Praktijkschool Woerden volledig circulair

donderdag 8 november 2018
timer 2 min
Het Futura College in Woerden gaf HEVO de opdracht haar te ondersteunen in een nieuwbouwproject. De school wil een volledig circulair gebouw realiseren.

De opdracht om een volledig circulair gebouw neer te zetten vergt een duurzame, doordachte en integrale aanpak. De constructie wordt opgebouwd uit hergebruikte materialen. Het deel van de materialen dat nieuw is, krijgt een hergebruikgarantie. Een geïsoleerd groendak zorgt voor natuurlijke verwarming en verkoeling van het paviljoen. 

De praktijkschool werkt met individuele lesplannen waarbij elke leerling intensief begeleid wordt bij het nemen van verantwoordelijkheid voor het eigen leerproces. Het nieuwe schoolgebouw, dat in 2012 in gebruik is genomen, faciliteert deze visie optimaal. Omdat het aantal leerlingen sterk steeg, werden al eerder zes extra klaslokalen gerealiseerd. Zo kon het Futura College onderdak bieden aan maximaal 220 leerlingen. Inmiddels telt de school echter al 245 leerlingen en is er sprake van ruimtegebrek. Het huidige pand bood geen mogelijkheden meer tot interne uitbreiding van lokalen. Daarom werd gekozen voor een stand-alone onderwijspaviljoen met twee klaslokalen, een garderobe, toiletten en een dakterras. 


Circulair bouwen is 'hot', maar niet zo makkelijk als het lijkt. Het vergt een integrale aanpak met focus op drie belangrijke thema's:
- Circulair energieverbruik: Bij het onderwijspaviljoen zorgt een goede dak- en gevelisolatie voor een minimaal verbruik aan energie. Energie wordt onder andere duurzaam opgewekt met zonnepanelen. De gebruikte energie wordt hergebruikt met een warmteterugwinningssysteem. 
- Circulair waterverbruik: Het groendak van het onderwijspaviljoen zorgt dankzij de waterretentie voor een natuurlijke verwarming en koeling. Hemelwater wordt opgevangen en als duurzame waterbron gebruikt. Daarnaast wordt water waar mogelijk hergebruikt.
- Circulair materiaalgebruik: Het gebruik van beton, staal, kit en bitumineuze dakbedekking wordt tot een minimum beperkt, dan wel op een demontabele manier toegepast. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van natuurlijke materialen als hout, leem en katoen. Zo wordt oude kleding van docenten en leerlingen gebruikt als akoestiek dempend materiaal voor de lokaalmuren. 


Het gebouw zal volgens planning in het voorjaar van 2020 in gebruik worden genomen. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Praktijkschool Woerden volledig circulair

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Amsterdamse Sluisbuurt krijgt zoöperatie Zoë: wonen als ecosysteem

27 jan om 09:00 uurtimer3 min

Met de start van de bouw van Zoë krijgt de Sluisbuurt op Zeeburgereiland in Amsterdam er een bijzonder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Digitaal ontwerpen: ‘Gebouwen gaan meer op de natuur lijken’

19 jan om 07:30 uurtimer16 min

Digitaal geprogrammeerd ontwerpen verandert het vak van architect razendsnel. Bij the ArchiTech Company ziet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe MPG in 2026: praktijktoets helpt ontwerpers

13 jan om 11:00 uurtimer7 min

De aanscherpingen van de milieuprestatie-eisen voor nieuwbouw, die per 1 juli gaan gelden, zijn zonder of met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwspraak of samenspraak?

13 jan om 07:30 uurtimer4 min

Rond Oud en Nieuw verscheen onze nieuwe Innovatiecatalogus 2026. Ter inleiding schreef hoofdredacteur Ysbrand…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: zonnepanelen als bouwmateriaal

12 jan om 07:30 uurtimer7 min

In onze jaarlijkse Top 10 van innovaties bespreekt Guus Mulder (TKI Urban Energy) de meest actuele innovaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Top 10 innovaties: van thuisbatterij tot prijsdoorbraak

6 jan om 07:30 uurtimer8 min

Ook dit jaar beleefde Guus Mulder (TKI Urban Energy) veel plezier aan het samenstellen van tien pareltjes van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Volop nieuws in Innovatiecatalogus 2026

5 jan om 07:30 uurtimer4 min

De net nieuw verschenen Innovatiecatalogus 2026 pakt een breed spectrum van onderwerpen beet. Van ontwerpen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trend & monitor: burgercollectieven

31 dec 2025 timer5 min

Het is een innovatieve trend die hoogleraar Anke van Hal (Nyenrode Business Universiteit) ziet op het gebied…

Lees verder »