Ondanks krapte is woningtekort afgenomen door corona

vrijdag 11 juni 2021
Nog steeds worden de meeste woningen boven vraagprijs verkocht. Toch zien we een bijzondere ontwikkeling: het woningtekort is gedaald. De gevolgen van de coronacrisis zijn de oorzaak.

Door de coronacrisis is de bevolkingsgroei in 2020 gehalveerd, is er een hoger sterftecijfer en is er minder migratie waargenomen. Hierdoor is het woningtekort in 2021 geraamd op 279.000 huizen. Een jaar eerder stond dat getal op 331.000, wat neerkomt op een daling van 16 procent. Dit blijkt uit cijfers van het onderzoeksbureau ABF research, op basis van CBS-cijfers, zo is te lezen op het AD.

Hoewel deze daling positief is, gaat hij niet zorgen voor minder woningbouw. Dat laat Leon Groenemeijer, onderzoeker bij ABF research, weten. Hij geeft aan dat 'voor het plannen en bouwen van huizen wordt gekeken naar een periode van tien à twintig jaar'. Zeker omdat verwacht wordt dat de bevolkinggroei sterk zal stijgen, gaat volgens de onderzoeker de behoefte aan veel nieuwe woningen blijven bestaan. Hierin worden ook andere factoren meegenomen, zoals huishoudens van 25 jaar en ouder dat een huis deelt met andere huishoudens of de wachttijden in de sociale huursector.

Demissionair minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat tot 2030 er 900.000 woningen bij moeten komen. De brief is opgesteld op basis van het ABF-onderzoek. Volgens de minister blijft 'de aanpak van het woningtekort onverminderd urgent'.

Waarom zouden we überhaupt de Nederlandse bevolkingsomvang tot 20,4 miljoen inwoners in 2070 door middel van voornamelijk immigratie kunstmatige willen oppompen? Ik snap dat het een erg ongemakkelijk discussiepunt is, maar wel een hoogst noodzakelijke.

Als we naar een circulaire en duurzame economie willen transformeren is er namelijk een duidelijk relatie (en maximum) tussen het aantal mensen en het beschikbare landoppervlakte die dat moet kunnen dragen. Ronald Rovers heeft daar helder over geschreven. Het is dus niet EN-EN maar OF-OF.

In dit licht is het vervolgens nog goed te weten dat zelfs het oer-conservatieve Shell de horror scenario (materiaal & energietekorten) voor 2075 het meest waarschijnlijk acht. 1:04 > https://www.youtube.com/watch?v=5fbvquHSPJU

In dat geval zitten we hier met 20+ miljoen mensen op een piep klein kluitje onoplosbaar diep in de problemen. Regeren is vooruitzien....toch? Aan de Deltawerken ligt een zeer degelijk risicoanalyse als grondslag. Misschien is het de hoogste tijd dit ook eens te gaan maken voor de volhoudbare samenleving.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Kiezen en formeren in tijden van woningnood

5 nov om 07:30 uurtimer10 min

In het kader van de Tweede Kamerverkiezingen sprak ons Expertpanel zich uit over de woningnood. Welke…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van overkoepelende architectuur

23 okt om 07:30 uurtimer8 min

In de rubriek Bouwiconen wandelt architect Roel van der Zeeuw langs diverse opmerkelijke bouwblokken in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Schakelen tussen strategie en praktijk in de wijk

26 sep om 07:30 uurtimer11 min

Hoe kom je van mooie plannen voor een wijk tot concrete actie? Dat onderwerp staat centraal tijdens de viering…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een plan mag geen vleesgeworden Funda-advertentie worden

16 sep om 07:30 uurtimer7 min

Lennart Arpots vervolgt de rubriek Future Architects en waarschuwt dat we door STOER weer donkere niet-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Essentie van stedelijke cultuur: confrontatie en tolerantie

10 sep om 07:30 uurtimer6 min

In de rubriek Bouwiconen koos Mira Nekova niet voor een specifiek gebouw, maar voor een compleet stedelijk plan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van der Pekbuurt: verrassend eenvoudig en geraffineerd

19 jun om 07:30 uurtimer6 min

De Van der Pekbuurt lag onlangs nog onder een kritisch vergrootglas, maar je kunt het ontwerp van Jan Ernst van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Missen woningcorporaties straks tientallen miljarden euro's?

17 apr om 11:30 uurtimer5 min

Branchevereniging Aedes is allesbehalve blij met het actuele voorstel van de regeringscoalitie om de huren in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer zekerheid bij investeren in flexwoningen

3 apr om 07:30 uur

Om de woningnood iets te verlichten, kunnen verplaatsbare woningen een tijdelijke oplossing bieden. Maar dat ‘…

Lees verder »