Radicaal plan 'Waldstadt' wint internationale ontwerpcompetitie in Pforzheim

donderdag 22 april 2021
De Nederlandse architectenbureaus Koschuch Architects, Marc Koehler Architects en Zones Urbaines Sensibles [ZUS] zijn als winnaar uitgeroepen van een internationale, stedenbouwkundige competitie voor een gebiedsvisie van de Duitse stad Pforzheim. Het visionaire karakter van het plan ‘WaldStadt’ en de metabolistische aanpak waren doorslaggevend voor de jury om voor dit ontwerp te kiezen.

Met de gebiedsvisie breidt de stad Pforzheim uit naar het noorden met een circulair stedelijk ecosysteem in een ruim 140 hectare groot gebied. Hier is ruimte voor een toekomstbestendig alternatief voor conventionele woonwijken, met natuur en landschap als belangrijke dragers. Pforzheim is een Stadtkreis in de Zuid-Duitse deelstaat Baden-Württemberg, ligt tussen Karlsruhe en Stuttgart en telt ongeveer 130.00 inwoners. 

Adaptief duurzaam ontwerp

WaldStadt is ontstaan vanuit een metabolistische aanpak. In plaats van een rationele top-down structuur is een levend ontwerpmodel ontwikkeld dat reageert op de omgeving en de verschillende behoeftes van de stad en haar omgeving. De visie is gebaseerd op natuurlijke, aanwezige structuren. Binnen een duidelijke ecologische structuur ontstaan door verschillende functies en typologieën bijzondere woon- en werkomgevingen die teruggrijpen naar de relatie tussen mens en natuur. Met modulaire, biobased gebouwen die flexibel genoeg zijn om zich in de toekomst aan te passen aan nieuwe functies.

Collage Pforzheim

Natuur en mens in balans

Het visiegebied wordt gekenmerkt door een bosrijke omgeving. De natuur wordt in het plan volledig geïntegreerd. In Waldstadt gaat de mens vanuit een technologische samenleving terug naar de natuur. Een plek waar stedelijke cultuur en landschap op een nieuwe manier samensmelten. Waar mensen gezond leven, de biodiversiteit hoog is en waar natuurlijke principes worden gehanteerd. WaldStadt wordt een circulaire gemeenschap waarbij systeemdenken centraal staat, met gesloten kringlopen voor water, energie, afval en voedsel.

Aan het eind van het jaar gaat de gebiedsvisie een volgende fase in met een burgerparticipatieproject. Tot die tijd wordt de visie op WaldStadt Pforzheim verder uitgewerkt.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

S&A Podcast: zachtheid en verlangen in gebiedsontwikkeling

23 jul om 07:30 uurtimer3 min

In de nieuwe S&A Podcast Luisterlandschap spreken we met Co Verdaas, Deltacommissaris en hoogleraar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Projecten versnellen door opgaven apolitiek te maken

21 jul om 07:30 uurtimer12 min

In het huidige, onrustige tijdsgewricht komen veel planontwikkelingen tot stilstand. Politieke strubbelingen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stedelijke vernieuwing circulair door tijdelijke placemaking

16 jul om 07:30 uurtimer6 min

Het circulaire Stedelijke Vernieuwingsinitiatief van Leeuwarden is ook voor stedenbouwkundigen een kweekvijver…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kunnen we Nederland transformeren tot klimaatbestendig park?

14 jul om 07:30 uurtimer10 min

Hoe realistisch is het dat we Nederland kunnen transformeren tot een klimaatbestendig park waarin wonen, werken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groots denken en grote plannen vergen stevig leiderschap

7 jul om 07:30 uurtimer12 min

Gebiedsontwikkeling vraagt naast het maken van stedenbouwkundige plannen om diverse vormen van samenwerking,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oud-minister Sybilla Dekker: ‘Begrijp hoe besturen werkt’

30 jun om 07:30 uurtimer13 min

Jarenlang stopte het Rijk de ruimtelijke ordening onder de zoden. Tot verdriet van Sybilla Dekker, voormalig…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewoners maken de buurt

25 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Amsterdamse Rekenkamer waarschuwde dit voorjaar voor onleefbare en onveilige nieuwbouwwijken. In een column…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe inspiratie voor toekomst en inrichting van Nederland

23 jun om 09:30 uurtimer14 min

Vanuit haar studie en werk ontwikkelde Mare de Wit niet alleen een scherpe focus op het thema water, maar ook…

Lees verder »