Bomen basis van klimaatadaptieve en energievriendelijke stad

donderdag 31 oktober 2024

Volgens Joris Voeten vormen bomen de basis voor een natuurinclusief, klimaatadaptief en energievriendelijk stedelijk gebied. Namens Wageningen University & Research onderzoekt hij nature based solutions voor het stedelijk gebied. Luister nu naar zijn verhaal.

Welke oplossingen biedt de natuur voor een gezonde en klimaatbestendige stedelijke omgeving? Dat was onderwerp van gesprek in het recente KAN Café, waar Coen van Rooyen (algemeen directeur WoningBouwersNL) in gesprek ging met Joris Voeten (Wageningen Environmental Research).

De boom is voor Voeten, opgeleid als tropisch bosbouwkundige, een belangrijk uitgangspunt: “De boom haalt zijn energie uit de zon, zuigt regenwater op en slaat een overschot op als een spons en gaat circulair om met grondstoffen. Gevallen bladeren van de boom verteren in de directe omgeving en leveren de bodem voedingsstoffen voor het volgend jaar”, vertelde Voeten.

Weerbaar

Recent fietste Voeten op een zwoele avond door het bos naar huis en die ervaring zette hem zelfs aan tot een gedicht over natuur en tijd. De stad is het tegenovergestelde van een bos, zegt Voeten. De stad is nog altijd veel te verhard. “In de zomer is het acht tot tien graden warmer dan erbuiten door al dat zwarte asfalt en als het regent ontstaat snel wateroverlast. In een bos gebeurt dat niet. Het ecosysteem herschikt zich na een gebeurtenis als een brand of een overstroming en wordt daardoor meer weerbaar.”

Voetens onderzoek heeft geleid tot uitgekiende concepten voor blauwgroene daken (video Project Smartroof 2.0) die veel meer bieden dan de sedumdaken van vijftien jaar geleden. “Ze leveren biodiversiteit, bergen water in kunststof kratten van 8,5 centimeter hoog, waar de wortels via capillaire werking bij kunnen.” Dergelijke daken koelen de etage eronder waardoor airco’s overbodig zijn. Ze koelen ook de zonnepanelen, waardoor deze jaarrond bewezen 4,4 procent meer elektriciteit leveren, zo blijkt uit dit onderzoek.

“We kunnen”, vervolgt Voeten, “vooral in de zomer nog veel meer water bergen op het dak. Zoals gezuiverd douchewater, dat we via een cascade en zwaartekracht op lager gelegen verdiepingen kunnen benutten voor toiletspoeling, of met geringe pompenergie naar de gewenste plek kunnen brengen.” Marktpartijen hebben volgens hem bestekteksten klaarliggen die voldoen aan de uitvraag van de systemen.

De lessen van Joris Voeten

  • Bomen vormen de basis voor een natuurinclusief, klimaatadaptief en energievriendelijk stedelijk gebied;
  • Blauw-groene daken zetten zonnepanelen jaarrond aan tot een 4,4 procent hogere elektriciteitsproductie dan een gewoon zwart dak;
  • Doe grotere investeringen voor klimaatadaptieve steden en schrijf die over een langere tijd af;
  • Wees in de grote steden niet bevreesd voor kunststof en betonnen constructies in de grond, om de stad multifunctioneler en klimaatadaptiever te maken.

Het complete verslag van het KAN Café lees je op de website van KAN Bouwen en bekijk ook deze video:

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: KAN Bouwen (tekst: René Didde)
Beeld: Shutterstock

 

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De 10 voordelen van collectief wonen

22 mei om 07:30 uurtimer8 min
Lees verder »
descriptionArtikel

Pleinen synoniem voor publieke gezondheid

21 mei om 07:30 uurtimer8 min

Tijdens het sfeervolle, tweede Blue Zone Festival in Amersfoort - boordevol kennis en ontmoeting - stonden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Thonik: strepen laten strategie stralen

20 mei om 07:30 uurtimer13 min

De ontwerpers van thonik ontwikkelen visuele identiteiten die je terugziet in uitingen als supergraphics,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sta jij ook op het podium van Congres Natuurlijk 2025?

19 mei om 16:00 uurtimer2 min

Op donderdag 27 november 2025 vindt in het provinciehuis van Overijssel (Zwolle) de zevende editie plaats van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excursie: honderden woningen binnen UNESCO Werelderfgoed

14 mei om 07:30 uurtimer4 min

Hoe bouw je honderden nieuwe woningen in een gebied dat officieel te boek staat als UNESCO Werelderfgoed? Je…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bereken de hittestress in straten en op pleinen

13 mei om 07:30 uurtimer11 min

Veel pleinen in Nederland zijn ingericht voor markten en evenementen en ontberen klimaatadaptieve kwaliteiten.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw platform en magazine: Ruimte voor Bewegen

12 mei om 07:30 uurtimer3 min

Nederland beweegt nog veel te weinig en daarom groeit de roep om de openbare ruimte beweegvriendelijker te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Blue Zone Festival Score: ranglijst ideale leefomgeving

9 mei om 07:30 uurtimer10 min

Welke buurt, wijk of regio in Nederland vormt de ideale leefomgeving om gezond ouder te worden? De nieuwe Blue…

Lees verder »