Geluid: het ondergeschoven kindje van de architectuur

woensdag 20 januari 2016
timer 4 min
‘Tijdens de Middeleeuwen was geur de onuitgesproken plaag van steden. Vandaag de dag is dat geluid,’ aldus architectuurcriticus Michael Kimmelman. In een recente New York Times publicatie omschrijft hij geluid als een architecturaal element dat vaak over het hoofd wordt gezien en daardoor de belevenis van een ruimte wordt geschaad.

Ruimte bepaalt geluid en geluid bepaalt (deels) onze ervaring van die ruimte. Toch leggen we een mooie of lelijke locatie altijd uit aan de hand van uiterlijke kenmerken, niet aan hoe de locatie klinkt. Kimmelman geeft aan dat geluid vaak wordt ‘vergeten’, dat ons bewustzijn het naar de achtergrond verbant omdat ‘het niet anders is’.

Onderdeel van de ervaring

We zouden geluid niet moeten negeren, zegt Kimmelman. “Geluid mag dan wel onzichtbaar zijn of het wordt alleen onbewust waargenomen, maar dat maakt het niet een minder architecturaal materiaal dan hout, glas, beton, steen of licht. Het wordt gevormd door ontwerp, maar helaas denken de meeste architecten er pas aan als er een concertzaal of restaurant gemaakt moet worden.”


Kimmelman geeft aan dat rekening houden met hoe een locatie geluid vormt niet moeilijk is. “Je kunt je vast wel het indrukwekkende, opstijgende geluid van een stenen kathedraal voorstellen. En een bistro, zoals het Lafayette in Manhatten, heeft een onderscheidend sonisch profiel. Je kunt het klinken van glazen en borden voorstellen, het verzitten van mensen op leren bankjes, het gonzen van stemmen. Het geluid is onontwarbaar van de ervaring, net als de geur van kip aan een spit of vers gebakken brood.”
 

Stedelijk geluid

Ook in de stad kan geluid groot effect hebben. Kimmelman neemt de High Line als voorbeeld, een park in Manhattan dat bovenop een drukke straat is gebouwd. “Het fijnste van daar lopen – en het gevoel te hebben dat je aan de stad ontsnapt terwijl je er middenin zit – is dat je negen meter boven de straat bent en daardoor het geluid verandert.”


“Het denderen van verkeer onder de High Line, op straatniveau, is haast een fysieke aanval op voetgangers. Maar bovenop de High Line ben je je haast niet bewust van het geluid, daar wordt het een bastoon in een binnenstedelijk, gelaagd en auditief landschap.”
 

Standaard voor architecten

Kimmelman haalt in het artikel het boek Architecture of the Well-Tempered Environment van Reyner Banham aan, waarin temperatuur, lucht, licht en materialen als dé elementen worden genoemd om omgevingen te creëren die op gevarieerde wijze onze ervaring van gebouwen beïnvloeden. “Hij [Banham] benadrukt dat zulke omgevingselementen ‘van nature ondergebracht horen te zijn in de werkmethodes van de architect’. Aan Banhams lijst kunnen we geluid toevoegen.”


“We praten bewonderend over groene of energie-efficiënte gebouwen, met daktuinen en trappen die uitnodigen om bewandeld te worden, omdat een goed ontwerp doet streven naar het verbeteren van onze gezondheid. Maar we praten nog lang niet voldoende over hoe geluid in deze gebouwen, en in alle andere ruimtes die wij ontwerpen, ons doet voelen.”
 

Interactief artikel

Een sprekend voorbeeld dat Kimmelman voorlegt is die van een leeg appartement met prachtig uitzicht, maar waar het geluid van het dichte grote raam je haast claustrofobisch laat voelen. Dit in tegenstelling tot een woning met open raam, waarin het geluid deel wordt van het interieur en de omgeving gezellig doet aanvoelen.


Dit leest u het beste in het artikel van Kimmelman, dat wordt ondersteund door korte audiovisuele fragmenten die u als lezer kunt gebruiken om het geluid van verschillende locaties te ervaren. Beweeg uw cursor over deze fragmenten om het omgevingsgeluid van bijvoorbeeld de New York Public Library te horen. Wij raden oordoppen of een hoofdtelefoon aan voor de volledige ervaring.
 

Lees (en hoor) het volledige artikel van Kimmelman .
 

Geluid in Nederlandse architectuur

Kimmelmans artikel richt zich op voorbeelden van Amerikaanse architectuur. In Nederland wordt dit wellicht anders ervaren. Wat denkt u: wordt de waarde van geluid in Nederlandse architectuur vaak vergeten, of kent u projecten waarin juist extra aandacht is besteed aan bijvoorbeeld akoestiek? Laat het hieronder weten in een reactie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Geluid: het ondergeschoven kindje van de architectuur

In stenen kerken, zoals de Sint-Catharinakerk in Eindhoven, heerst een indrukwekkende akoestiek. Foto door Alexander Tihonov

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »