Geknikt gebouw brengt Lijnbaan in Zwolle tot leven

vrijdag 16 december 2022
timer 2 min
Het geknikte gebouw verbindt de oude smalle straatjes, het stadscentrum en de grote gebouwen aan de rand van de wijk. Foto: Thijs Wolzak

Het geknikte gebouw verbindt de oude smalle straatjes, het stadscentrum en de grote gebouwen aan de rand van de wijk. Foto: Thijs Wolzak

Om de afgebrokkelde identiteit van de oude arbeiderswijk Kamperpoort in Zwolle te herstellen ontwierp architect Ludo Grooteman van Moke Architecten een hoge, ranke toren met een knipje in het midden.

Architect Ludo Grooteman: "Dit gedeelte van de stad is niet recht. De appartementen hier kijken uit over de gekronkelde singel en de binnenstad. Ze liggen in de oudste arbeidersbuurt van Zwolle. Daarom heeft de toren een knikje gekregen. Dat maakt de straat net grillig en organisch." 

Kamperpoort ligt tussen het centrum en snelweg A28. Tussen oude smalle straatjes met organische knikjes en bochtjes enerzijds en kantoorpanden, de IJsselhallen en een hoge naoorlogse toren anderzijds. Het is door de gemeente Zwolle aangewezen als een plek waar het centrum kan uitbreiden, met centrumvoorzieningen en stedelijk wonen. De afgelopen twintig jaren is de wijk al enorm opgeknapt met onder meer de ontwikkeling van het Katwolderplein en de grote Pathé bioscoop aldaar. Ten behoeve van dit ontwikkelde gebied is ook de Rodetorenbrug vanuit dit deel van de stad aan de binnenstad gerealiseerd.

Geknikt gebouw

Grooteman ontwierp een hoge, ranke toren van acht woonlagen, geflankeerd door lagere woningen. Het geknikte gebouw verbindt de oude smalle straatjes, het stadscentrum met de grote gebouwen aan de rand van de wijk. "En door dat grillige en organische karakter van de toren en de straat hoort alles weer bij elkaar", stelt hij. "Het brengt de Lijnbaan tot leven."

Tuidraden

De toren is een zogenaamde vierspanner, met vier sociale woningen per etage. Het gebouw heeft, met balkons die hangen aan tuidraden, een industrieel karakter. Dat wordt versterkt door het van pand tot pand verschillende baksteengebruik. Het geeft kleinschaligheid en variëteit aan de gevels. Aan de hofzijde van het complex is de parkeergelegenheid.

Moke Architecten werkte de woningen uit in opdracht van Delta Wonen en in samenwerking met Nijhuis. 

Het woongebouw heeft een knikje in het midden. Met balkons die hangen aan tuidraden heeft het een industrieel karakter. Foto: Thijs Wolzak
Het woongebouw heeft een knikje in het midden en met balkons die hangen aan tuidraden heeft het een industrieel karakter. Foto: Thijs Wolzak


 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Biobased hout en hergebruik geven Midwerk een nieuw thuis

28 mei om 13:52 uur

In Sappemeer is het nieuwe gebouw voor Midwerk opgeleverd, ontworpen door De Zwarte Hond. Midwerk is het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Berninitoren geeft nieuwe impuls aan wonen aan de Prinsenplas

19 mei om 15:00 uur

In Rotterdam-Prinsenland is onlangs de Berninitoren in gebruik genomen. Met de toevoeging van de woontoren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Great Places: honderden richtlijnen voor een succesvolle openbare ruimte

7 mei om 15:54 uur

De openbare ruimte speelt een essentiële rol in het dagelijks leven van mensen. Tijdens bezoeken aan honderden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rivium in Capelle transformeert naar gemengd stedelijk gebied

4 mei om 08:46 uurtimer3 min

Het sterk monofunctionele kantorengebied Rivium in Capelle aan den IJssel krijgt een nieuw toekomstperspectief…

Lees verder »
descriptionArtikel

Halen de kabinetsplannen de woningmarkt uit het slop?

29 apr om 08:21 uurtimer12 min

Meer woningen bouwen geldt al jaren als hét antwoord op de woningnood. Toch stokt de productie telkens opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »