Vervallen bouwblok in Arnhem gerenoveerd tot kluswoningen

donderdag 12 februari 2015
timer 2 min
Het klushuizenproject Sint Martens Hof in Arnhem heeft een vervallen bouwblok in een voormalig arbeiderswijk gerenoveerd en verbouwd tot twintig kluswoningen voor (jonge) gezinnen. NEXIT architecten heeft het ontwerpproces begeleid.

Gemeente Arnhem voerde eerder een plan voor de herontwikkeling van de wijk uit, in samenwerking met woningbouwcorporatie Portaal, maar die mislukte. Een groep kopers besloot vervolgens de bouwval om te vormen tot kluswoningen: de van oorsprong veertig kleine boven- en benedenwoningen zijn samengevoegd en omgebouwd naar twintig ruime stadswoningen. NEXIT architecten en KuiperArnhem Bouw en Ontwikkeling werden aangesteld als architect en bouwkundig aannemer.
 

Samenhangend bouwblok

De focus van de verbouwing lag op duurzaamheid en toekomstbestendige woningen. NEXIT organiseerde daarvoor interactieve workshops waarbij alle collectieve belangen aan de hand van een 3D BIM-model inzichtelijk werden gemaakt. De aspecten van de individuele ontwerpsessies werden met de opdrachtgever besproken en dat resulteerde in een samenhangend bouwblok zonder identieke plattegronden of doorsnedes. 
 

Duurzame maatregelen

Wat betreft de duurzaamheid zijn verschillende maatregelen genomen. Zo hebben de kap- en achtergevelconstructies een isolatiewaarde die hoger ligt dan de eisen voor nieuwbouw, is de complete beglazing van het blok vervangen door HR++-glas en zijn alle woningen voorzien van lagetemperatuurverwarming. “Afhankelijk van de individuele wensen en investeringsmogelijkheden zijn er ook nog extra maatregelen uitgevoerd, zoals de toepassing van PV-panelen, warmtewisselaars, LED-verlichting en hotfill wasapparatuur”, aldus NEXIT architecten.
 

Tips voor kluswoningen

In de zevende editie van magazine Stedebouw & Architectuur van 2014 verscheen een artikel van Arjan Gooijer over de transformatie van een portiekflat naar gedifferentieerd woongebouw aan de Klarenstraat in Amsterdam. U kunt dit artikel nalezen in onze digitale bibliotheek.


Hiervoor dient u wel een account bij ons te hebben Nog geen account? Bekijk hier de vele voordelen.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Vervallen bouwblok in Arnhem gerenoveerd tot kluswoningen

Zicht op Arnhem.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe MPG in 2026: praktijktoets helpt ontwerpers

13 jan om 11:00 uurtimer7 min

De aanscherpingen van de milieuprestatie-eisen voor nieuwbouw, die per 1 juli gaan gelden, zijn zonder of met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »