Ontwerpend onderzoek: Deventer, EROP of ERONDER

maandag 1 september 2025
timer 3 min

Deze zomer verscheen de publicatie van het ontwerpend onderzoek Deventer, EROP of ERONDER | Een pleidooi voor slim ruimtegebruik. Daarin biedt Studio Groen+Schild een nieuw perspectief op de beschikbare ruimte voor nieuwe woningen in Deventer.

Nederland staat voor een grote woningbouwopgave. Bevolkingsgroei, veranderingen in de samenstelling van huishoudens en langdurige bouwprocedures maken het realiseren van nieuwe woningen complex. De oplossing wordt al snel gezocht in uitbreiding aan de randen van steden en dorpen. Die ontwikkeling zet de natuur onder druk, terwijl we de groene ruimte hard nodig hebben voor het behalen van onze klimaatdoelen, onze voedselvoorziening én voor recreatie en beweging. Kortom voor een gezonde leefomgeving. 

Woningtekort

Ook in Deventer is sprake van een woningtekort. De Hanzestad aan de IJssel wil aantrekkelijk blijven voor haar inwoners, ondernemers en jonge professionals. Om die ambitie waar te maken, wil de gemeente een flink aantal nieuwe woningen realiseren. Tegelijkertijd is de directe nabijheid van natuur één van de grote kwaliteiten van de stad. De combinatie van een historische binnenstad met de IJssel, haar uiterwaarden en groene buitengebied maakt Deventer bijzonder en leefbaar. Een kwaliteit om te koesteren. 

Deventer erop of eronder

Het lijkt een tegenstelling: de woningbouwopgave oplossen én de natuur behouden. De architecten van Studio Groen+Schild zijn er echter van overtuigd dat dit wél kan samengaan. Deze overtuiging is gebaseerd op hun ontwerpend onderzoek. Zij verdiepten zich in de woningbouwopgave van Deventer, haar ruimtelijke structuur en de veranderende woonwensen. De studio maakte kaarten, visualiseerde ontwerpideeën en voerde analyses en berekeningen uit. Lezingen, boeken en onderzoek van andere professionals zorgden voor verdere input en inspiratie

De conclusie luidde: nieuwe woningen realiseren én de natuur sparen kan zeker. Door slim te bouwen binnen de bestaande bebouwde omgeving: erop, erin, ertussen, ernaast of eronder. Maar de tijd dringt en we staan op een kruispunt; vandaar de titel: Deventer, EROP of ERONDER.

Publicatie

De publicatie - te verkrijgen via de studio - omvat 64 pagina’s met tekst, visualisaties, kaarten, referentieprojecten en inspiratiebeelden. Aan de hand van vijf thematische hoofdstukken, EROP, ERIN, ERTUSSEN, ERNAAST en ERONDER, wordt aangetoond dat het toevoegen van nieuwe woningen binnen de bestaande bebouwde omgeving van Deventer goed mogelijk is.

 

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron en meer info: Studio Groen+Schild

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Versoepeling regelgeving versus klimaateisen voor de bouw

11 mrt om 07:30 uurtimer11 min

In nagenoeg alle klimaatakkoorden zijn eisen geformuleerd voor de korte termijn (2030). Ondertussen waarschuwen…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam brengt koelere en groenere straten in kaart

9 mrt om 07:30 uurtimer5 min

In een steeds dichter bebouwde stad neemt hittestress toe en wordt de ruimte schaars. Amsterdam ontwikkelde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe kabinet-Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gelijkwaardigheid als basis voor wijkvernieuwing

17 feb om 10:00 uur

Het rapport Gelijke Grond van KAW, dat afgelopen najaar werd gelanceerd, maakt helder dat wijkvernieuwing niet…

Lees verder »