Reuse to Reduce; 'Omarm de circulaire transitie'

vrijdag 17 maart 2023
'Een gebouw is niet langer iets van een instantie of persoon, niet langer een verzameling materialen. Het is een eerbetoon aan wat mensen tot dusverre hebben gemaakt en een deur naar een toekomst met de mogelijkheid van een nieuwe manier van leven.'

Bovenstaande de (vertaalde) woorden van Aaron Betsky, één van de auteurs van Reuse tot Reduce, Architecture with a Carbon Budget, The Case of BioPartner 5. Dit nieuwe boek wordt vrijdag 14 april door Popma ter Steege Architecten en uitgever Jap Sam Books gepresenteerd in het Nieuwe Instituut te Rotterdam. Van 16.00 tot 17.30 uur is er een presentatie met Aaron Betsky, Mantijn van Leeuwen, Josse Popma en Jan Willem ter Steege als sprekers.

In lijn met het boek zal PTSA deze middag een pleidooi houden om de circulaire transitie te omarmen als een kans voor meer betekenisvolle architectuur. Architectuur die het noodzakelijke hergebruik van materialen benut om onze behoeftes, wijze van bouwen en esthetiek te heroverwegen. Een pleidooi voor ontwerp dat gevormd wordt door planetaire grenzen en het gebruik van een CO2-budget als een middel hiervoor. Als een aanzet om het debat over circulariteit te verschuiven richting vormgeving en weg van de technocratie. 

Ook de andere auteurs die aan dit boek hebben bijgedragen, Aaron Betsky en Mantijn van Leeuwen, zullen het woord nemen tijdens de presentatie en reflecteren op respectievelijk de bredere architectuurpraktijk en het belang van CO2-reductie in de bouw. Daarnaast zal het gesprek worden gevoerd met de overige makers van het boek, grafisch ontwerper Tariq Heijboer en architectuurfotograaf René de Wit, en diverse bij het project BioPartner 5 betrokken ontwerpers zoals Paul Korthagen (IMd) en Renée Mennen (Studio RENS). 

Reuse-to-Reduce

BioPartner 5

In Reuse tot Reduce geeft PTSA concrete voorbeelden van ontwerpmaatregelen voor het verkleinen van de footprint van gebouwen. Zij doen dit aan de hand van het door hen ontworpen gebouw BioPartner 5, het eerste Paris Proof-gebouw van Nederland. Parallel hieraan worden referenties uit de architectuurgeschiedenis gepresenteerd, die elk op hun eigen wijze richting geven aan de circulaire opgave. 

CO2-budget voor gebouwen

Aanvullend hierop reflecteert architectuurcriticus Aaron Betsky op de werkwijze van PTSA in relatie tot de bredere architectuurpraktijk. Het boek kan tevens gelezen worden als een pleidooi voor het toepassen van een CO2-budget voor gebouwen, om die passend te krijgen bij de afspraken van het Parijse Klimaatakkoord. Mantijn van Leeuwen, directeur van het Nederlands Instituut voor Bouwecologie (Nibe), levert hiervoor uitleg en inzicht over deze wijze van werken.

Reuse to ReduceReuse to Reduce kwam tot stand dankzij de financiële steun van BioPartner Center Leiden, Universiteit Leiden, Gemeente Leiden en Stimuleringsfonds voor Creatieve Industrie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Woongebouw SAWA in Rotterdam wint BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026

9 jun om 14:54 uur

Woongebouw SAWA in Rotterdam is bekroond als BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026. De jury koos unaniem voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zoetermeer zet solidaire architectuur in de schijnwerpers tijdens Dag van de Architectuur

3 jun om 08:43 uur

Op zaterdag 13 juni opent Zoetermeer zijn deuren voor de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Het landelijke…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verdichten in de schaduw en geest van Cornelis van Eesteren

1 jun om 11:37 uur

Kun je het erfgoed van Cornelis van Eesteren in Amsterdam op een subtiele en toekomstbestendige manier…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paris Proof-vastgoed realiseren: sneller én goedkoper dankzij nieuwe aanpak

26 mei om 14:35 uur

Met een traditionele aanpak betalen we structureel te veel voor duurzame vastgoedtransformaties. Verleg daarom…

Lees verder »
descriptionArtikel

The Circle: circulair bouwconcept met terugneembare elementen

18 mei om 10:29 uur

Willy Naessens Group lanceerde The Circle, een revolutionair en circulair bouwconcept. Met honderd elementen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars dringt aan op snellere klimaatadaptatie

8 mei om 10:12 uur

Het klimaatbestendig maken van de fysieke leefomgeving vraagt om snellere en concretere maatregelen. Dat stelt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend

28 apr om 13:25 uurtimer2 min

De Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft de acht genomineerden voor BNA Beste Gebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam herstelt de dynamiek van water en natuur in de stad

16 apr om 09:11 uurtimer3 min

Rotterdam staat voor de opgave om water niet langer uitsluitend te beheersen, maar te integreren in de…

Lees verder »