Pleidooi nieuwe bouwcultuur tijdens ARCHITECT@WORK

donderdag 3 oktober 2024

Tijdens de tweedaagse beurs ARCHITECT@WORK werd in diverse lezingen een beeld geschetst van de nieuwe bouwcultuur voor de nabije toekomst. Wat kwam er in Ahoy nog meer allemaal langs?

In die nieuwe bouwcultuur wordt het bouwen met hout en andere vezels strategisch gecombineerd met het bouwen met aarde (aldus Studio Nauta). Voorts worden zoveel mogelijk bouwdelen en bouwmaterialen hergebruikt (Nudus) en worden (volgens Bovenbouw) eenvoudige bouwmaterialen zo gemanipuleerd dat er een gedetailleerde en tektonische architectuur ontstaat. Daarin krijgt natuur rond, op en aan gebouwen een plek (Copijn Landschapsarchitecten) en worden (volgens VMX Architects) stedelijke weefsels gekneed om mensen bij elkaar te brengen.

Caro van de Venne Nudus Architect@Work
Presentatie van Caro van de Venne (Nudus).

Symbiose

In plaats van dat de gebouwde omgeving ten koste gaat van de planeet, moeten we toe naar een modus operandi die in symbiose is met de planeet, betoogde architect Ron Bakker van PLP Architecture. Hij merkt bij zichzelf een groeiend activisme op dat punt, maar gaf ook aan dat transities tijd kosten. De afgelopen tien jaar stond zijn ontwerppraktijk toch vooral in het teken van het energieneutraal maken van gebouwen. De komende tien jaar zullen we nodig hebben om de voetafdruk van de gebruikte bouwmaterialen drastisch te reduceren. Vanaf 2035 kan er dan een steeds bredere stroom aan zero carbon gebouwen gerealiseerd worden, verwacht hij.

Media Architect@Work
De mediastand van Stedebouw & Architectuur (rechtsachter) telde veel bezoekers.

Deze Rotterdamse editie van ARCHITECT@WORK telde 3.630 bezoekers over twee dagen en stond bol van de waardevolle ontmoetingen. “Door de opzet van de compacte stands kom je makkelijk met elkaar in gesprek”, aldus Mathias Verlinden (Ibiza Minerals). Zij presenteerden een gekleurd microbeton waarmee maatwerk zwembaden gemaakt kunnen worden die naadloos overgaan in trappen en terrassen. “Daarbij is het materiaal met de hand in de juiste vorm te shapen. ARCHITECT@WORK bood ons de kans om dit product aan Nederlandse architecten te presenteren. We hebben er veel enthousiaste reacties op ontvangen; architecten zien de mogelijkheden ervan.”

'Direct met architecten'

“Het was heel waardevol om direct met architecten en interieurarchitecten de mogelijkheden van een nieuw materiaal te bespreken”, vertelt Erik Egging van Kerrock by Vink, dat op ARCHITECT@WORK een solid surface materiaal presenteerde waar 10% gerecycled materiaal in verwerkt is. Afhankelijk van de gekozen variant is dat gerecyclede materiaal onzichtbaar of toont het zich als vlokken in het materiaal.

Lichtfabrikant Viabizzuno toonde op ARCHITECT@WORK haar modulaire lichtsysteem. “Als ik laat zien hoe je daarmee voor een project je eigen verlichting kunt samenstellen, dan zie ik de ogen van architecten en interieurarchitecten oplichten”, vertelt Amedeo Musazzi van Viabizzuno. “Verlichting zoals dit moet je echt live ervaren.”

Amsterdam en Kortrijk

ARCHITECT@WORK wordt afwisselend in Rotterdam en in de metropoolregio Amsterdam gehouden. Na deze editie in Rotterdam Ahoy vindt ARCHITECT@WORK in 2025 voor de tweede keer plaats in Amsterdam (najaar). De 12de ‘moedereditie’ van ARCHITECT@WORK wordt op 15 en 16 mei 2025 gehouden in de Kortrijk Xpo.

Bron tekst en beeld: ARCHITECT@WORK

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op onze wekelijkse nieuwsbrief.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bijzonder gebouw dankzij weloverwogen ontwerpbeslissing

23 okt om 08:57 uur

In Amsterdam verrijst momenteel met Elements een energieneutraal hoogbouwproject met uitkragingen tot twaalf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ontwerp nieuw Learning Centre op Zernike Campus vastgesteld

13 okt om 09:21 uur

De Rijksuniversiteit Groningen heeft het ontwerp van Benthem Crouwel Architects en Nieuwe Architecten voor het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Keynote uitgelicht: Kees Klomp op het Duurzame & Gezonde Scholen Congres

5 okt om 11:55 uur

Hoe zorg je dat een school niet alleen duurzaam gebouwd is, maar ook de mensen die er werken en leren…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Tumult brengt Groningse cultuur samen onder één dak

30 sep om 10:00 uur

Groningen heeft er een nieuw cultureel adres bij. Tumult, tot voor kort bekend onder de naam VRIJDAG, opende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »