KAAN Architecten ontwerpt stadsbibliotheek in Aalst

maandag 11 juli 2016
timer 3 min
Het stadsbestuur van de Vlaamse gemeente Aalst heeft KAAN Architecten opgedragen de nieuwe stadsbibliotheek te ontwerpen. In dit nieuwe complex vestigt zich ook de Academie voor podiumkunsten.

De opdracht luidde: “De bibliotheek van Aalst moet uitgroeien tot een open en toegankelijk huis van kennis,  informatie, cultuur en ontspanning.” Niet minder belangrijk was dat het ontwerp een impuls aan een sfeervol stadshart moest zijn, een plaats waar inwoners van de stad uit alle lagen van de bevolking elkaar tegenkomen.
 

Ruimte voor ontmoeting

KAAN Architecten werd gekozen op basis van hun voorlopige ontwerp, dat de naastgelegen Pupillenschool als ‘hoeksteen’ gebruikt om het nieuwe complex in het stadsweefsel, en in de geesten van de inwoners van Aalst, te verankeren. Ook het onregelmatige stratenpatroon van de binnenstad diende als inspiratie voor het complex: op verschillende plaatsen sluiten straten grillig op elkaar aan, waardoor kleine openbare ruimten ontstaan.


De stadsbibliotheek, een rechthoekig volume dat zo’n twee tot drie keer zo groot is als het bestaande deel, wordt tegen de achterkant en een deel van de zijkant van het Pupillengebouw aangeschoven. Dit creëert ruimte voor twee openbare pleinen, één als entree van het complex en één voor het terras van het leescafé.


Impressie van het interieur van de nieuwe stadsbibliotheek in Aalst.
© EdiT, KAAN Architecten
 

Ornament van de stad

De combinatie van bibliotheek en podiumkunsten lijkt contrasterend, immers zorgen de laatste voor veel beweging en geluid, terwijl de eerste statisch en stil is. Volgens KAAN Architecten zorgt deze combinatie echter voor een uitdaging om een gebouw te ontwerpen waarin beide functies elkaar versterken. Ook dit voegt toe aan het idee van een ontmoetingsplaats.


Het complex wordt voorzien van weinig tot geen architectonische ornamenten. Dit is een bewuste keuze, laat KAAN Architecten weten. “Ogenschijnlijk willekeurig geplaatste vensters en daklichten brengen overdag 
licht binnen en stralen ’s avonds licht uit, wat aansluit bij het verlichtingsconcept voor de binnenstad. De vensters bieden zonder belemmering zicht op de doorzichten binnen het gebouw, op de afbeeldingen van oude prenten van Aalst die op verschillende muurvlakken zijn aangebracht, op de boeken en de beoefening van uiteenlopende podiumkunsten. Het complex draagt geen ornamenten, maar is een ornament van de stad.”


Het complex oogt transparant, ook in de avonduren.
© EdiT, KAAN Architecten


Voor het gebouw van de stadsbibliotheek heeft de stad gekozen voor een publiek-private samenwerking (pps). De vorm van deze pps is een DB-contract. Design en Build, zijn als één geheel aanbesteed aan een private partij Groep Van Roey NV. Van Roey heeft voor dit project een gelegenheidscombinatie gevormt waarin behalve KAAN Architecten ook ABT, Studiebureau R. Boydens NV, Util Structuurstudies en Dutch Light Pro deelnemen.


De stadsbibliotheek moet worden gebouwd op de hoek van de Oude Graanmarkt en de Esplanadestraat. Het complex moet in 2018, precies een eeuw na het eindigen van de Eerste Wereldoorlog, voltooid zijn.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
KAAN Architecten ontwerpt stadsbibliotheek in Aalst

Het ontwerp van de nieuwe stadsbibliotheek in Aalst door KAAN Architecten. © EdiT, KAAN Architecten

© EdiT, KAAN Architecten © EdiT, KAAN Architecten
© EdiT, KAAN Architecten © EdiT, KAAN Architecten
© EdiT, KAAN Architecten © EdiT, KAAN Architecten

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »