Dit schoolgebouw moet een avontuur zijn voor kinderen

vrijdag 10 februari 2017
timer 2 min
Met een schoolgebouw kan een architect kinderen iets meegeven dat ze de rest van hun leven onthouden. Dat was de gedachte waarmee het architectenbureau architecten|en|en het schoolgebouw in het Brabantse dorp Aerle-Rixtel ontwierp.

Een school is een bijzonder gebouw in het dorp, omdat kinderen, ouders maar ook leerkrachten hier een belangrijk deel van hun leven doorbrengen. Iedereen kan zich nog zijn of haar oude schoolgebouw herinneren. ‘Het schoolgebouw wordt een avontuur’, was daarom het uitgangspunt voor het ontwerp van de Brede School in Aerle Rixtel.

Kwaliteiten

De architect voegde aanwezige kwaliteiten, zoals de vele bomen en het gebruik door de buurt van het schoolplein en de speeltoestellen, toe aan het plan. “Naast uitdagende vormen is gekozen voor materialen die niet meteen voor de hand liggen”, schrijft het architectenbureau |en|en. “Vaak ruw, soms glad, meestal onafgewerkt en zichtbaar bevestigd levert het een geheel op dat mensen niet onbewogen laat.”

 


Credit: BASE Photography – Helmond ©

 

Dorpse uitstraling

Zo is het metselwerk van de bestaande gymzaal en de nieuwbouw op dezelfde afgewerkt met slempwerk. Door het toepassen van deze ambachtelijke, typisch Brabantse afwerking is een geheel ontstaan met een uitstraling alsof het er al jaren staat. Een brede school kent verschillende gebruikers. Er is daarom gekozen voor een fijnschalig gebouw met een dorpse uitstraling.

Bovenplein als buitenruimte

Het hart in het gebouw wordt gevormd door het speellokaal en de BSO-themalokalen. Hieromheen zijn de aula’s van de diverse partners gelegen. Aan deze grote ruimtes zijn vervolgens de groepsruimtes gepositioneerd. Een bovenplein doet dienst als buitenruimte voor de BSO, waardoor de kinderen na schooltijd in een andere omgeving komen dan overdag.

 


Credit: BASE Photography – Helmond ©

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Dit schoolgebouw moet een avontuur zijn voor kinderen

Credit: BASE Photography – Helmond ©

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drijvend licht maakt waterkwaliteit zichtbaar

12 mrt om 07:30 uurtimer4 min

Waterkwaliteit is een groeiende zorg, terwijl het probleem voor veel mensen onzichtbaar blijft. De installatie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Jasmin: isoleren met houtvezels omhuld door leem

26 feb om 07:30 uurtimer11 min

Naast houtbouw neemt het gebruik van biobased isolatiematerialen steeds verder toe. Materialen als vlas, stro,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heldere Net Zero-standaard voor de gebouwde omgeving

10 feb om 09:30 uurtimer3 min

De Dutch Green Building Council (DGBC) introduceert, samen met SKAO en Climate Cleanup, een nieuwe Net Zero-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan een klimaatneutrale toekomst

3 feb om 07:30 uurtimer3 min

De bouwsector staat op een keerpunt waarin ambitie en realiteit vaak botsen. Terwijl de vraag naar woningen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme tips voor binnenklimaat en energiegebruik scholen

30 jan om 07:30 uurtimer4 min

Op veel scholen en kinderopvanglocaties blijken bestaande gebouwcondities en energiepraktijken nog niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »