Transformatie: van fabrieksterrein tot cohousinggemeenschap

woensdag 23 oktober 2024

De Belgische stad Gent pioniert op het gebied van collectief wonen. Ook kent de stad innovatieve huisvestingsmodellen, zoals een coöperatief alternatief tussen huren en kopen, waarbij bewoners mede-eigenaar zijn van hun woning. Je leest er alles over in onderstaand excursieverslag.

Onlangs organiseerde ZorgSaamWonen samen met Cooplink een excursie in Gent, een pionierstad op het gebied van collectief wonen. Ze bezochten Bijgaardehof, een voormalig fabrieksterrein dat is getransformeerd tot de grootste cohousinggemeenschap van Vlaanderen. Drie woongroepen hebben hier een duurzaam en gezamenlijk thuis gecreëerd, compleet met gemeenschappelijke ruimtes, een tuin en een atelier. Naast ook een vleermuizenkolonie, die in de kelders van de oude fabriek huist.

Innovatieve oplossingen

Tijdens de rondleiding ontdekten de deelnemers meer over de innovatieve oplossingen die bewoners hebben gevonden, zoals een ingenieus wasrek, een bovengronds regenwatersysteem en een warmtenet. De samenwerking tussen de cohousinggroepen en het wijkgezondheidscentrum bleek daarnaast een bijzonder voorbeeld van hoe gemeenschapsgericht wonen eruit kan zien. De deelnemers waren onder de indruk van de creativiteit en het doorzettingsvermogen van de bewoners in het - eerlijk is eerlijk - energie- en tijdrovende project.

Inspirerend Vlaams model

De deelnemers maakten ook kennis met Wooncoop, een organisatie die in Gent een coöperatief alternatief biedt tussen huren en kopen. Dit model, waarbij bewoners mede-eigenaar zijn van hun woning, zorgde voor veel enthousiasme en inspiratie voor de verdere ontwikkeling van coöperatief wonen in Nederland. Kortom, een geslaagde excursie, die laat zien dat we elkaar kunnen blijven inspireren en samen kunnen werken aan toekomstbestendige woonoplossingen.

Lees nu de impressie van de excursie.

Lezing Bernard Smits

Daags ervoor gaf Bernard Smits, één van de grondleggers van Cooplink, een lezing in het Stadhuis van Gent over de kracht van collectief wonen. Hij illustreerde zijn verhaal met allerlei praktijkvoorbeelden en liet onze zuiderburen zien waar kansen liggen. Lees hier het verslag: lezing Bernard Smits (Samenhuizen).

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op onze wekelijkse nieuwsbrief.

Bron: Cooplink en ZorgSaamWonen
Tekst: Bernard Smits (Cooplink) en Yvonne Witter (ZorgSaamWonen)
Foto: ontwerp architectenbureau Bogdan & Van Broeck

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Groen voegt waarde toe aan bedrijventerreinen

26 nov om 07:30 uurtimer7 min

Groen op bedrijventerreinen levert op veel manieren waarde op. Die voordelen zijn niet altijd gemakkelijk in…

Lees verder »
descriptionArtikel

START-Ivry: wonen van binnenuit herdefiniëren

25 nov om 07:30 uurtimer8 min

“Wonen is meer dienend aan de logica van de ontwikkelaar dan aan de realiteit van het dagelijks leven.” Daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Betere bescherming tegen dubieuze en speculatieve grondhandel

20 nov om 10:00 uurtimer4 min

Het kabinet onderzoekt de invoering van een wettelijke bedenktijd voor consumenten bij grondaankopen. Dit moet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

20 nov om 07:30 uurtimer4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groene metamorfose impuls gezondheid en leefbaarheid wijk

10 nov om 10:00 uurtimer4 min

Na vijftien jaar van herontwikkeling laat de wijk Kerckebosch in Zeist zien dat natuurinclusief bouwen niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov om 10:45 uurtimer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Michel Poulain Award: ode aan gezonde leefomgeving

4 nov om 07:30 uurtimer4 min

Ding jij ook mee naar de Michel Poulain Award? Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt als bijzondere erkenning…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inrichting van wijken beïnvloedt kansenongelijkheid

3 nov om 07:30 uurtimer10 min

Van wie is de stad, Een klein land met verre uithoeken en Wij zijn de stad. Allemaal boeken waarmee Floor…

Lees verder »