het onderzoek is bovendien door minister Slob op 9 april 2021 naar de Tweede Kamer gestuurd. 

Help mee aan gezonde scholen

Dit onderzoek toont wederom aan hoe belangrijk de opgave voor scholen is. We kunnen niet langer onze kinderen in zulke omstandigheden les laten krijgen. Het is veelal wachten op de overheid, toch is er ook nu al wat te doen. Wat dat is, zoeken wij bij Stedebouw & Architectuur uit via ons Jaarprogramma Gezonde Scholen.

Met een reeks online events bundelen wij informatie over gezonde scholen, van energie en ventilatie tot beweging. Deze kennis diepen wij nog eens verder uit op het Nationaal Gezonde Scholen Congres op 10 november. Uiteraard kun jij deelnemen aan elk van deze evenementen.

Geïnteresseerd geraakt? Bekijk hier ons gehele Jaarprogramma Gezonde Scholen.

Logo NGSC

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe PvE Frisse Scholen 2025: van voldoende tot uitmuntend

4 dec om 10:45 uurtimer4 min

Een gezond, comfortabel en energiezuinig schoolgebouw: dát is de ambitie achter het vernieuwde Programma van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

20 nov om 07:30 uurtimer4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Veertig jaar achterstand in onderwijshuisvesting aanpakken’

17 nov om 07:30 uurtimer6 min

In de portefeuille van schoolbestuurder Bart de Grunt vind je gebouwen die niet wind- en waterdicht zijn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw themanummer: volop kansen voor scholenbouw

11 nov om 16:15 uurtimer6 min

Scholenbouw is hot! Na het geslaagde Duurzame & Gezonde Scholen Congres van afgelopen week, publiceren we…

Lees verder »
descriptionArtikel

Veel impulsen en smaakmakers tijdens congres scholenbouw

7 nov om 14:45 uurtimer13 min

Naast de eerste winnaar van de Smaakmaker-award, architect Yaike Dunselman, bracht de jubileumeditie van het…

Lees verder »

Hoe maak je een MFA écht toekomstbestendig?

3 nov om 15:00 uurtimer4 min

Onderwijs, kinderopvang, sport en welzijn samen onder één dak. Dat klinkt logisch en efficiënt, maar achter de…

Lees verder »
descriptionArtikel

De weeffout in het onderwijsvastgoed

29 okt om 07:29 uurtimer5 min

Schoolbestuurder Bart de Grunt (mijnplein) is misschien wel de hardst roepende in de woestijn van…

Lees verder »