Voetganger centraal in ontwerpfilosofie dorpen en steden

maandag 15 september 2025
timer 3 min

Dorpen en steden ontstonden van oudsher rond transportverbindingen. De moderne tijd - en met name de auto - heeft die bevolkingscentra radicaal veranderd. Is het tij nog te keren? Ja! Ontdek ook ‘mensdenken’ als ontwerpfilosofie.

Het centrum van Tilburg heeft de afgelopen jaren een opmerkelijke metamorfose ondergaan. De radicale herinrichting van het centrum, met een groene stadsboulevard die maar één rijbaan telt, zorgde ervoor dat er dagelijks geen 18.000, maar nog slechts 9.000 voertuigen door het centrum rijden.

Stedenbouwkundige Thijmen van Gompel (Movares) groeide op in Tilburg en maakte dus van nabij mee hoe die stad zich ooit tot autostad ontwikkelde. En hij zag ook hoe steden vandaag de dag gebruikt, beleefd en gezien worden. Van Gompel: “De naoorlogse stadsplanning heeft steden radicaal en onherkenbaar veranderd. Hoe heeft ons vakgebied ervoor gezorgd dat we steden zijn gaan bouwen die ver af staan van wat een stad al duizenden jaren tot een stad maakt? Wat is de essentie van een stad? Deze vragen houden mij bezig.”

Mensdenken

Vanuit die essentie en zijn ervaring als stedenbouwkundige is hij ervan overtuigd dat we meer ‘menselijke steden en dorpen’ moeten bouwen. “Mensdenken is voor mij dan ook een ontwerpfilosofie.” Wie daar meer over te weten wil komen, kan terecht bij een presentatie van Van Gompel, samen met zijn collega Isabel Conti, tijdens het Nationaal Voetgangerscongres op 1 oktober in Amersfoort.

Van Gompel: “We beginnen met een korte toelichting op onze ontwerpfilosofie ‘mensdenken’. Daarna kijken we naar de historische en hedendaagse rol van ‘de stoep’. Vervolgens bespreken we de toekomst van voetgangers aan de hand van toekomstige woonwijken, waar de voetganger centraal staat en de auto ondergeschikt is. We willen inspireren en mensen aan het denken zetten om onze steden en dorpen radicaal anders te plannen en vormgeven. Door in te zoomen op de stoep wordt onze filosofie ook heel concreet.”

Bekijk nu het complete programma van het Nationaal Voetgangerscongres 2025.

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

'Nieuwe steden en 'straatjes erbij' helemaal niet nodig'

26 jan om 09:00 uurtimer9 min

Het Waterschap Vallei en Veluwe heeft voor het eerst een stedenbouwkundige in dienst genomen: Els Viester.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp van wijk impuls voor gezondheid

22 jan om 07:30 uurtimer8 min

In veel gemeenten wordt gezondheid nog altijd gezien als iets dat vooral in de zorg of het sociaal domein…

Lees verder »
descriptionArtikel

Perverse prikkel grondspeculatie inruilen voor kwaliteit

15 jan om 07:30 uurtimer4 min

De huidige praktijk van gebiedsontwikkeling zorgt ervoor dat er te volle zakken met geld bij grondspeculanten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Persoonlijke, sociale en fysieke drempels openbare ruimte

8 jan om 07:30 uurtimer4 min

Het ministerie van VWS wilde net als diverse sport- en beweegpartners beter begrijpen wat mensen tegenhoudt om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wijzen naar het oosten

30 dec 2025 timer6 min

Na het verschijnen van de Ontwerp-Nota Ruimte hebben diverse belanghebbenden zich waarderend én kritisch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzaam ruimtegebruik: lagere parkeernormen

23 dec 2025 timer4 min

De provincie Noord-Holland gaat gemeenten adviseren en stimuleren om parkeernormen bij nieuwbouw te verlagen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doorbraak voor de natuur: groene groei met Newland

18 dec 2025 timer4 min

Hoe kunnen ecologische en economische waarden elkaar versterken? Vanuit die visie werkt Lune Walder (business…

Lees verder »