3 nieuwe vakprijzen voor stedenbouwkundigen en planologen

woensdag 10 december 2025
timer 3 min

Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Beroepsvereniging van Nederlandse Stedebouwkundigen en Planologen (BNSP) worden drie nieuwe vakprijzen geïntroduceerd. Jaarlijks spreekt de BNSP voortaan haar bijzondere waardering uit voor een persoon, een bureau en een organisatie, en dat vanwege hun uitzonderlijke bijdragen aan de ontwikkeling en positionering van stedenbouw en planologie. Ontdek nu - van Marco te Brömmelstroet tot Zwolle - de negen genomineerden.

De genomineerden hebben met elkaar gemeen dat ze een visie hebben op het vakgebied die hun eigen praktijk ontstijgt. Ze profileren zich in het publieke debat en inspireren vakgenoten. “De prijs richt de schijnwerpers niet primair op een plan, maar op de mensen die het vak uitdragen en een stem geven”, aldus BNSP-voorzitter Eric van der Kooij.

In elk van de categorieën zijn drie genomineerden voorgedragen, waarop de leden van de beroepsvereniging vanaf deze week kunnen stemmen.

Personen

De drie genomineerde personen zijn Peter Pelzer, Anne van Kuijk en Marco te Brömmelstroet. Alle drie leveren ze op geheel eigen wijze een bijdrage aan het veranderend denken over planologie. Ze weten met een combinatie van gedrevenheid en verbeeldingskracht verschillende disciplines te verbinden.

Bureaus

Daarnaast nomineert de BNSP de stedenbouwkundige bureaus Urhahn, De Zwarte Hond en PosadMaxwan voor de wijze waarop zij het vak als geheel vooruithelpen en zich profileren op relevante en urgente thema's binnen de stedenbouw.

Organisaties

Tot slot de genomineerde organisaties. Dit eerste jaar zijn drie gemeentes geselecteerd die elk op hun eigen manier blijk geven van ambitieuze en weldoordachte ruimtelijke visies, beleidskaders én regie en daadkracht. De gemeentes Tilburg, Groningen en Zwolle zijn van bestuurder tot ambtenaar doordrongen van de planologische en stedenbouwkundige bijdrage aan de ontwikkeling van de stad en de inzet van ontwerpkracht.

Op 30 januari worden in Utrecht de prijzen uitgereikt tijdens de lancering van het boek Stand van de Stedenbouw. Lees nu de uitgebreide motivatie over de genomineerden.

Lees ook het interview met BNSP-voorzitter Eric van der Kooij over Stand van de Stedenbouw
‘Ik merk dat we niet gewend zijn aan plankritiek stedenbouw’

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: BNSP
Foto: centrum Groningen (Shutterstock)

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: ontdek de ‘Vriendelijke Stad’

14 apr om 16:00 uurtimer9 min

Wie meteen geprikkeld wordt door bovenstaande kop, moet snel afreizen naar Enschede. Lees anders eerst de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tweede Kamer: formele plek sporten en bewegen in openbare ruimte

13 apr om 07:30 uurtimer2 min

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vrouw & Veiligheid: verdergaan dan symbolische oplossingen

3 apr om 07:30 uurtimer2 min

Veiligheid is geen luxe, maar een basisrecht. Toch passen vrouwen hun gedrag in de openbare ruimte nog…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe kabinet-Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gelijkwaardigheid als basis voor wijkvernieuwing

17 feb om 10:00 uur

Het rapport Gelijke Grond van KAW, dat afgelopen najaar werd gelanceerd, maakt helder dat wijkvernieuwing niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vuistregels voor een gezond stedelijk ontwerp

11 feb om 09:30 uurtimer5 min

Hoe maak je gezondheid tot een ontwerpparameter? In een tijd van verdichting, klimaatdruk en schaarse ruimte…

Lees verder »