Superduurzaam stadskantoor Venlo zuivert stadslucht

woensdag 5 oktober 2016
timer 3 min
Op 14 oktober opent het nieuwe stadskantoor in Venlo. Het gebouw is volgens de Cradle to Cradle filosofie ontwikkeld, met onder meer een luchtzuiverende gevel en vloerbedekking van gerecycled materiaal zoals plastic flessen.

Het nieuwe stadskantoor aan de Eindhovenseweg in Venlo is ontworpen door Kraaijvanger Architects. Een comfortabele en gezonde werkomgeving in combinatie met duurzame innovatie stond centraal, zo laat de architect weten. Het gebouw omvat onder andere kantoorruimte, een plaza, een publiekshal met expositieruimte, vergaderruimten en fiets- en parkeervoorzieningen.
 

Verticale tuin

Het opvallendste element is de groene gevel, volgens de architect met 200 m2 de grootste ter wereld. Deze verticale tuin met meer dan 100 verschillende planten zuivert de lucht van de weg en spoorbaan naast het gebouw. Specifiek: 30% van de zwavel- en stikstofoxides wordt uit de buitenlucht gehaald en de fijnstofuitstoot van 3.000 m2 autoweg wordt gecompenseerd.


De groene gevel zuivert de lucht.


Daarnaast zorgt de kas op de bovenste drie verdiepingen voor natuurlijke verwarming van het gebouw. In combinatie met de groene gevel, een zonneschoorsteen en warmteopslag in de bodem zorgt de kas bovendien voor energiezuinige luchtbehandeling, -circulatie en klimaatbeheersing.
 

Duurzaam interieur

Binnenin zijn er diverse grote en kleine maatregelen genomen om Cradle to Cradle na te streven. Denk aan groene wanden voor een goede luchtvochtigheid en akoestiek, maar ook bureaustoelen die volledig recyclebaar zijn en vloerbedekking gemaakt van plastic flessen en ander gerecycled materiaal. Verder wordt regenwater en water van wastafels en douches opgevangen en gezuiverd voor de groene gevel en het sanitair.


Interieur stadskantoor Venlo


“Dankzij materiaalpaspoorten van alle gebuikte materialen is het gebouw een reusachtige grondstoffenbank,” aldus Kraaijvanger Architects. “Aan het einde van de levensduur van een dienst of product kunnen deze weer ingenomen worden voor hoogwaardig hergebruik, van ieder onderdeel zijn het productieproces en de gebruikte stoffen bekend." 


Ook de inrichting is gericht op duurzaamheid. Het gebouw is erg transparant waardoor daglicht tot zo diep mogelijk binnen wordt gehaald. Waar dit niet mogelijk is, wordt ledverlichting gebruikt. Er is een grote diversiteit aan individuele en aanpasbare werkplekken en een open kern van trappen en vides nodigt uit tot beweging. De vides zijn ook zo vormgegeven dat een natuurlijke luchtstroom mechanische ventilatie grotendeels vervangt.


Het stadskantoor is transparant, dus veel daglicht.
 

Geen truukje

Gemeente Venlo benadrukt dat Cradle to Cradle bij de bouw geen truukje is geweest, maar integraal is doorgezet in alle facetten. Zo is er bijvoorbeeld niet voor hout, maar voor speciaal hergebruikt (prefab en gestort) beton gekozen. “Het is van cruciaal belang dat zowel burgers als medewerkers snappen waarom dit gebouw meerwaarde voor hen oplevert,” aldus projectleider Michel Weijers van de gemeente Venlo. “Met die bewustwording kunnen ze trots zijn op het gebouw. Zo kan bijvoorbeeld iedereen op schermen in het gebouw zien hoeveel water er wordt bespaard en hoeveel de zonnepanelen opleveren.”


De komende jaren gaat de gemeente Venlo samen met verschillende partners onderzoeken wat het effect is op de arbeidsproductiviteit en het ziekteverzuim van de gemeentelijke organisatie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Superduurzaam stadskantoor Venlo zuivert stadslucht

Het nieuwe stadskantoor van Venlo is ontwikkeld volgens de Cradle to Cradle filosofie.

d d
g g
f f
s s

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ontzorgen en zoeken naar synergie

20 jul om 13:47 uur

In Nederland is onderwijsvastgoed complex vanwege de split incentive tussen schoolbesturen en stichtingen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam zoekt architectenbureaus voor Paris Proof ontwerpen

14 jul om 10:16 uur

De gemeente Rotterdam roept, samen met architectuurinstituut AIR en de Klimaat Academie Rotterdam, 25…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vroeg sturen op CO₂: publicatie Low Carbon Urbanism biedt handvatten

9 jul om 08:35 uur

Waar, hoe dicht en hoe groot bouwen we? Die vragen bepalen meer dan welk materiaal dan ook de CO₂-uitstoot van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten hoogbouw in Delft introduceert flexibel middenhuren

24 jun om 08:42 uur

In Delft is The Urban Woods officieel in gebruik genomen. Het gebouw biedt 102 middenhuurwoningen in een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Negen projecten genomineerd voor Rietveldprijs 2026

19 jun om 09:48 uur

Negen Utrechtse projecten maken dit jaar kans op de Rietveldprijs, de architectuurprijs ter bevordering van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

11 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verdichten in de schaduw en geest van Cornelis van Eesteren

1 jun om 11:37 uur

Kun je het erfgoed van Cornelis van Eesteren in Amsterdam op een subtiele en toekomstbestendige manier…

Lees verder »