Superduurzaam stadskantoor Venlo zuivert stadslucht

woensdag 5 oktober 2016
timer 3 min
Op 14 oktober opent het nieuwe stadskantoor in Venlo. Het gebouw is volgens de Cradle to Cradle filosofie ontwikkeld, met onder meer een luchtzuiverende gevel en vloerbedekking van gerecycled materiaal zoals plastic flessen.

Het nieuwe stadskantoor aan de Eindhovenseweg in Venlo is ontworpen door Kraaijvanger Architects. Een comfortabele en gezonde werkomgeving in combinatie met duurzame innovatie stond centraal, zo laat de architect weten. Het gebouw omvat onder andere kantoorruimte, een plaza, een publiekshal met expositieruimte, vergaderruimten en fiets- en parkeervoorzieningen.
 

Verticale tuin

Het opvallendste element is de groene gevel, volgens de architect met 200 m2 de grootste ter wereld. Deze verticale tuin met meer dan 100 verschillende planten zuivert de lucht van de weg en spoorbaan naast het gebouw. Specifiek: 30% van de zwavel- en stikstofoxides wordt uit de buitenlucht gehaald en de fijnstofuitstoot van 3.000 m2 autoweg wordt gecompenseerd.


De groene gevel zuivert de lucht.


Daarnaast zorgt de kas op de bovenste drie verdiepingen voor natuurlijke verwarming van het gebouw. In combinatie met de groene gevel, een zonneschoorsteen en warmteopslag in de bodem zorgt de kas bovendien voor energiezuinige luchtbehandeling, -circulatie en klimaatbeheersing.
 

Duurzaam interieur

Binnenin zijn er diverse grote en kleine maatregelen genomen om Cradle to Cradle na te streven. Denk aan groene wanden voor een goede luchtvochtigheid en akoestiek, maar ook bureaustoelen die volledig recyclebaar zijn en vloerbedekking gemaakt van plastic flessen en ander gerecycled materiaal. Verder wordt regenwater en water van wastafels en douches opgevangen en gezuiverd voor de groene gevel en het sanitair.


Interieur stadskantoor Venlo


“Dankzij materiaalpaspoorten van alle gebuikte materialen is het gebouw een reusachtige grondstoffenbank,” aldus Kraaijvanger Architects. “Aan het einde van de levensduur van een dienst of product kunnen deze weer ingenomen worden voor hoogwaardig hergebruik, van ieder onderdeel zijn het productieproces en de gebruikte stoffen bekend." 


Ook de inrichting is gericht op duurzaamheid. Het gebouw is erg transparant waardoor daglicht tot zo diep mogelijk binnen wordt gehaald. Waar dit niet mogelijk is, wordt ledverlichting gebruikt. Er is een grote diversiteit aan individuele en aanpasbare werkplekken en een open kern van trappen en vides nodigt uit tot beweging. De vides zijn ook zo vormgegeven dat een natuurlijke luchtstroom mechanische ventilatie grotendeels vervangt.


Het stadskantoor is transparant, dus veel daglicht.
 

Geen truukje

Gemeente Venlo benadrukt dat Cradle to Cradle bij de bouw geen truukje is geweest, maar integraal is doorgezet in alle facetten. Zo is er bijvoorbeeld niet voor hout, maar voor speciaal hergebruikt (prefab en gestort) beton gekozen. “Het is van cruciaal belang dat zowel burgers als medewerkers snappen waarom dit gebouw meerwaarde voor hen oplevert,” aldus projectleider Michel Weijers van de gemeente Venlo. “Met die bewustwording kunnen ze trots zijn op het gebouw. Zo kan bijvoorbeeld iedereen op schermen in het gebouw zien hoeveel water er wordt bespaard en hoeveel de zonnepanelen opleveren.”


De komende jaren gaat de gemeente Venlo samen met verschillende partners onderzoeken wat het effect is op de arbeidsproductiviteit en het ziekteverzuim van de gemeentelijke organisatie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Superduurzaam stadskantoor Venlo zuivert stadslucht

Het nieuwe stadskantoor van Venlo is ontwikkeld volgens de Cradle to Cradle filosofie.

d d
g g
f f
s s

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Dien nu jouw sessievoorstel in voor MOVE24 2026

21 apr om 14:09 uur

Heb jij een inspirerend idee voor de toekomst van een beweegvriendelijk Nederland? Voor MOVE24 2026 kun je nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toekomstbestendig bouwen: leren van water in steden

9 apr om 07:30 uurtimer3 min

“Als je je tanden poetst moet je de kraan dichtdraaien. Die oproep van de overheid is bij de meeste mensen wel…

Lees verder »
descriptionArtikel

Symbiotisch bouwen krijgt vorm langs de A58

2 apr om 07:30 uurtimer3 min

Langs de A58 bij Oirschot is het Symbiotisch Bouwen Paviljoen geopend: een experimentele plek waar bouwen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Netto Natuurwinst: bouwen met biodiversiteit als norm

31 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Vanaf 2024 geldt in het Verenigd Koninkrijk een wettelijke verplichting om bij bouwprojecten de biodiversiteit…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart verbindt sport en groen

26 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Op korte afstand van station Alkmaar Noord verrijst het nieuwe zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart. VenhoevenCS…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Timber Truth: 16 mythes houtbouw ontkracht

25 mrt om 07:30 uurtimer7 min

In het recent verschenen Engelstalige boek The Timber Truth heeft houtbouwexpert Pablo van der Lugt liefst…

Lees verder »
descriptionArtikel

Adriaan Dessingprijs 2026 zoekt bijzondere Westlandse projecten

19 mrt om 07:30 uurtimer2 min

Westlandse projecten staan in 2026 in de schijnwerpers met de vijfde editie van de Adriaan Dessingprijs. De…

Lees verder »