Collectieve wijkaanpak verduurzaming stimuleert groene groei

vrijdag 17 januari 2025

Een collectieve aanpak van wijken met slecht geïsoleerde huizen, waar de verduurzaming in één keer voor hele straten kan worden uitgevoerd en waar warmtenetten in één keer het gasnet vervangen. Dat is één van de vele voorstellen van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE). Met een uitgebreide ‘Menukaart voor groene groei’ probeert de vereniging minister Hermans te bewegen meer actie te ondernemen. Wat staat er nog meer op stapel voor de gebouwde omgeving?

Met twintig maatregelen, uitgebreid uitgewerkt in een Menukaart, wil NVDE voorkomen dat we op de huidige koers blijven en de klimaatdoelen niet gaan halen. De maatregelen zijn onderverdeeld in vijf categorieën:

  • Sectoroverstijgend
  • Elektriciteitsopwek
  • Gebouwde omgeving
  • Industrie
  • Mobiliteit

Het menu voor de gebouwde omgeving kent vijf voorgestelde ingrepen:

  1. 3 miljard extra voor verduurzaming woningen;
  2. 5 miljard voor wijkaanpak van slecht geïsoleerde woningen;
  3. Energieprestatie-eis bij verkoop woningen;
  4. Pakket uitbreiding warmtenetten;
  5. Normering hybride warmtepomp.

Voor architecten en stedenbouwers is vooral de collectieve aanpak van wijken met slecht geïsoleerde huizen een aspect om op te letten. NVDE stelt dat hier de verduurzaming in één keer voor hele straten kan worden uitgevoerd en warmtenetten in één keer het gasnet moeten gaan vervangen.

Meeste effect

We lezen verder: een studie van Ecorys in opdracht van NVDE en TKI-Urban Energy onderzocht in 2023 een investering van 11,2 miljard euro voor slecht geïsoleerde woningen: het bedrag wat toentertijd vrijgemaakt werkt voor het prijsplafond op gas. De studie laat zien dat een collectieve aanpak van wijken het meeste effect per geïnvesteerde euro heeft, waarbij in één keer met isolatie, warmtepompen en warmtenetten het gasnet wordt vervangen.
In dit pakket wordt een groter deel van de investeringen via subsidies betaald en een kleiner deel door de (deels armere) huishoudens. Het effect is daarmee ongeveer vergelijkbaar met de 3 miljard extra voor verduurzaming woningen (voorstel 1), hoewel er daar een kleiner subsidiebedrag beschikbaar is.

Sociaal is het uiteraard wenselijk om de mensen in energiearmoede te ontzorgen en de kosten van verduurzaming volledig bij de overheid te laten. Het effect per euro subsidie was bij voorstel 1 hoger, waar mensen zonder ervaren energiearmoede ook meebetalen. We gaan er met dit pakket vanuit dat de besparing in het gasverbruik voor (indicatief) 50 procent komt door energiebesparing (isolatie) en voor 40 procent door de extra productie van hernieuwbare energie (grotendeels omgevingswarmte voor warmtepompen en deels nieuwe duurzame bronnen voor de netten) en 10 procent door extra elektriciteitsvraag voor warmtepompen.

Download hier het complete rapport Menukaart voor groene groei van NVDE

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: NVDE
Foto: Shutterstock

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart verbindt sport en groen

26 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Op korte afstand van station Alkmaar Noord verrijst het nieuwe zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart. VenhoevenCS…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »