Thomas Bögl: 'De gebruiker staat centraal'

woensdag 23 september 2020
timer 2 min
"De gebruiker centraal - dat is waar het om draait. Gebouwen zijn tenslotte middelen en geen doel op zich", aldus architect Thomas Bögl van LIAG. Hij spreekt als keynote tijdens de digitale Verbindingsdag Gezonde Scholen. Lees hier meer over zijn presentatie.

LIAG ontwerpt gezonde gebouwen met een aangenaam binnenklimaat, die mensen optimaal in hun functioneren ondersteunen en hun welbevinden bevorderen. Zo creëert het bureau extra waarde, naast de integratie van duurzaamheidsmaatregelen als de implementatie van circulair bouwen, het adaptief en toekomstbestendig bouwen en het treffen van maatregelen die het verbruik van onder andere water en energie reduceren.


"Om dit in de praktijk waar te kunnen maken, betrekt LIAG de gebruikers vanaf de aanvang van het ontwerpproces", aldus Bögl, directie-architect bij LIAG. "De ontwerpen worden dan aan relevant onderzoek getoetst." Aan de hand van een aantal praktijkvoorbeelden vertelt Bögl tijdens zijn keynote op de Verbindingsdag Gezonde Scholen hoe LIAG de ontwerpuitdagingen aanpakt en hoe zij dit samen met de gebruiker vormgeven: 

  • In het nieuwe gebouw van Beroepscollege Leystede in Leiden komt regulier onderwijs samen met speciaal onderwijs: een unieke samenwerking in Nederland. Voor LIAG de uitdaging om de fysieke leeromgeving daar op af te stemmen. 
  • De Leister Igge in Opeinde ontving in 2019 De Gouden Kikker. Dit is de eerste ‘School voor Energie’ renovatie: energieneutraal, Nul op de Meter en gasloos. Door anders te financieren en goed samen te werken kunnen oude scholen succesvol worden gerenoveerd. Dat heeft IKC De Leister Igge bewezen. 
  • De vormgeving van het C2C-gebouw van Lyceum Schravenlant in Schiedam is afgestemd op didactisch nut die een duurzame bewustwording bij leerlingen stimuleert. Van meet af aan waren de leerlingen actief betrokken bij de ontwikkeling van hun nieuwe schoolgebouw. Ze hadden inspraak in de architectenselectie en de leerlingen hebben samen met LIAG het gebouw vormgegeven.

Beroepscollege Leystede in Leiden (links) en de Leister Igge in Opeinde (foto door Mart Stevens)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Thomas Bögl: 'De gebruiker staat centraal'

De Leister Igge in Opeinde. Foto door Mart Stevens

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

500 scholenprojecten nuanceren het vaak negatieve beeld over onze scholenbouw

15 okt om 15:44 uur

Basisscholen zouden massaal verouderd zijn, er wordt nauwelijks gebouwd en onze kinderen zitten in slechte…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »