TIAFF duikt met 'The Elements' in de opgaven van onze toekomstige leefomgeving

woensdag 8 maart 2023
Utopia Revisited

Een still uit 'Utopia Revisited'. Op zoek naar een nieuw ideaal in plaats van het kapitalisme, waarvan de beperkingen steeds vaker zichtbaar zijn. De film toont inspiratie uit verschillende delen van de wereld.

De veranderende praktijk van architecten, landschapsarchitecten en stedenbouwkundigen in het vormgeven van een duurzame samenleving staat centraal op het Tilburg Architectuur Film Festival (TIAFF), dit jaar met als thema 'The Elements'.

Met 'The Elements' snijdt het Tilburg Architectuur Film Festival (TIAFF) door een combinatie van films en lezingen de opgave aan om opnieuw na te denken over de rol van de aarde, water, lucht en vuur in het ontwerp van onze dagelijkse leefomgeving.

Met dertien films en dertien sprekers biedt TIAFF inzicht in de invloed die de elementen vandaag de dag hebben op het ontwerpen van gebouwen, openbare ruimte, landschappen en steden. De veranderende praktijk van architecten, landschapsarchitecten en stedenbouwkundigen in het vormgeven van een duurzame samenleving staat centraal. 

Bijzonder aan deze editie is dat een deel van het programma is ontwikkeld met het College van Rijksadviseurs, dat samen met TIAFF een publieksdebat organiseert. Met deze programmalijn wordt het sociale perspectief van 'The Elements' uitgelicht: een verdieping van hoe onze toekomstige leefomgeving er uit kan zien nu steeds meer mensen als collectief bijdragen aan oplossingen voor klimaatverandering, energievoorziening, woningnood, vergrijzing en landbouw.

Leefomgeving

Tijdens het publieksdebat ‘TIAFF Frames’ leidt Lucas de Man een debat over de invloed van collectieve manieren van samenleven op onze leefomgeving. Steeds meer mensen organiseren collectieven om bij te dragen aan oplossingen voor klimaatverandering, energievoorziening, woningnood, vergrijzing en landbouw. We moeten samenwerken, maar kunnen we dat wel in een individualistische samenleving? Kunnen we grond, voedsel, energie, wonen en de natuur zien als gemeengoed in plaats van koop- en handelswaar? En hoe ziet onze toekomstige leefomgeving er dan uit?

De rechtvaardige stad

‘TIAFF Frames: Future of the Commons’ maakt deel uit van de verkenning van het College van Rijksadviseurs naar de rol van 'commons' in een duurzamere en rechtvaardigere samenleving. Jannemarie de Jonge en Wouter Veldhuis zijn beide Rijksadviseurs bij het College van Rijksadviseurs. Ze zijn op TIAFF aanwezig om films in te leiden en zijn initiators van het debat tijdens TIAFF Frames.

De Jonge, Rijksadviseur voor de fysieke leefomgeving, landschapsarchitect en partner bij Wing, verzorgt een inleiding bij de film 'Taming the Garden'. Zij promoveerde op het regionaal ontwerp en de 'ontwerpdialoog' als vorm van interactief, ontwerpend onderzoek.

Still 'Taming the Garden'
Een still uit de film 'Taming the Garden'.

Wouter Veldhuis, Rijksadviseur voor de fysieke leefomgeving, stedenbouwkundige en architect en partner van MUST, geeft een inleiding bij de film 'Charm City'. Veldhuis werkt aan stedelijke transformatie, strategieën voor stad en regio, cartografie en onafhankelijk onderzoek. Samen met Simon Franke schreef hij het essay ‘Verkenning van de rechtvaardige stad’.

Benieuwd? Kom dan langs op zaterdag 15 april om 15.30 uur. Net als eerdere edities vindt TIAFF plaats in filmhuis Cinecitta, Willem II Straat 29, Tilburg.

Kijk voor het volledige programma, een beschrijving van alle films en sprekers en kaartverkoop op www.tiaff.nl.
 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe ROCvA flexibiliteit en maakbaarheid combineert in onderwijshuisvesting

21 sep om 17:00 uur

Onderwijsconcepten en de maatschappij veranderen steeds sneller. Hoe zorg je dan dat onderwijshuisvesting…

Lees verder »