Rijke biodiversiteit: gunstige invloed op gezondheid

donderdag 15 februari 2024

Biodiversiteit heeft niet alleen betrekking op de planten- en dierenwereld. Een rijke biodiversiteit heeft ook direct een gunstige invloed op onze gezondheid, schrijft Marco van Es.

Een rijke biodiversiteit maakt ons direct gezonder, want meer contact met micro-organismen uit een rijke biodiversiteit blijkt essentieel te zijn voor de training van ons immuunsysteem.

Wij leven symbiotisch met de microben in onze darmen en op onze huid, ook wel microbiomen genoemd. Deze zijn allemaal afkomstig uit onze leefomgeving en voeding. En hoe (bio)diverser deze microbiomen zijn, hoe veerkrachtiger en gezonder wij worden. Dit geldt over het algemeen voor mensen, maar ook voor gewassen en grond.

Voor die noodzakelijke diversiteit van microbiomen is het herstel van biodiversiteit uiterst belangrijk. Hierbij kun je denken aan concrete praktische ontwikkelingen als:

  • het vergroenen van speeltuinen;
  • meer biophilic gebouwen;
  • ontwikkeling van natuurinclusieve steden.

Op Bac2nature lees je meer over dit lonkende perspectief voor gezondere mensen, die meer gaan bijdragen aan een biodiversere wereld. Of nog 'grootser' uitgedrukt: het helpt bij de beweging van het antropoceen naar een symbioceen.

Deze ontwikkelingen worden ook goed weergegeven in deze documentaire van Tegenlicht.

Bekijk ook zeker deze video:

Bron: Biind
Foto boven: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dien nu jouw sessievoorstel in voor MOVE24 2026

21 apr om 14:09 uur

Heb jij een inspirerend idee voor de toekomst van een beweegvriendelijk Nederland? Voor MOVE24 2026 kun je nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Netto Natuurwinst: bouwen met biodiversiteit als norm

31 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Vanaf 2024 geldt in het Verenigd Koninkrijk een wettelijke verplichting om bij bouwprojecten de biodiversiteit…

Lees verder »