CO2-metingen op scholen hard nodig

donderdag 21 augustus 2014
timer 3 min
UNETO-VNI pleit voor grootschalig CO2-metingen op scholen. Dit stelt de installateursvereniging naar aanleiding van berichtgeving bij BNR Nieuwsradio over slecht functionerende ventilatiesystemen. Ook wil UNETO-VNI dat er een verplichting komt om bij nieuwbouw de prestaties van ventilatiesystemen bij oplevering te beproeven.

 

Volgens UNETO-VNI is het hard nodig om via prestatie-metingen van de CO2-concentraties en de hoeveelheid ventilatielucht in klaslokalen inzicht te verschaffen in de ventilatiekwaliteit. Alleen op basis van regelmatige metingen kunnen installaties namelijk goed worden afgesteld en naar behoren blijven functioneren. Uit recente berichtgeving blijkt echter dat het overgrote deel van de scholen niet beschikt over CO2-meters en deze meters ook nauwelijks worden aangevraagd.

 

Verouderde installaties

UNETO-VNI wijst erop dat het overgrote deel van de ventilatiesystemen in Nederlandse scholen verouderd is en dringend toe is aan vervanging of aanpassing. De kritiek op het functioneren van sommige ventilatiesystemen neemt de installateurskoepel zeer serieus. Deskundige Klimaattechniek Fred Vos van UNETO-VNI: 'Momenteel is  UNETO-VNI betrokken  bij  een project van de GGD gericht op het verbeteren van de kwaliteit van ventilatiesystemen. Naar verwachting worden daarbij de komende tijd  circa 500 basisscholen bezocht.'

 

Geluidsniveau

Ook is er kritiek op het geluidsniveau van sommige installaties. Vos: 'Sinds 2012 mag een ventilatiesysteem maximaal 35 decibel aan geluid voortbrengen. Installaties die voor die tijd zijn opgeleverd, maken mogelijk meer geluid en worden om die reden soms uitgeschakeld. Bij dergelijke installaties is investering in extra geluiddempende voorzieningen wenselijk.'

Om de kwaliteit van nieuwe installaties te waarborgen, is er inmiddels een  ontwerprichtlijn voor ventilatie van scholen uitgewerkt. Een  instrument voor kwaliteitsborging voor het ontwerpen en installeren van ventilatievoorzieningen in scholen is in ontwikkeling.   

 

Leerprestaties

Deskundige Klimaattechniek Vos wijst erop dat een verbetering van de kwaliteit van ventilatiesystemen aantoonbaar bijdraagt aan betere leerprestaties. 'Onderzoek van TNO heeft aangetoond dat een gebrek aan ventilatie concentratieverlies en hoofdpijn veroorzaakt en dus een negatief effect heeft op de leerprestaties. Ook het werk van docenten lijdt eronder.' TNO heeft geconstateerd dat in 80% van de klaslokalen de CO2-concentratie te hoog is. Een slecht binnenmilieu kan leiden tot hoofdpijn, vermoeidheid, slijmvliesirritaties, overdracht van infectieziekten en astma-aanvallen. Vos roept op nog voor de komende winter in actie te komen. Vooral bij strenge vorst als de ramen in veel  klaslokalen worden gesloten, stijgt  het  CO2-gehalte namelijk tot een onaanvaardbaar hoog niveau.

 

http://www.uneto-vni.nl

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
CO2-metingen op scholen hard nodig

Vrije School De Kleine Prins, Doetinchem. Mooi voorbeeld van school met goed binnenklimaat.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer financiële ruimte voor woningbouwcorporaties

22 dec 2025 timer2 min

Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft bekendgemaakt dat woningbouwcorporaties vanaf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe subsidie voor verduurzaming mbo-instellingen

18 dec 2025 timer3 min

De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland gaat het mbo helpen met het verder verduurzamen van hun instellingen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe PvE Frisse Scholen 2025: van voldoende tot uitmuntend

4 dec 2025 timer4 min

Een gezond, comfortabel en energiezuinig schoolgebouw: dát is de ambitie achter het vernieuwde Programma van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

20 nov 2025 timer4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Veertig jaar achterstand in onderwijshuisvesting aanpakken’

17 nov 2025 timer6 min

In de portefeuille van schoolbestuurder Bart de Grunt vind je gebouwen die niet wind- en waterdicht zijn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov 2025 timer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »