School en studentenwoningen in Nieuwdok NDSM

maandag 7 november 2016
timer 2 min
Het NDSM-terrein aan het IJ in Amsterdam-Noord wordt herbestemd. Onderdeel van de transformatie van de voormalige scheepswerf is de bouw van NieuwDok NDSM, een gebouw met 380 studentenwoningen en een ROC Top in de plint.

Nieuwdok NDSM is ontworpen door architect Ludo Grootman en wringt zich tussen de monumentale industriële gebouwen van de voormalige scheepswerf aan het IJ. Diverse early adapters, zoals Greenpeace, MTV en Red Bull, hebben zich ook reeds op het terrein gevestigd.

Dubbele gevel

Het studenten- en schoolgebouw NieuwDok kenmerkt zich met een bijzondere dubbele gevel die het vele omgevingsgeluid van een nabijgelegen nog actieve werf dempt. “De aluminium vliesgevel bestaat uit een serie erkers, die een geluidsscherm vormen, terwijl aan de gebouwzijde een buitenklimaat wordt gegarandeerd,” aldus Moke Architecten. Hierdoor kunnen bewoners hun ramen openen zonder dat ze  geluidsoverlast ervaren en hebben ze als bonus een extra buitenruimte.



Foto: Thijs Wolzak

Plintgevel

De school bevindt zich in de plint en bezet twee verdiepingen, waarin de lokalen afwisselen met dubbelhoge ruimtes voor de kantine en entree. De plintgevel bestaat uit dubbele antracieten betonnen penanten met tussenin grote bloemkozijnen. “Deze robuuste plint vormt de drager voor de donkerrode gefaceteerde bovenbouw en geven het gebouw een autonome uitstraling. Hierin wordt sterk de relatie gezocht met de industriële monumenten.”



Foto: Thijs Wolzak


De komende jaren wordt het gebied aan het IJ verder getransformeerd tot hoogstedelijk gebied. Het water heeft een grote impact op de locatie, met een haven en de nog actieve werf voor de deur.
Meer informatie leest u hier.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
School en studentenwoningen in Nieuwdok NDSM

NieuwDok NDSM, met 380 studentenwoningen en een school in de plint. Foto: Thijs Wolzak

Foto: Thijs Wolzak Foto: Thijs Wolzak

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gezonde en duurzame scholen: wie wordt de Smaakmaker 2025?

27 jun om 09:30 uurtimer3 min

Op woensdag 5 november 2025 vindt de vijfde editie van het Duurzame & Gezonde Scholen Congres plaats. Een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Modernisering onderwijsvastgoed moet radicaal anders

26 jun om 07:30 uur

De nood tot vernieuwing van onderwijshuisvesting is hoog. Te veel schoolgebouwen zijn gedateerd en ongezond.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van der Pekbuurt: verrassend eenvoudig en geraffineerd

19 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Van der Pekbuurt lag onlangs nog onder een kritisch vergrootglas, maar je kunt het ontwerp van Jan Ernst van…

Lees verder »
descriptionArtikel

De MPG in relatie tot groot en groots wonen

18 jun om 07:30 uurtimer10 min

De MPG zou moeten aanzetten tot het bouwen met zo min mogelijk absolute impact. Toch komen kleinere woningen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gevels van kersenpitten of rioolwater

17 jun om 07:30 uurtimer2 min

In onze digitale magazines ontdek je bijzondere aspecten van de bouw in de rubriek Bouwstenen. Zoals het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Programma bekend voor Circulaire Openbare Ruimte Congres op 19 juni

13 jun om 07:30 uur

Op 19 juni organiseert Straatbeeld voor de vierde keer het Circulaire Openbare Ruimte Congres. In Nijmegen is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geven we nog wel les in gezonde gebouwen?

11 jun om 09:00 uurtimer4 min

De nood wordt steeds hoger: geven we kinderen nog wel onderwijs in gezonde gebouwen? Het is één van de centrale…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stimulansen voor gezonde schoolpleinen

10 jun om 07:30 uurtimer11 min

In opdracht van de gemeente Den Haag onderzocht Esther Vlasveld, adviseur gezonde leefomgeving bij GGD…

Lees verder »