10 miljoen voor verduurzaming rijksmonumenten

woensdag 2 september 2015
timer 3 min
Rijksmonumenten staan voor grote uitdagingen om ervoor te zorgen dat hun gebouwen minder energie gebruiken. Om te onderzoeken welke maatregelen het best werken, krijgen achttien rijksmonumenten de komende twee jaar een bijdrage voor energiebesparende maatregelen. Minister Bussemaker (Cultuur) stelt hiervoor de komende twee jaar tien miljoen euro beschikbaar.

Verduurzaming kostbaar

Bij aanpassingen aan gebouwen om ze duurzamer te maken, zijn vaak kostbare innovatieve ingrepen nodig om de cultuurhistorische waarde intact te houden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de voormalige gevangenis Blokhuispoort in Leeuwarden: gevangenissen zijn van oorsprong niet gebouwd op comfort voor de inwoners. Het vergt veel creativiteit om het gebouw geschikt te maken voor nieuwe functies en het energieverbruik laag te houden. Met de extra investering kunnen zij ervoor zorgen dat het gebouw behouden en herkenbaar blijft, maar comfortabeler wordt voor de huidige bewoners. De voormalige gevangenis zal een belangrijke rol spelen voor Leeuwarden als Culturele Hoofdstad 2018.


Na de verbouwingg van de Hermitage Amsterdam bleek dat er meer gebruik werd gemaakt van koeling van de expositiezalen dan van verwarming. Het gebouw kampt daardoor met een teveel aan opgeslagen warmte  waar een duurzame oplossing voor wordt gezocht. De oplossing ligt dichtbij: met de extra investering zullen de Hermitage Amsterdam en de Hortus Botanicus Amsterdam het komende jaar door 425 meter lange buizen duurzaam met elkaar worden verbonden. Het warmte-overschot van museum Hermitage Amsterdam kan zo gebruikt worden voor de verwarming van de planten in de monumentale Palmenkas in de Hortus Botanicus. De Hortus levert gekoeld water terug aan de Hermitage voor de koeling van de kunst.
 

Pilot

Aan de pilot doen onder meer musea, molens, boerderijen en voormalige fabrieken mee. Zij krijgen een eenmalige subsidie voor duurzaamheidsingrepen als aanvulling op de te maken kosten bij de herbestemming of restauratie van het gebouw. De regeling richt zich op projecten die al in de startblokken staan en uiterlijk in 2016 moeten worden afgerond. Bij de evaluatie van de pilot worden de energielasten op verschillende momenten, de eventuele aantasting van de cultuurhistorische waarde van de monumenten en de uiteindelijke opbrengsten meegenomen. Op basis van de ervaringen bij de deelnemers van het pilotprogramma wil het ministerie van OCW inzicht krijgen in de kansen en uitdagingen van verduurzaming in deze sector en de hierbij best passende stimuleringsmaatregelen.

 
De achttien rijksmonumenten die in aanmerking komen voor subsidie:
Hortus en Hermitage, Josephkerk (Amsterdam), vm HBS Kocatepe (Rotterdam), Duvelhok, Blokhuispoort, Enka Westhal, Nicolaaskerk (Kloosterburen), Landlust, vm Karottenfabriek, Heimolen, Zuidpolder molen, Boerderij te Oostwolde, Molen Hersteller, vm drukkerij Wyt, Westergasfabriek, Boerderij Wayenstein, Kantoor Jongerius, Huis ten Donck

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
10 miljoen voor verduurzaming rijksmonumenten

Het Hermitage in Amsterdam. Copyright: Steve Photography

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Zonnepanelen op gevels: kansen voor utiliteitsgebouwen

13 mrt om 07:30 uurtimer3 min

Eigenaren en gebruikers van kantoren, scholen of musea kunnen naast daken ook gevels benutten voor zonne-…

Lees verder »
descriptionArtikel

PBL: scherpere keuzes nodig in ontwerp Nota Ruimte

10 mrt om 07:30 uurtimer6 min

De manier waarop Nederland zijn ruimte inricht, staat centraal in de Ontwerp-Nota Ruimte. Het Planbureau voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

Carbon budget: de tijd dringt

3 mrt om 09:00 uurtimer2 min

In de nieuwe publicatie Low Carbon Urbanism leggen experts van BURA, LEVS architecten en Urban Climate…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arun Jain: gezonde stedenbouw door onzekerheid te omarmen

2 mrt om 10:00 uurtimer3 min

Hoe houden we steden leefbaar, gezond en toekomstbestendig in een tijd waarin veranderingen elkaar steeds…

Lees verder »
descriptionArtikel

Denk mee over betere MPG

27 feb om 10:00 uurtimer3 min

De MilieuPrestatie Gebouwen (MPG) is een van de maatstaven waarmee de bouwsector de duurzaamheid kan sturen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe kabinet-Jetten: kan het samen en eenvoudiger?

23 feb om 07:30 uurtimer5 min

Na de Tweede Kamerverkiezingen betreedt Jetten & co vandaag het bordes van Paleis Huis ten Bosch met het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gelijkwaardigheid als basis voor wijkvernieuwing

17 feb om 10:00 uur

Het rapport Gelijke Grond van KAW, dat afgelopen najaar werd gelanceerd, maakt helder dat wijkvernieuwing niet…

Lees verder »

Wat gebouwen ons vertellen over hoe we samenleven

16 feb om 11:03 uurtimer4 min

Architectuur is nooit neutraal. Elk gebouw, elke straat en elke woonwijk vertelt iets over de tijd waarin het…

Lees verder »