Vlotwateringbrug biedt onderkomen voor vleermuizen

woensdag 28 oktober 2015
timer 2 min
Begin oktober is de Vlotwateringbrug in Monster (gemeente Westland) in gebruik genomen. De brug staat ook wel bekend als de ‘vleermuisbrug’ om zijn unieke functie; in drie brugonderdelen bevinden zich verblijfplaatsen voor vleermuizen. “Een schoolvoorbeeld van hoe een functioneel object ook de natuur kan dienen,” aldus Marcel Schillemans van de Zoogdiervereniging.

Beton als verblijfplaats

Voor een stabiel en aangenaam klimaat is er gekozen voor een constructie van beton. In de betonnen massa van de brug zitten sleuven die vanaf de onderzijde bereikbaar zijn. Deze maken deel uit van een patroon van groeven in de betonnen boog. Zo zijn er aan de onderzijde van het brugdek en in de metselwerk balustrade zomerverblijven opgenomen. In het brughoofd bevindt zich nog een winterverblijf.


De 25 meter lange brug overspant de Vlotwatering en markeert de entree van de Poelzone. Door zijn gebogen vorm biedt de brug een open zicht op het gebied. De houten lamellen aan de zijkanten zijn verder uit elkaar geplaatst, waardoor openheid ontstaat die verband houdt met het water en de oevers. Om het S-vormige dek te ondersteunen is een drukboog schuin onder de brug gelegd.


De brug is ontworpen door NEXT architects en gerealiseerd door Kroes aannemingsbedrijf B.V.


Poelzone

De Poelzone is een langgerekt gebied gelegen in het Westland, tussen de bestaande kernen van ’s-Gravenzande, Naaldwijk en Monster. Langs de Vlotwatering en de Monsterse vaart wordt een nieuwe groene recreatieve verbinding aangelegd met natuurvriendelijke oevers en vispaaiplaatsen. De nieuwe vleermuisbrug past goed in dit plan.
 

Innovatie: brug 3D-printen

Een brug verbinden met de natuur is een innovatief concept. Ook innovatief is een brug 3D-printen, iets wat MX3D binnenkort gaat doen in Amsterdam.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Vlotwateringbrug biedt onderkomen voor vleermuizen

De Vlotwateringbrug, ook wel 'vleermuisbrug', biedt onderkomen aan vleermuizen. © Raymond Rutting

© Raymond Rutting © Raymond Rutting
© NEXT architects © NEXT architects
© Raymond Rutting © Raymond Rutting
© Raymond Rutting © Raymond Rutting
© Raymond Rutting © Raymond Rutting
© NEXT architects © NEXT architects
© NEXT architects © NEXT architects

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby, ontworpen door TANK

10 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft vandaag de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

7 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van inzicht naar actie: Paris Proof in het hoger onderwijs

1 sep om 08:51 uur

De verduurzaming van onderwijsvastgoed is in volle gang en het is een van de grootste opgaven waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prioriteit of visie: wat ontbreekt er echt in scholenbouw?

17 aug om 09:14 uur

Toekomstbestendige scholenbouw vraagt om meer dan geld en goede bedoelingen. Maar wat ontbreekt er nou precies…

Lees verder »
descriptionArtikel

IABR 2026 stelt onderliggende systemen van de gebouwde omgeving centraal

4 aug om 08:21 uur

De Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam houdt van 18 september tot en met 29 november 2026 haar…

Lees verder »

De veranderende relatie tussen binnen en buiten in hedendaagse architectuur

28 jul om 16:10 uur

Waar gevels van gebouwen eerder voornamelijk werden gezien als een afsluiting of bescherming van het gebouw,…

Lees verder »