Energiebesparing bestaande bouw blijft achter

donderdag 8 januari 2015
timer 2 min
Uit een evaluatie van het huidige energiebesparingsbeleid door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) blijkt dat er te weinig voortgang wordt geboekt in de energiebesparing in bestaande gebouwen. Om een inhaalslag te maken moet er dwingende beleidsmaatregelen genomen worden.

Het energieverbruik van bestaande gebouwen daalt niet snel genoeg om het beleidsdoel voor 2020 te halen, zo staat in het 154 pagina tellende rapport van PBL (hier te downloaden). Ook als de afspraken uit het Energieakkoord naar behoren worden uitgevoerd.
 

Resultaten evaluatie

Uit de bevindingen komt onder meer naar voren dat het jaarlijkse finale energiegebruik tussen 2008 en 2020 naar verwachting met 82 petajoule daalt naar 521 petajoule. Het doel voor 2020 is echter maximaal 507 petajoule. Ook het terugbrengen van de CO2-uitstoot door energieverbruik ligt nog niet op schema. Zoals het er nu voor staat, daalt deze nar 24,7 Megaton in 2020, terwijl het kabinet een maximale emissie van 22,5 Megaton als doel heeft gesteld.
 

Beleidsmaatregelen

Er wordt gestreefd naar een energieneutrale gebouwde omgeving in 2050. Om dat te realiseren, moeten er volgens het PBL dwingende beleidsmaatregelen worden doorgevoerd. Zo blijkt uit de evaluatie tevens dat een groot deel van de ondervraagde woningeigenaren, huurders en gebouwbeheerders van utiliteitsgebouwen vindt dat de overheid best een stap verder mag gaan dan nu gebeurt. Zij zijn voor regels om bestaande gebouwen energiezuiniger te maken.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Energiebesparing bestaande bouw blijft achter

De doelstellingen voor het verminderen van energieverbruik worden niet gehaald.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Versoepeling regelgeving versus klimaateisen voor de bouw

11 mrt om 07:30 uurtimer11 min

In nagenoeg alle klimaatakkoorden zijn eisen geformuleerd voor de korte termijn (2030). Ondertussen waarschuwen…

Lees verder »