Kleurrijke tentoonstelling over tuindorpen en tuinsteden

woensdag 7 augustus 2024

Voor een (inter)nationaal beeld over verleden, heden en toekomst van wonen in een gezonde, groene omgeving kun je binnenkort terecht in het Amsterdamse Museum Het Schip. De tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden geeft je hierover vanaf 11 oktober 2024 (t/m 28 juli 2025) een kleurrijk beeld met onder meer films, foto’s, schilderijen en maquettes.

In 1924 vond in Amsterdam het Internationaal Stedenbouwkundig Congres plaats. In een tijd van industrialisatie, vervuilde steden en grote woonproblemen discussieerden experts als Floor Wibaut en Hendrik Berlage over de toekomst van de volkshuisvesting. Die moest mooier, gezonder, socialer en groener worden. Er moesten fraai ontworpen tuindorpen, tuinwijken en zelfs tuinsteden komen. In aanloop naar en in de decennia na de conferentie werden deze ideeën met veel succes nationaal en internationaal gerealiseerd.

India en Japan

Honderd jaar later neemt de tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden in Museum Het Schip bezoekers mee op een boeiende, internationale reis door de tijd. Met rijk foto- en videomateriaal, fantasievolle tekeningen en schilderijen, historische publicaties, maquettes en ansichtkaarten uit alle windstreken - van Engeland en Frankrijk tot India en Japan - komt de Tuinstadgedachte voor je ogen tot leven.

Hufeisensiedlung in Berlijn, architect Bruno Taut (collectie Ben Buschfeld).

Van vervuilde industriesteden naar groene stadswijken, dorpen en verticale tuinsteden; de tentoonstelling biedt een interessant inkijkje in verleden, heden en toekomst. Daarbij is er aandacht voor grootse stedenbouwkundige plannen en de artistieke schoonheid van Nederlandse tuindorpen, waarvan een aantal is ontworpen door architecten van de Amsterdamse School.

Willem Dudok

Enkele voorbeelden zijn de nog altijd bestaande, prachtige en bij bewoners geliefde tuindorpen in Groningen, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Amsterdam. Tuindorp Nieuwendam in Amsterdam Noord werd vlak na de bouw zelfs het mooiste tuindorp van Europa genoemd. Hilversum spant de kroon: architect Willem Dudok maakte daarvan Nederlands grootste vooroorlogse tuinstad met veel invloeden van de Amsterdamse School. De waardering voor deze wijken is nog altijd groot. Vanwege de bijzondere bouw en artistieke schoonheid zijn vele bestempeld tot monument of beschermd dorpsgezicht.

Extra activiteiten

Tijdens de tentoonstelling organiseert Museum Het Schip diverse activiteiten, zoals lezingen, fietstochten, workshops en wandelingen waarbij dit bijzondere erfgoed tot leven komt. Op het platform World Garden Cities kunnen bewoners, organisaties, verenigingen en andere geïnteresseerden zich met een interactieve kaart, beeldmateriaal, artikelen en een forum onderdompelen in tuinsteden over de hele wereld.

Boeiende achtergrondverhalen en inspirerende foto’s van internationale tuindorpen en tuinsteden vind ej ten sloote ook in het boek Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden.

Bron: Museum Het Schip
Foto boven: maquette wooncoöperatie De Torteltuin, IJburg Amsterdam (architecten Natrufied Architecture)

Lees ook: Tuinstad oplossing voor vervuilde stad en woonproblemen?

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Berninitoren geeft nieuwe impuls aan wonen aan de Prinsenplas

19 mei om 15:00 uur

In Rotterdam-Prinsenland is onlangs de Berninitoren in gebruik genomen. Met de toevoeging van de woontoren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Great Places: honderden richtlijnen voor een succesvolle openbare ruimte

7 mei om 15:54 uur

De openbare ruimte speelt een essentiële rol in het dagelijks leven van mensen. Tijdens bezoeken aan honderden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rivium in Capelle transformeert naar gemengd stedelijk gebied

4 mei om 08:46 uurtimer3 min

Het sterk monofunctionele kantorengebied Rivium in Capelle aan den IJssel krijgt een nieuw toekomstperspectief…

Lees verder »
descriptionArtikel

Halen de kabinetsplannen de woningmarkt uit het slop?

29 apr om 08:21 uurtimer12 min

Meer woningen bouwen geldt al jaren als hét antwoord op de woningnood. Toch stokt de productie telkens opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »