Samenwerking bij nieuwe bestemmingen vrijkomend vastgoed van het Rijk

dinsdag 16 december 2014
timer 2 min
Als het Rijk kantoren, kazernes, gevangenissen of terreinen niet meer nodig heeft, moeten gemeenten en provincies samen met het Rijk kijken naar nieuwe bestemmingen die maatschappelijk nuttig zijn. Maar de prijs voor dat nieuwe gebruik moet wel gewoon betaald worden. Het Rijk geeft geen panden of kavels gratis of voor minder geld weg als verkapte subsidie voor maatschappelijk nuttige functies.

Die kanttekening plaatst minister Blok (Wonen en Rijksdienst) bij de adviezen van de Raad voor de Leefomgeving en Infrastructuur (RLI) en het College van Rijksadviseurs (CRa). De volledige reactie van het kabinet op de adviezen komt volgend jaar.
 

Blok steunt de gedachte dat er goede samenwerking moet zijn tussen het Rijk, provincies en gemeenten. Met Zwolle en Den Haag zijn al afspraken gemaakt over het zoeken naar nieuwe bestemmingen voor vrijkomende panden. In januari maakt de minister ook afspraken met de gemeente Lelystad en de provincie Flevoland.
 

Marktconforme prijs

Gemeenten, provincies en waterschappen hebben het eerste recht van koop als er een gebouw van het Rijk vrij komt. Zij kunnen zo'n pand dan voor eigen gebruik kopen tegen een marktconforme prijs die door taxateurs is vastgesteld. Daardoor is er geen oneerlijke concurrentie op de vastgoedmarkt. Gemeenten kunnen een pand ook kopen en doorverkopen aan een instelling met een maatschappelijk doel.
 

Gemeente legt bestemmingsplan vast

Als een gemeente geen belangstelling heeft, gaat een vrijkomend Rijkspand in de verkoop. Iedereen kan dan een bod doen. Zo krijgt iedereen een faire kans en krijgt het Rijk de hoogst mogelijke opbrengst. Rijkspanden zijn immers oorspronkelijk betaald met belastinggeld.
 

Gemeenten houden via het bestemmingsplan wel invloed op wat er met een pand of terrein kan gebeuren. Zo kunnen ze bepalen of een kazerneterrein, kantoor of gevangenis kan worden omgebouwd tot appartementen, een woonwijk, studentenhuisvesting, bedrijfsruimte, horeca of een mix daarvan. Het Rijksvastgoedbedrijf heeft daar meestal overleg over met de betrokken gemeente voordat een pand of terrein in de verkoop komt. Potentiële kopers weten daardoor vooraf wat ze met een pand of terrein kunnen doen.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Samenwerking bij nieuwe bestemmingen vrijkomend vastgoed van het Rijk

Samenwerking bij nieuwe bestemmingen vrijkomend vastgoed van het Rijk.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

S&A Podcast: zachtheid en verlangen in gebiedsontwikkeling

23 jul om 07:30 uurtimer3 min

In de nieuwe S&A Podcast Luisterlandschap spreken we met Co Verdaas, Deltacommissaris en hoogleraar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Projecten versnellen door opgaven apolitiek te maken

21 jul om 07:30 uurtimer12 min

In het huidige, onrustige tijdsgewricht komen veel planontwikkelingen tot stilstand. Politieke strubbelingen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Stedelijke vernieuwing circulair door tijdelijke placemaking

16 jul om 07:30 uurtimer6 min

Het circulaire Stedelijke Vernieuwingsinitiatief van Leeuwarden is ook voor stedenbouwkundigen een kweekvijver…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kunnen we Nederland transformeren tot klimaatbestendig park?

14 jul om 07:30 uurtimer10 min

Hoe realistisch is het dat we Nederland kunnen transformeren tot een klimaatbestendig park waarin wonen, werken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groots denken en grote plannen vergen stevig leiderschap

7 jul om 07:30 uurtimer12 min

Gebiedsontwikkeling vraagt naast het maken van stedenbouwkundige plannen om diverse vormen van samenwerking,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Oud-minister Sybilla Dekker: ‘Begrijp hoe besturen werkt’

30 jun om 07:30 uurtimer13 min

Jarenlang stopte het Rijk de ruimtelijke ordening onder de zoden. Tot verdriet van Sybilla Dekker, voormalig…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewoners maken de buurt

25 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Amsterdamse Rekenkamer waarschuwde dit voorjaar voor onleefbare en onveilige nieuwbouwwijken. In een column…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe inspiratie voor toekomst en inrichting van Nederland

23 jun om 09:30 uurtimer14 min

Vanuit haar studie en werk ontwikkelde Mare de Wit niet alleen een scherpe focus op het thema water, maar ook…

Lees verder »