Een vertrouwd gebouw is een leefbaar gebouw

dinsdag 29 september 2020
timer 2 min
Het Lyceum Schravenlant in Schiedam is het eerst Nederlandse schoolgebouw dat volledig Cradle to Cradle is gerealiseerd. Carina Nørregaard, architect bij LIAG, neemt ons tijdens de Verbindingsdag Gezonde Scholen op 11 november mee in het ontwerpproces.

Gezond gebouw

Een gezonde leefomgeving stond centraal in het gebouw. Dit is gerealiseerd door diverse aspecten, van flexibel indeelbare ruimtes tot duurzaam materiaalgebruik. Ook op technisch vlak blinkt het gebouw uit, met een sensorgestuurd regelsysteem voor lucht, verwarming en verlichting, alsook een CO2-gestuurde ventilatie en binnenbeplanting voor de akoestiek en luchtvochtigheid. De inbreng van de leerlingen was onmisbaar om een didactische omgeving te creëren. Zij hadden daarbij inspraak in de architectenselectie en hebben samen met LIAG het gebouw vormgegeven.

Die participatie is volgens LIAG cruciaal. De nieuwsgierigheid is uitgelokt bij de leerlingen, ook visueel gezien de deels zichtbare installaties. Carina Nørregaard, architect bij LIAG en gespecialiseerd in onderwijsgebouwen en gebruiksparticipatie, legt uit: “Onze fysieke omgeving heeft grote invloed op ons als mens. Niet alleen op ons welbevinden, maar ook op bijvoorbeeld onze gezondheid, prestaties en algemene ontwikkeling. Pas als een gebouw eigen en vertrouwd voelt, wordt het een echt leefbaar gebouw.”

Verbindingsdag Gezonde Scholen

De sleutel om dit te bereiken ligt in de samenwerking. Aan de hand van het project Lyceum Schravenlant in Schiedam legt Nørregaard tijdens de Verbindingsdag Gezonde Scholen op 11 november uit hoe de samenwerking met de gebruikers heeft plaatsgevonden. Deze dag vindt geheel digitaal plaats, dus kan vanuit het gemak van de thuiswerkplek bezocht worden, en is bovendien helemaal gratis.

Benieuwd? Lees hier meer informatie. Of bemachtig meteen een gratis ticket.

Over Carina Nørregaard

Carina studeerde architectuur aan de Royal Academy of Fine Arts in Kopenhagen en maakt sinds 2005 deel uit van team LIAG. Tijdens het programma ‘Het Experiment’ van Atelier Rijksbouwmeester deed ze professionele beroepservaring op. Als projectarchitect heeft zij gewerkt aan grote complexe projecten zoals onderwijs- en utiliteitsgebouwen. Recente projecten zijn het onderwijsgebouw Aurora van de Wageningen University & Research, Tapijn Universiteit Maastricht en IKC De Toverberg in Zoetermeer.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Een vertrouwd gebouw is een leefbaar gebouw

Foto door Moni van Bruggen

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe PvE Frisse Scholen 2025: van voldoende tot uitmuntend

4 dec om 10:45 uurtimer4 min

Een gezond, comfortabel en energiezuinig schoolgebouw: dát is de ambitie achter het vernieuwde Programma van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendige scholen én sterke wijken in Zwolle

20 nov om 07:30 uurtimer4 min

De gemeente Zwolle staat voor een grote onderwijsopgave. De komende zestien jaar worden tientallen…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Veertig jaar achterstand in onderwijshuisvesting aanpakken’

17 nov om 07:30 uurtimer6 min

In de portefeuille van schoolbestuurder Bart de Grunt vind je gebouwen die niet wind- en waterdicht zijn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe school X11 versterkt stedelijk leven Merwede

13 nov om 07:30 uurtimer5 min

NEXT architects heeft met Rademacher de Vries Architecten de ontwerpcompetitie gewonnen voor X11, de Utrechtse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw themanummer: volop kansen voor scholenbouw

11 nov om 16:15 uurtimer6 min

Scholenbouw is hot! Na het geslaagde Duurzame & Gezonde Scholen Congres van afgelopen week, publiceren we…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groene metamorfose impuls gezondheid en leefbaarheid wijk

10 nov om 10:00 uurtimer4 min

Na vijftien jaar van herontwikkeling laat de wijk Kerckebosch in Zeist zien dat natuurinclusief bouwen niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Veel impulsen en smaakmakers tijdens congres scholenbouw

7 nov om 14:45 uurtimer13 min

Naast de eerste winnaar van de Smaakmaker-award, architect Yaike Dunselman, bracht de jubileumeditie van het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov om 10:45 uurtimer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »