Eerste Nederlandse biofilische school doet verwonderen

maandag 28 september 2020
timer 3 min
Daan Bruggink van ORGA architecten ontwierp De Verwondering, de eerste ecologische basisschool van Nederland. Tijdens de Verbindingsdag Gezonde Scholen doet hij meer uit de doeken over dit op biofilische principes gebaseerde gebouw.

“Wanneer de natuur in al haar vormen geïntegreerd wordt in de onderwijsomgeving, levert dit enorme positieve effecten op voor de gesteldheid, de concentratie en het leervermogen van kinderen”, zo omschrijft ORGA architecten de visie achter basisschool De Verwondering in Almere, die oprichter Daan Bruggink verder toelicht op 11 november tijdens de digitale Verbindingsdag Gezonde Scholen. Elk onderdeel van de school, van het vegetatiedak tot de natuurlijke indeling van het interieur, is gebaseerd op natuurlijke aspecten.

Contact met de natuur

Het gebouw, de omgeving en het weer vormen tezamen een biotoop dat leerlingen in een ideaal ontwikkelingsklimaat zetten. Zo worden ze gestimuleerd door een natuurlijk speelterrein waar een spuwer het hemelwater op het plein brengt en krijgen kinderen les in onder andere een openluchtlokaal waar zelfs kippen op lopen. Beide voorzieningen worden het hele jaar door gebruikt, waardoor seizoensgebonden ervaringen opgedaan worden.



Ook binnenin het schoolgebouw wordt variatie gestimuleerd, net zoals in de natuur. Er zijn beschutte zones waar men kan ontspannen door weinig licht, gedempte kleuren en zacht meubilair, terwijl lokalen genieten van veel daglichttoetreding door grote ramen. Overal is uitzicht op groen door groene gevels (binnen én buiten) die de luchtkwaliteit verbeteren en als geluidsbuffer dienen.

Materiaal doet ontspannen

De Verwondering creëert niet alleen een gezond binnenklimaat door de installaties en het vele groen, maar bevordert ook de concentratie en prestaties door het materiaalgebruik. Hout is het primaire bouwmateriaal van de school, onder andere in een demontabel houtskeletbouwsysteem. Dit materiaal heeft zowel visuele als tactiele voordelen.


ORGA: “Het waarnemen van houten interieurs is warm, uitnodigend en ontspannend. Onze zintuigen worden geactiveerd en waarnemingen worden verhoogd. Het stimuleert eveneens het tastgevoel en creëert een geweldige leeromgeving: tactiele stimulatie vermindert stress, activeert of ontspant.” Daar waar geen tastbaar materiaal is gebruikt, worden 2D-beelden opgenomen die psychologisch rustgevend werken.

Voor de kinderen

Daan Bruggink is een voorvechter van gezonde scholen. Hij gelooft volhartig in de biofilische principes die hij toepast in De Verwondering, met als doel het klaslokaal weer een efficiënte ruimte te maken om de hersenen te ontwikkelen. “Het zou dan ook logisch zijn om de natuur voor ieder schoolgebouw als uitgangspunt te nemen voor de architectuur én het interieurontwerp. Zo moeilijk is het ook niet”, aldus Bruggink.



“Vaak wegen kosten, planning en regelgeving zwaarder, terwijl deze eigenlijk niet in dezelfde weegschaal horen te liggen als de voordelen voor de mens (die uiteindelijk ook gunstig zijn voor de portemonnee). Het gaat tenslotte om onze kinderen, de generatie van de toekomst.”

Praat meet tijdens de Verbindingsdag Gezonde Scholen op 11 november

Wil je meer horen over het ontwerp van De Verwondering of over de ontwerpprincipes van Daan Bruggink? Neem dan deel aan de digitale Verbindingsdag Gezonde Scholen op 11 november. Op die dag spreekt Bruggink naast architecten als Thomas Bögl (LIAG) en Sander Ros (RoosRos architecten) over de kansen voor gezonde scholen en hoe we die nú aangrijpen.


Bemachtig nú een ticket; het is gratis!

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Focus op Parijs: van Klimaatakkoord tot bouwpraktijk

25 feb om 07:30 uurtimer2 min

In 2015 werd in Parijs het meest ambitieuze internationale klimaatakkoord ooit afgesloten. Tien jaar later laat…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme tips voor binnenklimaat en energiegebruik scholen

30 jan om 07:30 uurtimer4 min

Op veel scholen en kinderopvanglocaties blijken bestaande gebouwcondities en energiepraktijken nog niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »