Duurzaam onderwijsgebouw Drielanden-West geopend.

maandag 15 september 2014
timer 2 min
In Harderwijk is de nieuwe onderwijs- en sportaccommodatie Drielanden-West geopend. Het gebouw is zeer energiezuinig en heeft een kwalitatief goed binnenmilieu.

 

Basisschool Alfons Ariens is de hoofdgebruiker van dit gemeentelijke gebouw. Ook de naastgelegen basisschool Het Startblok maakt gebruik van enkele lokalen in dit gebouw. De sportaccommodatie wordt ingezet voor gymnastiekonderwijs aan verschillende scholen en wordt verhuurd aan sportverenigingen.

 

Duurzame maatregelen

De gemeente Harderwijk heeft hoge klimaatambities. Deze school – een mooi voorbeeld van energiezuinig bouwen – past hier uitstekend binnen. De school voldoet aan Klimaatklasse B van het programma van eisen Frisse Scholen. Veel duurzame maatregelen zijn toegepast. “De RC-waarde van 5 (waar de norm 3 of 3,5 bedraagt) geeft aan dat het gebouw bovengemiddeld goed is geïsoleerd”, aldus projectleider Benno Ravenhorst van DWA. “Dit geldt voor zowel de gevels, vloeren en daken. De luchtdichtheidsmeting die is verricht, geeft een qv-10-waarde aan die nog lager is dan de gestelde ambitie uit de EPC-berekening.”

 

Het gebouw is voorzien van een WKO-installatie die warmte en koude opslaat in de grond, in combinatie met vloerverwarming. Het gasverbruik wordt daardoor sterk beperkt. Door de toepassing van ruim honderd zonnepanelen op het dak van de sportzaal kan een flinke hoeveelheid stroom worden opgewekt. Een groen vegetatiedak helpt opwarming van het gebouw te voorkomen. Ook is toegepast: aanwezigheidsdetectie en daglichtafhankelijke regeling voor de verlichting, LED-verlichting in de gangen en sanitaire ruimten en een intelligent gebouwbeheersysteem dat ook de verlichting en zonwering regelt. Dit alles maakt dat de school 50% energiezuiniger is dan de eisen uit het vigerende Bouwbesluit.

 

Monitoring

Moderne installaties maken gebruik van een mix van duurzame en conventionele energiebronnen. Het is essentieel om deze installaties nauwkeurig te monitoren op correcte werking en prestatie. Monitoringsprogramma Monavisa wordt daarom ingezet voor de monitoring van meerdere installatiedelen in combinatie met een onderhoudsbestek.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Duurzaam onderwijsgebouw Drielanden-West geopend.

Opening onderwijs- en sportaccommodatie Drielanden-West

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Kabinet trekt 355 miljoen euro uit voor bereikbaarheid van bijna 30.000 nieuwe woningen

30 okt om 13:31 uur

Het kabinet reserveert 355 miljoen euro voor bereikbaarheidsmaatregelen bij vier grootschalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

500 scholenprojecten nuanceren het vaak negatieve beeld over onze scholenbouw

15 okt om 15:44 uur

Basisscholen zouden massaal verouderd zijn, er wordt nauwelijks gebouwd en onze kinderen zitten in slechte…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »