Mecanoo onderzoekt impact innovatieve mobiliteit A13 Rotterdam

maandag 26 september 2016
timer 2 min
Wat is de toekomst van ringwegen wanneer zelfrijdende auto’s op de weg komen? Mecanoo architecten onderzocht samen met Abel Delft en Arnold Reijndorp de A13 in Rotterdam in het kader van ontwerpend onderzoeksprogramma Snelweg en stad.

De A13 in Rotterdam loopt dwars door de wijk Overschie. De snelweg zorgt voor veel geluidsoverlast en vervuiling in de wijk. Daarnaast zorgen verouderde woningen, onverkoopbaar vastgoed, onaangename looproutes en onvoldoende openbaar vervoer voor een gesegregeerde wijk.

Volgens Francine Houben, creatief directeur/founding partner van Mecanoo, kan de introductie van de zelfsturende auto een vliegwiel zijn voor een nieuwe relatie tussen snelweg en stad. “Het is dan wel belangrijk dat dit gecombineerd wordt met alle andere aanpassingen die er nog nodig zijn in de wijk Overschie,” aldus Houben.

 

Twee fasen plan

Voor de uitvoering hebben de bedrijven een tweetrapstransformatie in gedachten. In de eerste fase zal de snelweg nog intact blijven. Door het verplaatsen van de woningen direct gelegen aan de A13 en de ontwikkeling van een nieuw ‘snelwegpark’ in het hart van Overschie wordt er ruimte gemaakt voor de snelweg. De stedenbouwkundige structuur wordt op deze manier gerepareerd en voorbereid op toekomstige veranderingen.


De tweede fase begint in 2030. De verwachting is dat dat het kantelpunt is voor het gebruik van zelfrijdende voertuigen en tevens het moment waarop er budget beschikbaar is voor groot onderhoud aan de A13. De fysieke structuur van de snelweg zal ook in deze fase behouden blijven. Daarbinnen zullen wel aanpassingen verricht worden. Zo worden er rijstroken, afritstations, transferia en een fietssnelweg geïntroduceerd. De geluidschermen worden verwijderd om de visuele relatie tussen de snelweg en het omringende parklandschap te herstellen.

Lees hier meer over het onderzoeksprogramma Snelweg en stad. 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Mecanoo onderzoekt impact innovatieve mobiliteit A13 Rotterdam

Onderhoud aan de A13 bij Rotterdam moet zorgen voor een nieuwe relatie tussen snelweg en stad.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Groene metamorfose impuls gezondheid en leefbaarheid wijk

10 nov om 10:00 uurtimer4 min

Na vijftien jaar van herontwikkeling laat de wijk Kerckebosch in Zeist zien dat natuurinclusief bouwen niet…

Lees verder »
descriptionArtikel

Floris Alkemade: ‘De contouren van een andere bouwcultuur’

6 nov om 10:45 uurtimer4 min

Demografische ontwikkelingen hebben een enorme impact op onze woningvoorraad. Na de geboortegolf van weleer is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen sloop, maar hergebruik op Zernike campus

30 sep om 07:30 uurtimer4 min

Herbruikbaarheid, aanpasbaarheid en eigenheid van het gebouw zijn de kernbegrippen van de herontwikkeling van…

Lees verder »
descriptionArtikel

S&A Podcast Luisterlandschap: rafelrandjes en straatcultuur

4 jun om 08:02 uurtimer4 min

Vincent van der Klei (Studioninedots) is de ‘architect van de rafelrandjes’ en vertelt in de nieuwe S&A…

Lees verder »
descriptionArtikel

Thonik: strepen laten strategie stralen

20 mei om 07:30 uurtimer13 min

De ontwerpers van thonik ontwikkelen visuele identiteiten die je terugziet in uitingen als supergraphics,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Placemaking: geringe ingrepen met grote impact

1 mei om 07:30 uurtimer14 min

Hoe maak je openbare ruimtes aantrekkelijker, leefbaarder en functioneler voor een gemeenschap? Dat is het vak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor nieuwe verhalen in vloeibare stad

30 apr om 07:30 uurtimer5 min

Als gasthoofdredacteur van ons nieuwste magazine, thema Transformatie & Transities, maakte architect…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurttransformatie: problemen oplossen met andere problemen

28 apr om 07:30 uurtimer17 min

Kom jij nog weleens een Warmtetransitievisie tegen? De rapporten zijn inmiddels weggestopt in bureauladen,…

Lees verder »