‘Misschien wel de meest duurzame school van Nederland’

vrijdag 21 oktober 2016
timer 2 min
Het gebouw voor de sector Zorg en Welzijn van ROC Friese Poort in Drachten bezit het certificaat ‘BREEAM-NL Excellent’. Dat heeft DP6 architectuurstudio bereikt met ontwerpkeuzes die bijvoorbeeld het energieverbruik minimaliseren, het gebouw toekomstbestendig maken, maar ook met materiaalkeuzes na levenscyclusanalyse. Een product als de vinyl vloerbekleding van Tarkett draagt zelfs bij aan de BREEAM-score.

Vanaf de eerste schetsen is het gebouw volledig inricht volgens de eisen voor het behalen van de BREAAM Excellent certificering. Na de oplevering eind 2015 heeft het gebouw het certificaat ook daadwerkelijk ontvangen. Tijdens het ontwerpproces is voortdurend vooruit gekeken naar de gebruiksfase met betrekking tot levensduur van materialen, schoonmaak en technisch onderhoud. Van alle materialen is vooraf een levenscyclusanalyse gemaakt. Dit heeft inzichtelijk gemaakt wat het gebruik op de lange termijn is. Niet alleen in opzichte van geld, maar ook in middelen en milieuvoetprint.   



Een product dat hierbij naar voren kwam was het heterogeen vinyl van Tarkett. Zowel bij dagelijks als periodiek onderhoud dient reinigingsgemak hier de mens. Vinyl vloerbekleding van de serie Acczent Excellence 80 is toegepast in zowel hallen als drukbelopen verkeersruimten. De vloerbekleding heeft een hoge slijtweerstand dankzij de TopClean XP oppervlaktebehandeling. Hierdoor is er minder water en reinigingsmiddel nodig om de vloer schoon te houden. De collectie is bovendien vrij van ftalaten en heeft een minimale uitstoot van Vluchtige Organische Stoffen (VOS-emissies) met waarden die tien keer onder de Europese norm liggen. In de lokalen wilde ROC Friese Poort graag zachte vloerbedekking. Hier is gekozen voor de luchtreinigende Airmaster van Desso.




Door kritisch en bewust te acteren tijdens de materiaalkeuze in het ontwerpproces heeft DP6 architectuurstudio het doel bereikt dat ze voor ogen hadden: een duurzaam schoolgebouw neerzetten. ROC de Friese Poort in Drachten heeft misschien wel het duurzaamste schoolgebouw van Nederland.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
‘Misschien wel de meest duurzame school van Nederland’

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

500 scholenprojecten nuanceren het vaak negatieve beeld over onze scholenbouw

15 okt om 15:44 uur

Basisscholen zouden massaal verouderd zijn, er wordt nauwelijks gebouwd en onze kinderen zitten in slechte…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »