Veiligheidsrichtlijnen bij rolsteigers

maandag 4 november 2019
timer 2 min
Ondanks de strenge regelgeving wordt jaarlijks melding gemaakt van 35 ernstige ongevallen met rolsteigers. De veiligheidsnormen van steigers worden in de Arbo wet- en regelgeving aangegeven en zijn onderverdeeld in overheidsvoorschriften, branche richtlijnen en normbladen. Een samenvatting van de richtlijnen.

Veiligheidskeuring

Rolsteigers moeten periodiek, maar ten minste eenmaal per jaar, door een deskundige worden geïnspecteerd op slijtage, vervorming, scheurvorming en het correct functioneren van de verbindingen. Bij intensief gebruik en/of overmatige slijtage, moet dit vaker gebeuren. Het jaarlijks inspecteren moet gebeuren door een deskundige die daartoe is opgeleid. De deskundige mag in dienst zijn van het eigen bedrijf, maar kan ook worden ingehuurd bij een leverancier of een onafhankelijk bureau. Bij gebruik van de rol steiger moet de positieve inspectiebeoordeling aantoonbaar zijn. Een methode hiervoor is het waarmerken van ieder onderdeel van de steiger door middel van een sticker met de datum van de inspectie. De inspecteur die de periodieke inspecties uitvoert, stelt een inspectie- of keuringsrapport op.

Opbouw en gebruik

Het is een verplichting om de opbouw- en gebruiksvoorschriften aan te geven middels stickers op de steiger. De keuring NEN-EN 1004 omvat een visuele inspectie. Aan de hand van een checklist worden de onderdelen gecontroleerd. Boven 3 meter werkhoogte is een randbeveiliging en schoprand verplicht. Een schoprand voorkomt dat gereedschap of bouwmaterialen kunnen vallen.

Maximale werkhoogtes

Mobiele steigers mogen binnen tot 12 meter werkhoogte en buiten tot 8 meter werkhoogte gebruikt worden. Boven genoemde hoogten dienen steigers gefixeerd te worden aan de gevel of binnenmuur en zijn de maximaal toegestane werkhoogtes voor zowel binnen als buiten 12 meter voor een smalle en 20 meter voor een brede rolsteiger.


Voer elke dag een korte visuele controle uit voordat de rolsteiger gebruikt wordt, bijvoorbeeld aan het begin van de werkdag. Bekijk of de steiger nog compleet, onbeschadigd en in de juiste staat is. Gebruik hierbij de checklist rolsteigers. Een groot aantal partijen heeft geholpen bij de totstandkoming van de nieuwe Richtlijn Steigers: Inspectie SZW, TNO, Aboma, Volandis, ministeries en universiteiten. Het is aan de gebruikers zelf om rolsteigers op een juiste manier te gebruiken en zelf de nodige persoonlijke veiligheidsmaatregelen te nemen.

 

 

 

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Veiligheidsrichtlijnen bij rolsteigers

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gevels van kersenpitten of rioolwater

17 jun om 07:30 uurtimer2 min

In onze digitale magazines ontdek je bijzondere aspecten van de bouw in de rubriek Bouwstenen. Zoals het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Programma bekend voor Circulaire Openbare Ruimte Congres op 19 juni

13 jun om 07:30 uur

Op 19 juni organiseert Straatbeeld voor de vierde keer het Circulaire Openbare Ruimte Congres. In Nijmegen is…

Lees verder »
descriptionArtikel

De finesses van prefab houtbouw

19 mei om 11:00 uurtimer8 min

Op de levendige vakbeurs Houtbouw gaf Bob Elzen (Treetek) vorige week een diepgaand inkijkje in de ontwikkeling…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sessie vakbeurs HOUTBOUW: ontwerpproces voor prefab houtbouw

7 mei om 07:30 uurtimer6 min

Van dinsdag 13 tot en met donderdag 15 mei vindt in de Brabanthallen in Den Bosch de derde editie van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Film Architecton: Hoe kunnen we beter bouwen?

24 apr om 07:30 uurtimer4 min

Vanaf donderdag 1 mei draait in diverse bioscopen opnieuw een architectuurfilm. Recent zagen we al Oscar-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve oogstapp impuls voor circulariteit

17 feb om 07:30 uur

We praten wat af in het land. De organisaties in de bouw die zich bezighouden met verduurzaming en…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Wie de aarde belast, zorgt voor compensatie’

23 dec 2024

"Biobased materialen moeten we zo veel mogelijk gebruiken, maar dat betekent niet dat we niet meer zo nauw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe locatie en datum voor ARCHITECT@WORK Amsterdam 2025

27 nov 2024

ARCHITECT@WORK Amsterdam zal in 2025 plaatsvinden op een nieuwe, inspirerende locatie: De Kromhouthal, gelegen…

Lees verder »