'Renovatie oude scholen goedkoper dan nieuwbouw'

donderdag 17 september 2015
timer 2 min
Volgens de Stichting Mevrouw Meijer, die in opdracht van gemeente Haarlem veertien basisscholen onderzocht, zijn veel schoolgebouwen uit de jaren '60, '70 en '80 ten onrechte afgedankt. "'Morgen pas niet in een gebouw van vroeger', wordt wel gezegd. Maar dat is gewoon niet waar.'

Volgens Stichting Mevrouw Meijer zouden de veertien scholen, gevestigd in stadsdeel Schalkwijk, gewoon kunnen blijven bestaan, sommige met een forse ingreep, maar ook elf met kleine aanpassingen. Volgens de Stichting gelden deze resultaten voor alle basisscholen in Nederland.
 

"Natuurlijk kun je te maken hebben met krimp en moeten twee van de vier scholen misschien dicht," aldus Wilma Kempinga van Stichting Mevrouw Meijer. "De twee anderen krijgen dan vaak nieuwbouw, omdat hun pand niet meer zou voldoen. 'Morgen past niet in een gebouw van vroeger', wordt dan gezegd. Maar dat is gewoon niet waar.'
 

Renovatie goedkoper

"Die ruime, hoge klaslokalen met daglicht van twee kanten krijg je echt nooit meer terug, dat laten de normen niet toe." Soortgelijke kenmerken zijn juist goed om te behouden, volgens Kempinga, en zouden juist 10 tot 30 procent minder kapitaallasten met zich meebrengen als de gebouwen worden gerenoveerd, ten opzichte van nieuw laten bouwen.
 

Tevens de locatie van de bestaande scholen is gunstig; doorgaans in het hart van het centrum. Dit laat kinderen toe lopend of met de fiets naar school te gaan, terwijl nieuw gebouwde scholen vaak aan de rand van een wijk worden gebouwd.
 

Meer over (ontwikkelingen in) scholenbouw

Er is veel gaande op gebied van scholenbouw en volgens Stichting Mevrouw Meijer moet dat dringend aandacht krijgen. In de volgende editie van Stedebouw & Architectuur besteden wij aandacht aan de ontwikkelingen omtrent dit onderwerp. Hierin komt ook de Stichting aan het woord, onder meer over de buitenruimte van scholen.
 

Stedebouw & Architectuur thema Scholenbouw verschijnt op 6 november. Word nu lid, dan reserveert u een exemplaar.
Tevens kunt u met een lidmaatschap de Scholenbouweditie van vorig jaar downloaden in onze bibliotheek

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Renovatie oude scholen goedkoper dan nieuwbouw'

Scholen renoveren levert meer voordelen op dan nieuw scholen.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuwe gids: in vijf fasen woningen splitsen

14 jan om 07:30 uurtimer3 min

Ontdek ook de nieuwe Splitgids, een praktische handleiding die gemeenten,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe MPG in 2026: praktijktoets helpt ontwerpers

13 jan om 11:00 uurtimer7 min

De aanscherpingen van de milieuprestatie-eisen voor nieuwbouw, die per 1 juli gaan gelden, zijn zonder of met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Mosveen: impuls voor Den Haag Zuidwest

7 jan om 07:30 uur

De renovatie van 224 naoorlogse portiekwoningen in Den Haag Zuidwest kan met veel minder CO₂- uitstoot worden…

Lees verder »
descriptionArtikel

BNA hamert opnieuw op verbetering aanbestedingsklimaat

2 jan om 07:30 uurtimer5 min

“De huidige wijze van aanbesteden in Nederland staat het realiseren van kwaliteit in de weg.” Opnieuw pleit de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wijzen naar het oosten

30 dec 2025 timer6 min

Na het verschijnen van de Ontwerp-Nota Ruimte hebben diverse belanghebbenden zich waarderend én kritisch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzaam ruimtegebruik: lagere parkeernormen

23 dec 2025 timer4 min

De provincie Noord-Holland gaat gemeenten adviseren en stimuleren om parkeernormen bij nieuwbouw te verlagen.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer financiële ruimte voor woningbouwcorporaties

22 dec 2025 timer2 min

Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft bekendgemaakt dat woningbouwcorporaties vanaf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Cornelis: bouwen en wonen in de geest van Van Eesteren

22 dec 2025 timer4 min

Het woongebouw Cornelis in Amsterdam Nieuw-West, ontworpen door FARO en Van Bergen Architectura, heeft de 28ste…

Lees verder »