Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

woensdag 3 juni 2026

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke thema dit jaar is 'De solidaire samenleving' en Zoetermeer heeft er wat dat betreft recent een aantal opmerkelijke plekken en gebouwen bij gekregen. ArchitectuurPunt Zoetermeer nodigt professionals, bewoners en geïnteresseerden uit om die samen te ontdekken via gratis rondleidingen, exposities en een feestelijke afsluiting.

Van scholierenmaquettes tot parkrondleiding

De dag begint in Stadhuis Forum, waar de hele dag een foto-expositie met de titel 'Stillevens van Zoetermeer' te zien is. Bijzonder is de pop-up studieruimte waar van 10.30 tot 13.00 uur maquettes staan van ontwerpen door en voor middelbare scholieren. Leerlingen van ONC Clauslaan dachten na over een nieuwe gemeenschappelijke functie voor bewoners van een woonerf in Meerzicht; scholieren van het Erasmuscollege vertaalden hun visie op de wijk van de toekomst naar tastbare modellen. Wie zelf wil meewerken, kan deelnemen aan een demonstratie modelbouwen in papier.

Om 11.00 uur start een gegidste wandeling door het nieuwe Centraal Park, samen met de Raad voor Fysieke Toegankelijkheid Zoetermeer, kunstenaarscollectief Observatorium en ArchitectuurPunt. Centraal staat de vraag hoe toegankelijk en solidair het nieuwe park rond de Dobbe werkelijk is. Tegelijkertijd kunnen bezoekers om 11.15 uur mee op verkenning in de Hovenbuurt, waar De Goede Woning en Heembouw werken aan respectievelijk de renovatie van de laagbouw en de verduurzaming van de hoogbouw.

Flexwonen en natuurinclusief bouwen

In de middag verschuift de aandacht naar twee actuele thema's in de Nederlandse gebouwde omgeving. Bij het nieuwe Westpunt aan de Natuurtuin in Westerpark-Meerzicht leiden de architect en vrijwilligers van de Natuur- en Landschappentuin om 13.00 en 14.00 uur rondleidingen. Aan de Ruimtebaan zijn op diezelfde tijdstippen - en ook om 15.00 uur - de nieuwe Flexwoningen te bezoeken, een project van hp architecten, DMT Modular en Vidomes.

Flexwoningen staan volop in de belangstelling als antwoord op de woningkrapte en de behoefte aan flexibele, betaalbare huisvesting.
Stedenbouwkundige en 'schatbewaker' Willem Hermans schreef voor deze dag een essay over de solidaire stad, dat op 13 juni wordt gepubliceerd.

Feestelijke afsluiting

Tussen 15.30 en 17.30 uur wordt de dag feestelijk afgesloten op het Nicolaasplein met 'Buurtbakkies XL', live muziek van The Regular Crowd, de Knussebus en jeu de boules op de nieuwe baan. Een programma dat zelf ook iets zegt over solidariteit: laagdrempelig, voor iedereen en buiten.

Deelname aan alle onderdelen is gratis. Aanmelden voor de rondleidingen kan via ArchitectuurPunt Zoetermeer.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe ROCvA flexibiliteit en maakbaarheid combineert in onderwijshuisvesting

21 sep om 17:00 uur

Onderwijsconcepten en de maatschappij veranderen steeds sneller. Hoe zorg je dan dat onderwijshuisvesting…

Lees verder »
descriptionArtikel

DigiBouw 2026: waar architectuur en digitale stedenbouw samenkomen

21 sep om 08:39 uur

Hoe ontwerp je niet alleen een goed gebouw, maar ook een toekomstbestendige leefomgeving? Op DigiBouw 2026…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »