Overijsselse aanpak inspireert Energieakkoord SER

vrijdag 6 september 2013
timer 3 min
Bedrijven, inwoners en overheden in Overijssel boeken goede resultaten op het gebied van energiebesparing in de bestaande bouw. Dit is ook een belangrijke impuls voor werkgelegenheid en lastenbeheersing. De Overijsselse aanpak komt voort uit een Green Deal met het Rijk en is een proeftuin voor Nederland.

De unieke samenwerking tussen branche organisaties Uneto VNI, Bouwend Nederland, Syntens, provincie Overijssel, woningcorporaties en gemeenten biedt een schat aan praktijkervaring. Deze ervaringen zijn in het SER akkoord overgenomen.

 

De Overijsselse aanpak richt zich op voorlichtingscampagnes, marktstimulering, uitrol en aansturing gemeentelijke energieloketten en actieve samenwerking met burgerinitiatieven, woningcorporaties en brancheorganisaties.

 

Resultaten

In Overijssel zijn in 1 jaar tijd meer dan 6.000 particuliere woningeigenaren actief aan de slag met energiebesparende maatregelen. 1.000 Ondernemers hebben het eigen pand verbeterd. 25 Woningcorporaties hebben de overeenkomst ondertekend om 121.000 (90% van het totaal) sociale huurwoningen in Overijssel energiezuiniger te maken.

En meer dan 150 bouwers en installateurs bieden samen hun diensten aan. Voorlichting over het belang van energiebesparing in woningen en bedrijven wordt verricht door ondernemers, vanuit de 25 gemeentelijke energieloketten en via het provinciale platform slimenergiethuis.nl.

Dit alles levert naar verwachting eind 2014 1.700 tot 2.000 banen op in de bouwsector, lastenverlichting voor huizenbezitters en huurders en een flinke impuls in de Overijsselse economie zowel in omzet als innovatie.

 

Sleutel energiebesparing

“De sleutel voor energiebesparing en verduurzaming ligt bij de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven op lokaal niveau", ziet voorzitter Titia Siertsema van UNETO-VNI, de ondernemersorganisatie voor de installatiebranche. "De tussenresultaten in Overijssel laten zien wat er dan mogelijk is. De Overijsselse aanpak is dé manier om een grote stap voorwaarts te maken. Het is dé manier om de energierekening van burgers omlaag te brengen, de CO2-uitstoot te verminderen en duurzame economische groei te realiseren.”

 

Perspectief voor bouw

Bouwend Nederland benadrukt dat het energiezuiniger maken van bestaande eigen woningen investeringsperspectief voor de bouw biedt . Paul Schumacher, plv. directeur Economische Zaken van de branchevereniging: "Dat roept iedereen al tijden, maar in Overijssel hebben provincie en gemeenten daar de afgelopen jaren met succes echt werk van gemaakt. Die aanpak wordt verder uitgebreid. Een ontwikkeling die door Bouwend Nederland wordt omarmd. Want dit levert voor bouwondernemers werk en werkgelegenheid op. Een meer dan welkom lichtpunt te midden van het zware weer waar de sector al zo lang mee te maken heeft.”

 

Impuls economie en werk

“Het benodigde geld om investeringen te doen in energiebesparing is al aanwezig in onze economie", stelt Theo Rietkerk, gedeputeerde Economie, Energie en Innovatie, Provincie Overijssel. "Dit geld wordt nu besteed aan de inkoop van fossiele brandstof. Daar waar dit geld wordt ingezet voor energiebesparing zorgt dit voor een multiplier effect voor werkgelegenheid, consument bestedingen en overheidsinkomsten. Mede daarom is gestart met Energiefonds Overijssel en kennen wij een zeer actieve MKB aanpak. In Overijssel werken we stap voor stap aan energiebesparing, marktstimulering en het creëren van banen. Dit in nauwe samenwerking met inwoners en bedrijven.”

 

(bron: Bouwend Nederland)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Overijsselse aanpak inspireert Energieakkoord SER

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

'Nieuwe steden en 'straatjes erbij' helemaal niet nodig'

26 jan om 09:00 uurtimer9 min

Het Waterschap Vallei en Veluwe heeft voor het eerst een stedenbouwkundige in dienst genomen: Els Viester.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp van wijk impuls voor gezondheid

22 jan om 07:30 uurtimer8 min

In veel gemeenten wordt gezondheid nog altijd gezien als iets dat vooral in de zorg of het sociaal domein…

Lees verder »
descriptionArtikel

Perverse prikkel grondspeculatie inruilen voor kwaliteit

15 jan om 07:30 uurtimer4 min

De huidige praktijk van gebiedsontwikkeling zorgt ervoor dat er te volle zakken met geld bij grondspeculanten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Persoonlijke, sociale en fysieke drempels openbare ruimte

8 jan om 07:30 uurtimer4 min

Het ministerie van VWS wilde net als diverse sport- en beweegpartners beter begrijpen wat mensen tegenhoudt om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wijzen naar het oosten

30 dec 2025 timer6 min

Na het verschijnen van de Ontwerp-Nota Ruimte hebben diverse belanghebbenden zich waarderend én kritisch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzaam ruimtegebruik: lagere parkeernormen

23 dec 2025 timer4 min

De provincie Noord-Holland gaat gemeenten adviseren en stimuleren om parkeernormen bij nieuwbouw te verlagen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doorbraak voor de natuur: groene groei met Newland

18 dec 2025 timer4 min

Hoe kunnen ecologische en economische waarden elkaar versterken? Vanuit die visie werkt Lune Walder (business…

Lees verder »