Windesheimstudenten winnen afstudeerprijs Bouwend Nederland

vrijdag 22 juli 2016
timer 2 min
Studenten Civiele Techniek Thijs Lubbinge en Marijn Vulkers van hogeschool Windesheim in Zwolle winnen de afstudeerprijs van Bouwend Nederland Regio Oost met een onderzoek naar duurzame renovatie van oude riolering. Het onderzoek keek vooral naar de milieu-impact.

Oude rioleringsbuizen worden tegenwoordig hersteld via de renovatietechniek Cured In Place Pipe: een techniek waarbij de bestaande betonnen buizen van binnen worden bekleed met vezelversterkt kunststofmateriaal. Uit eerder onderzoek bleek al dat hierdoor de verwachte levensduur van oude riolering met maar liefst vijftig jaar toeneemt. De milieu-impact hiervan was echter nooit onderzocht.
 

Niet het asbest van de toekomst

Thijs Lubbinge en Marijn Vulkers, beide student Civiele Techniek bij Windesheim, ontdekten dat deze milieu-impact veel beperkter is dan in eerste instantie gevreesd werd. "Bij het aansluiten van de huisrioleringen op de composiet buizen komen microplastics vrij," zegt ir. Sabine Bodingius, docent Civiele Techniek bij Windesheim. "Men vreesde dat dit wellicht het asbest van de toekomst was. Uit het onderzoek van onze studenten blijkt echter dat de uitstoot gering is: veel minder dan bijvoorbeeld microplastics die uit vloeibare zeep in het riool komen."
 

Onderzoek dat er écht toe doet

Met hun afstudeeronderzoek hebben Lubbinge en Vulkers de afstudeerprijs van Bouwend Nederland Regio Oost gewonnen: een prijs voor jonge talenten in het hbo die met hun onderzoek een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van de uitvoerende bouw. De jury roemde de studenten om het maatschappelijk belang van hun specialistische onderzoek: ‘een onderzoek dat er echt toe doet’. Aan de afstudeerprijs is een cheque van € 1.500,- verbonden.


Het onderzoek heeft tot veel reacties uit het werkveld geleid, weet Bodingius. "Het werd met spanning gevolgd door onder andere opdrachtgever RIVUS (Expertteam Renovatietechnieken), diverse overheidsinstanties, onderzoekers op het gebied van Kunststoftechnologie bij Windesheim en de relining- en composietindustrie. De uitkomst met betrekking tot de beperkte milieu-impact zorgde voor een zucht van verlichting."

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Windesheimstudenten winnen afstudeerprijs Bouwend Nederland

Studenten Windesheim winnen afstudeerprijs voor onderzoek naar duurzame renovatie riolering.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdam brengt koelere en groenere straten in kaart

9 mrt om 07:30 uurtimer5 min

In een steeds dichter bebouwde stad neemt hittestress toe en wordt de ruimte schaars. Amsterdam ontwikkelde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »

Wat gebouwen ons vertellen over hoe we samenleven

16 feb om 11:03 uurtimer4 min

Architectuur is nooit neutraal. Elk gebouw, elke straat en elke woonwijk vertelt iets over de tijd waarin het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

10 trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026

4 feb om 07:30 uurtimer6 min

Het is inmiddels een vaste traditie. Elk jaar zet adviesbureau Companen tien trends voor de woningmarkt en de…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Nieuwe steden en 'straatjes erbij' helemaal niet nodig'

26 jan om 09:00 uurtimer9 min

Het Waterschap Vallei en Veluwe heeft voor het eerst een stedenbouwkundige in dienst genomen: Els Viester.…

Lees verder »