Flats in Rotterdams Overschie grondig opgeknapt

woensdag 16 december 2015
timer 5 min
Kapotte keramische tegels uit 1954 en voegen die er nog veel erger aan toe waren. Die combinatie was vragen om problemen op de galerijen van de flats Vrieslandt, Gelderlandt, Zeelandt en Hollandt in de Rotterdamse wijk Overschie. Vocht vond zijn weg door de vloeren heen en zorgde aan de onderkant voor lelijke blaasvorming. Tijd dus voor een grondige renovatie.

Eigenlijk zijn de flats aan de Van Adrichemweg in al die zestig jaar sinds de bouw nog nooit toe geweest aan grote opknapbeurten. "Tuurlijk, er is wel wát aan gebeurd. Maar niet veel hoor. Vroeger konden ze goed bouwen kennelijk, beter dan nu," zegt Folkert Zuithoff van Woonstad Rotterdam met een grijns. Ja, er zijn ooit woningen in de flats samengevoegd voor meer wooncomfort. En de buitenisolatie werd in de jaren tachtig eens aangepakt. "Maar verder zijn de vier flats gewoon heel solide gebouwen gebleken."
 

,,Hoe 'solide' de van buiten identieke flats ook zijn, de jaren gaan natuurlijk op een dag wel tellen.''
 

Woonstad Rotterdam is eigenaar van de vier flats, die negen verdiepingen hoog zijn en elk tussen de 57 en 99 appartementen huisvesten. Hoe 'solide' de van buiten identieke flats ook zijn, de jaren gaan natuurlijk op een dag wel tellen. De oorspronkelijke keramische tegels op de galerijen bleken het minst bestand tegen de tijd. Zuithoff: "Ze scheurden, waren kapot. En het voegwerk was ook erg slecht geworden, net als de dilataties tussen de verschillende betondelen. Die deden hun werk niet meer." Het gevolg: lekkage.
 

"Het vocht van buiten zakte door de tegels in het beton. Er ontstond blaasvorming aan de onderkant van de galerijen, die de plafonds zijn op de galerijen eronder. Dat ziet er niet mooi uit natuurlijk, maar het zorgde er ook voor dat de constructieve veiligheid in het gedrang kwam." Vorig jaar was het daarom tijd voor actie in de eerste twee flats. De 70 meter lange en 1,25 meter brede galerijen werden weer waterdicht gemaakt. En na de bouwvak worden flats nummer 3 en 4 klaargemaakt, als alles goed gaat.
 

,,Het verwijderen van de oude verflagen viel tegen. De verf zat zo goed vast, dat we moesten stralen om het eraf te krijgen.''
 

Hoe? " We hebben de dilataties waterdicht afgewerkt, de kapotte tegels vervangen en daar overheen een waterdicht, volledig gewapend systeem aangebracht van Triflex," legt Zuithoff uit. Ook zijn de galerijdoorvoeren vergroot om de afvoer van het water te verbeteren. Aan de andere kant van de vloeren zijn de oude verflagen verwijderd. "Die klus viel wat tegen," bekent de projectleider van Woonstad Rotterdam. "De verf zat zo goed vast, dat we moesten stralen om het eraf te krijgen.' Vervelend vooral voor de bewoners van de flats, weet Zuithoff. 'Want stralen betekent heel veel stofoverlast. Maar het kon niet anders en gelukkig is het nu allemaal klaar."
 

Twee jaar uitwasemen

Met opnieuw sauzen wordt zo'n twee jaar gewacht, zodat het beton goed kan uitwasemen. "Dat vocht moet eruit. Volgens de aannemer zouden we de plafonds misschien na een jaar al wel kunnen afwerken, maar ik wil geen risico nemen. Dus wachten we twee jaar voordat we de boel mooi wit sauzen. Dan ziet het er weer wat vriendelijker uit allemaal." Ondertussen worden de vloeren in de galerijen wel helemaal afgewerkt. Met het Triflex BTS P systeem inclusief een antisliplaag door ingestrooid kwartszand. "Er wonen veel ouderen in de flats en de keramische tegels werden als het regende soms spekglad. De nieuwe vloeren zijn veel veiliger."
 

