Lezing over de sociaal-fysieke aanpak in stadswijken

maandag 26 februari 2024

In ons nieuwste magazine dat nu in productie is, wordt een rapport besproken dat gaat over gezondheidsachterstanden in bepaalde woonwijken en de relatie met de woningmarkt. Is dit een werkveld dat je interesseert, kom dan aanstaande woensdagavond 28 februari naar Zoetermeer. ArchitectuurPunt Zoetermeer organiseert daar een stadslezing over de sociaal-fysieke aanpak in stadswijken.

De zorg voor gebouwde buurten omvat meer dan alleen het herleggen van bestrating of het verduurzamen van gevels. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat mensen zich veilig voelen en vrij kunnen bewegen in stadswijken? Tijdens de lezing zullen Judith Schotanus, Sander van der Ham en Edvard van Dongen het woord nemen.

SocialSofa-project in Zoetermeer, 2014.

Judith Schotanus, vertrekkend coördinator van ArchitectuurPunt Zoetermeer, zal de lezing inleiden aan de hand van de theorie van Jane Jacobs. Schotanus stelt: “Mensen maken de stad: ruimtelijk ontwerp gaat niet alleen over de vorm en kleur van gebouwen. Het gaat ook over de mensen die deze gebouwen en publieke ruimten gebruiken. Met mijn ervaring als architect en kennis van stadssociologie kijk ik altijd naar ‘de stenen’ en ‘de mensen’. Ontmoeting en sociale veiligheid spelen daarbij een belangrijke rol.”

Verbinding en gemeenschapskracht

Sander van der Ham, stadspsycholoog bij Thuismakers Collectief & Buurtklimaatje, zal laten zien dat buurtgemeenschappen ook een drijvende kracht kunnen zijn achter sociaal-fysieke ontwikkelingen in de wijk. Zijn betoog is gebaseerd op zijn werk in verschillende wijken in het land, waar hij mensen ontmoet die zich met hart en ziel inzetten voor een goede en prettige buurt. Dit gaat vaak over verbinding en gemeenschapskracht. Sander zal illustreren wat er gebeurt wanneer gemeenschappen ruimte krijgen om te groeien.

Edvard van Dongen, directeur Identiteit en Vernieuwing bij Era-Contour, zal vertellen hoe er in nieuwe woningbouwprojecten wordt gekeken naar manieren om sociale cohesie te bevorderen. Hij zal onder andere ingaan op de projecten Happy Days in Zoetermeer en Little C (Coolhaven) in Rotterdam.
De lezing vindt plaats in het Forum-Podium van de Hoofdbibliotheek. Vooraf reserveren via de website van ArchitectuurPunt Zoetermeer is vereist en online deelnemen is ook een optie.

Lezing

Datum: Woensdag 28 februari 2024
Tijd: 19.30 – 21.00 uur. Inloop 19.15 uur
Locatie: Forum Bibliotheek, Podium
Adres: Stadhuisplein 1, Zoetermeer

Info en aanmelden (noodzakelijk)

Bron: Persbericht
Foto boven: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe kabinet-Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gelijkwaardigheid als basis voor wijkvernieuwing

17 feb om 10:00 uur

Het rapport Gelijke Grond van KAW, dat afgelopen najaar werd gelanceerd, maakt helder dat wijkvernieuwing niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vuistregels voor een gezond stedelijk ontwerp

11 feb om 09:30 uurtimer5 min

Hoe maak je gezondheid tot een ontwerpparameter? In een tijd van verdichting, klimaatdruk en schaarse ruimte…

Lees verder »