Lichtste metaal ooit in Guinness Book of Records

donderdag 17 november 2016
timer 2 min
HRL Laboratories baarde in 2011 opzien met een metaalsoort die honderd keer lichter is dan piepschuim. Vijf jaar later levert de doorbraak de onderzoekers een eervolle vermelding op in het Guinness Book of World Records.

Het baanbrekende metaalsoort ‘microlattice’, dat gemaakt is van fosfor-nikkel en vooral veel lucht, weegt zo weinig dat het moeiteloos op de pluizen van een paardenbloem kan liggen. De foto die dat illustreert, sierde in 2011 diverse kranten en wetenschappelijke tijdschriften.


Microlattice heeft een dichtheid van 0,9 milligram per kubieke centimeter en is opgebouwd uit kleine roostertjes. De wanden van de roosters zijn 80 nanometer dik. Ter vergelijking: dat is 1.000 keer dunner dan een mensenhaar. Tussen de roosters bevindt zich lucht.

Sterk en schokdempend

Niet alleen is het metaal bijzonder licht van gewicht, ook is mcirolattice sterk en schokdempend. Daardoor is het materiaal volgens het Amerikaanse bedrijf geschikt voor onder andere isolatie, vliegtuigvleugels, warmtewisselaars, katalysatoren en helmen voor militairen.


De mogelijkheid om het lichtste metaal ter wereld te produceren, biedt de kans om nog meer soortgelijke metalen te produceren, aldus het bedrijf. "Met hetzelfde proces kunnen we een sterk en bruikbaar materiaal produceren, die ruim onder de luchtdichtheid gemaakt kan worden, maar wel met de dichtheid van aluminium,” vertelt directeur Bill Carter van HRL Materials Laboratory.

Guinness Book of World Records

De ontwikkeling van microlattice levert HRL Laboratories in 2016 een vermelding op in het Guinness Book of World Records. Dat betekent dat het grote publiek nu ook bekend wordt met de toepassingen van het Amerikaanse onderzoeksbedrijf.


Meer informatie: www.hrl.com

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Lichtste metaal ooit in Guinness Book of Records

Copyright HRL Laboratory – Foto: Dan Little

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

WTC Amsterdam onthult nieuwe lobby, ontworpen door TANK

10 sep om 10:20 uur

WTC Amsterdam heeft vandaag de nieuwe publieke lobby geopend, ontworpen door interieurarchitectenbureau TANK…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

7 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van inzicht naar actie: Paris Proof in het hoger onderwijs

1 sep om 08:51 uur

De verduurzaming van onderwijsvastgoed is in volle gang en het is een van de grootste opgaven waar…

Lees verder »
descriptionArtikel

IKOC Noord-Scharwoude combineert zorg, onderwijs en opvang

24 aug om 09:45 uur

In juni 2027 wordt in het dorp Noord-Scharwoude in de gemeente Dijk en Waard het eerste Integraal Kind- en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prioriteit of visie: wat ontbreekt er echt in scholenbouw?

17 aug om 09:14 uur

Toekomstbestendige scholenbouw vraagt om meer dan geld en goede bedoelingen. Maar wat ontbreekt er nou precies…

Lees verder »
descriptionArtikel

IABR 2026 stelt onderliggende systemen van de gebouwde omgeving centraal

4 aug om 08:21 uur

De Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam houdt van 18 september tot en met 29 november 2026 haar…

Lees verder »

De veranderende relatie tussen binnen en buiten in hedendaagse architectuur

28 jul om 16:10 uur

Waar gevels van gebouwen eerder voornamelijk werden gezien als een afsluiting of bescherming van het gebouw,…

Lees verder »