Duurzaam beschermd

De kleur werd grijs. Zuithoff: "Lekker neutraal en tijdloos. De keramische tegels waren een beetje geel-roodkleurig. Grijs is wat minder smaakgevoelig en kan wel wat jaartjes mee." Net als de nieuwe Triflex-vloer. Die zorgt ervoor dat de galerijen duurzaam beschermd zijn. "Wij hebben ook een concurrerend product bekeken voor deze klus, maar Triflex kwam als beste uit de bus. Niet alleen qua prijs, onderhoudsvriendelijkheid en kwaliteit. De droogtijd was ook kort met slechts drie keer twee uur per galerij. Dat is voor onze bewoners natuurlijk wel zo prettig, want die kunnen anders geen kant op."


,,Bij klussen zoals deze is het wel zo fijn dat iemand even aan je deur komt om tekst en uitleg te geven.''
 

De samenwerking met de applicateur van Triflex, Neston Betonconservering, verliep volgens Zuithoff uitstekend. "Dat is wel zo prettig, want de communicatie met de bewoners van deze flats was erg belangrijk. De werkzaamheden grepen immers zo direct in in hun leefomgeving, dan is het fijn dat iemand even aan je deur komt om tekst en uitleg te geven." Daarnaast werden de flatbewoners via de Algemene Ledenvergadering en brieven op de hoogte gesteld. "Tijdens de werkzaamheden vragen mensen natuurlijk wel wanneer het klaar is en hoor je ze klagen over de troep. Logisch, zij snappen natuurlijk niet de technische kant achter de klus. Maar als het eenmaal klaar is, reageren ze heel tevreden over het resultaat."


De complete klus beslaat overigens nog meer werkzaamheden, zoals het schilderen van de begane grond en de houten balustrades. Rond begin november moet alles klaar zijn.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Flats in Rotterdams Overschie grondig opgeknapt

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De MPG in relatie tot groot en groots wonen

18 jun om 07:30 uurtimer10 min

De MPG zou moeten aanzetten tot het bouwen met zo min mogelijk absolute impact. Toch komen kleinere woningen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gevels van kersenpitten of rioolwater

17 jun om 07:30 uurtimer2 min

In onze digitale magazines ontdek je bijzondere aspecten van de bouw in de rubriek Bouwstenen. Zoals het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Programma bekend voor Circulaire Openbare Ruimte Congres op 19 juni

13 jun om 07:30 uur

Op 19 juni organiseert Straatbeeld voor de vierde keer het Circulaire Openbare Ruimte Congres. In Nijmegen is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: mens en maatschappij te veel een niche

12 jun om 07:30 uur

Vrouwen domineren ons nieuwe themanummer Gebiedsontwikkeling en niet in het minst dankzij de keuze van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geven we nog wel les in gezonde gebouwen?

11 jun om 09:00 uurtimer4 min

De nood wordt steeds hoger: geven we kinderen nog wel onderwijs in gezonde gebouwen? Het is één van de centrale…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Hoe zit het sociaal weefsel in elkaar?’

11 jun om 07:30 uurtimer14 min

“Misschien zijn we te veel gaan leunen op techniek, ratio en economie.” Vandaar dat hoogleraar Co Verdaas, nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kringloop Integratie Platform verlaagt kosten verduurzaming

26 mei om 07:30 uurtimer11 min

Kun je ruim 35.000 euro besparen door een woning slimmer te verduurzamen? Wel volgens transitiemaker Niels Rood…

Lees verder »
descriptionArtikel

De 10 voordelen van collectief wonen

22 mei om 07:30 uurtimer8 min
Lees verder »