Hoe maak je een MFA écht toekomstbestendig?

maandag 3 november 2025
timer 4 min

Onderwijs, kinderopvang, sport en welzijn samen onder één dak. Dat klinkt logisch en efficiënt, maar achter de schermen spelen er talloze belangen, budgetten en organisatorische vraagstukken. De realisatie van een multifunctionele accommodatie (MFA) is daarom een prachtige ambitie, maar ook een complexe uitdaging. Christiaan de Gries, adviseur huisvesting en facility management bij Draaijer, ziet het keer op keer en schreef er onderstaande blog over. Hoe zorg je ervoor dat zo’n MFA niet alleen vandaag goed functioneert, maar over tien jaar ook nog toekomstbestendig is?

De kracht van een gedeelde visie

Christiaan de Gries
Christiaan de Gries

Het begint bij: gezamenlijke visieontwikkeling, de basis voor de inrichting en het vormgeven van de samenwerking. Als alle betrokken partijen - van gemeente tot gebruikers - vanaf het eerste moment op één lijn zitten, voorkom je later in het proces veel problemen. Draaijer helpt daarbij en formuleert niet alleen met de partijen samen hoe het gebouw eruit moet zien, maar ook vanuit welke gedachte het gebouw wordt beheerd en geëxploiteerd. Want een MFA is meer dan een gebouw; het is een ecosysteem.

Heldere afspraken over eigendom en beheer

Een MFA vraagt om duidelijke afspraken over eigendom, verantwoordelijkheden en beheer. Wie doet wat? Hoe verdelen we kosten en risico’s? Wij adviseren over juridische en financiële structuren die samenwerking niet alleen mogelijk maken, maar ook duurzaam houden. Dit is geen detail, maar de basis voor een gezonde exploitatie.

Exploitatie: denken in de gebruiksfase

Te vaak wordt exploitatie pas ná oplevering een onderwerp. Mijn ervaring? Je moet er zo vroeg mogelijk over nadenken, bijvoorbeeld al tijdens de fase waarin gezamenlijk het Programma van Eisen wordt opgesteld. Hoe ziet de beheersstructuur eruit? Hoe zien de verantwoordelijkheden op het gebied van onderhoud en dagelijks beheer eruit? Door dit vroegtijdig met alle gebruikers te doorleven en vast te leggen, voorkom je verrassingen en creëer je een stabiele basis voor de toekomst.

Exploitatie en samenwerking

Een MFA is een ontmoetingsplek, een mini-samenleving. Als het beheer en de exploitatie niet goed geregeld zijn, lijdt niet alleen het gebouw, maar ook de samenwerking tussen organisaties daaronder. Mijn missie is om ervoor te zorgen dat ieder multifunctioneel gebouw niet alleen een mooi pand is, maar een goed functionerend geheel - financieel, organisatorisch en maatschappelijk.

Wil je meer weten over hoe wij dit aanpakken? Neem gerust contact op. Samen zorgen we ervoor dat jouw MFA een duurzaam succes wordt. Of kom aanstaande woensdag, 5 november, naar het Duurzame & Gezonde Scholen Congres in Ede, waar Draaijer om 13.45 uur een van de vele sessies verzorgt.

Blijf voortaan op de hoogte van al ons nieuws met een abonnement op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Tekst: Christiaan de Gries, adviseur
Beeld (bovenaan): MFA in Zweden (Shutterstock)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe PvE Frisse Scholen 2025: van voldoende tot uitmuntend

4 dec om 10:45 uurtimer4 min

Een gezond, comfortabel en energiezuinig schoolgebouw: dát is de ambitie achter het vernieuwde Programma van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

20 nov om 07:30 uurtimer4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Veertig jaar achterstand in onderwijshuisvesting aanpakken’

17 nov om 07:30 uurtimer6 min

In de portefeuille van schoolbestuurder Bart de Grunt vind je gebouwen die niet wind- en waterdicht zijn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw themanummer: volop kansen voor scholenbouw

11 nov om 16:15 uurtimer6 min

Scholenbouw is hot! Na het geslaagde Duurzame & Gezonde Scholen Congres van afgelopen week, publiceren we…

Lees verder »
descriptionArtikel

Veel impulsen en smaakmakers tijdens congres scholenbouw

7 nov om 14:45 uurtimer13 min

Naast de eerste winnaar van de Smaakmaker-award, architect Yaike Dunselman, bracht de jubileumeditie van het…

Lees verder »
descriptionArtikel

De weeffout in het onderwijsvastgoed

29 okt om 07:29 uurtimer5 min

Schoolbestuurder Bart de Grunt (mijnplein) is misschien wel de hardst roepende in de woestijn van…

Lees verder »
Mundus Brique Architecten
descriptionArtikel

Scholenbouwrevolutie in Twente

28 okt om 07:30 uurtimer4 min

Nog één week en Stedebouw & Architectuur heet je welkom bij de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde…

Lees verder »