Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

woensdag 7 januari 2026

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden gerealiseerd dan de meest duurzame nieuwbouw. Dat is misschien wel de belangrijkste boodschap van architectenbureau KAW in het project Nieuw Mosveen. Daarbij gaat het Tramonta-systeem ruimte bieden aan liefst negen verschillende woningtypes.

In Den Haag Zuidwest, een naoorlogse wijk gedomineerd door appartementengebouwen, komen veel maatschappelijke problemen samen. Ook de woningen maken daarvan onderdeel uit. Door een ‘duurzame toekomstrenovatie’ wordt de bestaande stedelijke woningvoorraad in deze gebiedsontwikkeling betaalbaar voor starters en middeninkomens en dat bij een lage energievraag zonder fossiele brandstoffen. 

Gevarieerd aanbod

Samen met bouwpartij-ontwikkelaar Van Mierlo Dinkq gaat KAW de 224 naoorlogse Haagse portiekwoningen op zo’n manier verbouwen dat het gebouw veel actuele woon- en klimaatproblemen tackelt. Naast de betaalbaarheid en verduurzaming is het project klimaatbestendig, natuurinclusief en biedt het een zeer gevarieerd aanbod (met bijna vijf keer meer woningtypes dan voorheen). 

De woningen maken deel uit van gebiedsontwikkeling De Venen, waarmee Wijkontwikkelingsmaatschappij Den Haag Zuidwest hier het aantal woningen wil verdubbelen. De huidige sociale huurwoningen komen elders in De Venen terug, zodat het totaal aantal behouden blijft. Door bovendien betaalbare koopwoningen toe te voegen, krijgen ook mensen met andere woonwensen de kans om in De Venen te wonen.

Scheef woningaanbod

De woningen zijn bedoeld voor doelgroepen die nu heel moeilijk een huis of appartement kunnen kopen door het scheve woningaanbod in de stad. Een selectiemodel en gemaximaliseerde koopprijzen maken dat straks wel mogelijk. Maar betaalbaarheid gaat verder dan de koopprijs. KAW houdt de woonlasten laag door een sterke reductie van de energievraag.
Diepe gevels met hoogwaardige isolatie zorgen voor schaduw en het tegengaan van oververhitting. Tegelijkertijd kan de laagstaande winterzon diep de woning in komen en zo de woningen passief verwarmen. Deze bouwkundige oplossingen zorgen voor een lagere energievraag, zonder onderhoudskosten voor extra en dure installaties. Ook het 2.000 vierkante meter grote, isolerende groendak draagt daaraan bij.

Draaien van oriëntatie

Het stedenbouwkundige plan voorziet voorts in het draaien van de oriëntatie van de portiekwoningen. De hoofdentrees komen aan de straat te liggen. Met het ontwerp worden ze prominenter en de woningen zorgen zo tevens voor een levendig straatbeeld dat bijdraagt aan een gevoel van veiligheid. Alle balkons worden verder vergroot, zodat ze beter bruikbaar worden en kwaliteit toevoegen aan de woningen. 

De renovatie gaat ook de natuurinclusiviteit en biodiversiteit maximaliseren. Volgens het Puntensysteem Groen en Natuurinclusief Bouwen van de gemeente Den Haag - dat bij nieuwbouwprojecten wordt gebruikt om te bepalen hoe biodivers en natuurinclusief een wijk of buurt wordt - gaat deze renovatie op nieuwbouwniveau scoren. Dat is een unicum en ook meteen het bewijs dat zoiets kan in de bestaande stad. 

De portiekwoningen worden straks omgeven door een brede zone met gras, planten en bomen. Groendaken gaan een rol spelen in de buffering van regenwater. Die kan straks, indien nodig, volledig losgekoppeld worden van het riool. Dat is geen overbodige luxe, want de wijk heeft nu vaak last van wateroverlast. 

Bakfietsen

Integraal onderdeel van het plan is KAWs visie op mobiliteit. Door aanpassingen van de trappen worden de kelders ook geschikt als fietsenstalling. In het openbaar gebied wordt het stallen van bakfietsen en de bereikbaarheid van het OV gemaximaliseerd. Verder zet KAW in op bewonerscoöperatie voor deelmobiliteit in samenwerking met de Stichting DEEL, die elders in Den Haag al jaren succesvol is. 

Een groot deel van de woningen is straks - ook door een lift - geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. Zo kun je hier gewoon blijven wonen als je behoefte hebt aan zorg. Ook realiseert KAW veel zelfstandige woningen voor de groeiende groep een- en tweepersoonshuishoudens. En voor de kleine, maar relevante groep stedelijke gezinnen komen er geschikte woningen met twee tot vier slaapkamers.

Herwaardering Tramonta-systeem

De renovatie grijpt terug op het oorspronkelijke Tramonta-bouwsysteem en maakt ruimte voor meer variatie in woningtypen (dat met twee woningtypes behoorlijk eenzijdig was). Het Tramonta-systeem bestaat uit  een betonnen raamwerk zonder dragende binnenmuren. KAW bedacht een ingenieus montagekozijn met stijlen voor een flexibele positie van de binnenwanden. Hiermee ontstaat ruimte voor negen verschillende woningtypes. Dankzij een doordachte opzet met verticale leidingen en stijgpunten zijn de woningen verder eenvoudig aanpasbaar op de individuele woonbehoefte.

Duurzaamheid Nieuw Mosveen

  • 2.000 m² groendaken;
  • 100 m³ waterbuffering op eigen terrein;
  • stallingen voor 900 fietsen, 30 grote fietsen en 40 bakfietsen;
  • twee keer zo veel punten als 'Basiseis Groen- en Natuurinclusief Bouwen Den Haag';
  • Label A+ bij alle woningen met bouwkundige delen.

Voor veel meer info zie: Nieuw Mosveen

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron tekst & beeld: KAW

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe kabinet Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gelijkwaardigheid als basis voor wijkvernieuwing

17 feb om 10:00 uur

Het rapport Gelijke Grond van KAW, dat afgelopen najaar werd gelanceerd, maakt helder dat wijkvernieuwing niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vuistregels voor een gezond stedelijk ontwerp

11 feb om 09:30 uurtimer5 min

Hoe maak je gezondheid tot een ontwerpparameter? In een tijd van verdichting, klimaatdruk en schaarse ruimte…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lancering en webinars Vakgroep Vrouw & Veiligheid

5 feb om 09:15 uurtimer3 min

De openbare ruimte moet structureel veiliger en inclusiever worden. Dat is de inzet van een nieuw initiatief…

Lees verder »
descriptionArtikel

10 trends voor woningmarkt en leefomgeving 2026

4 feb om 07:30 uurtimer6 min

Het is inmiddels een vaste traditie. Elk jaar zet adviesbureau Companen tien trends voor de woningmarkt en de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eerste ROEP voor Marco te Brömmelstroet, Urhahn en Tilburg

2 feb om 15:00 uurtimer5 min

De nieuwe vakprijs Ruimtelijke Ordening Erkenning Penning van de jarige Beroepsvereniging van Nederlandse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sociaal ontwerpen met de Sociale Menukaart van Actium

2 feb om 12:00 uurtimer5 min

Met de introductie van de Sociale Menukaart ontwikkelt Actium een praktisch instrument om welzijn, leefbaarheid…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Nieuwe steden en 'straatjes erbij' helemaal niet nodig'

26 jan om 09:00 uurtimer9 min

Het Waterschap Vallei en Veluwe heeft voor het eerst een stedenbouwkundige in dienst genomen: Els Viester.…

Lees verder »