Deze zomer nog geen verplichting nestvoorzieningen

vrijdag 3 mei 2024

Vrijwel elk nieuwbouwhuis moet binnenkort beschikken over voorzieningen voor huismussen, gierzwaluwen en vleermuizen. De maatregel zal echter nog niet per 1 juli van kracht worden, zo meldt het platform KAN (klimaatadaptief bouwen mét de natuur). Voor alle specifieke info organiseert KAN binnenkort wel een webinar.

Het accommoderen van nestvoorzieningen voor mussen, gierzwaluwen en vleermuizen wordt verplicht bij het realiseren van nieuwbouw. Deze regel wordt ingevoerd bij de eerstvolgende wijziging van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl). Het Bbl is sinds 1 januari 2024 de opvolger van het Bouwbesluit. Wanneer de nestvoorzieningen-verplichting in werking treedt, is nog niet bekend. Wél is duidelijk dat dit niet per 1 juli 2024 zal zijn.

De landelijke minimumeis in het Bbl voor verblijfsvoorzieningen voor gebouwafhankelijke soorten is in het najaar van 2023 in internetconsultatie gebracht. Momenteel worden de reacties van die internetconsultatie verwerkt. In 2024 volgt het proces om de wijziging van het Bbl te publiceren. De Omgevingsregeling, waarin de specifieke eisen aan de verblijfsvoorzieningen worden vastgelegd, gaat nog voor deze zomer in internetconsultatie. Ter ondersteuning van het voorschrift werkt het ministerie van BZK momenteel ook aan een infoblad, in samenwerking met o.a. de bouwsector en natuurorganisaties. Het streven is dat dit infoblad voor het einde van 2024 klaar is.

Rijwoning

Per 110 vierkante meter gesloten gevel- en dakoppervlakte (vergelijkbaar met een rijwoning) moet straks ten minste één voorziening voor de huismus en één voor de gierzwaluw worden gerealiseerd. Daarnaast moet een gebouw ook beschikken over hangoppervlakte voor vleermuizen. Deze oppervlakte moet ten minste 2% bedragen van de netto verliesoppervlakte van de dichte gevel en het dak (bepaald volgens NTA 8800, met een minimum van 1 m2). De voorzieningen mogen per bouwblok gecombineerd worden. Huismussen, gierzwaluwen en ook vleermuizen zitten namelijk het liefst bij elkaar.

De benodigde voorzieningen hoeven niet per se te bestaan uit ingemetselde nestkasten. Je kunt ook denken aan toegankelijke spouwen, horizontale richels op de buitenmuren, dakoverstekken waar zwaluwen hun nesten onder kunnen maken of ruimte onder de dakpannen door het vogelschroot weg te laten of enkele pannen hoger te leggen.
Zie voor meer informatie de Rapportage verblijfsvoorzieningen voor huismussen, gierzwaluwen en vleermuizen (VPR Consultants en Nieman) en de KAN-brochure Nestkastjes in de nieuwbouw, met veel tips voor architecten, ontwikkelaars en bouwbedrijven.

Webinar

KAN organiseert op 30 mei aanstaande een webinar over de nestvoorzieningen. Hoe kun je bij nieuwbouw rekening houden met vleermuizen, met vogelsoorten als gierzwaluwen, huismussen en zwaluwen, en met insecten? Op donderdag 30 mei (10.00 tot 11.00 uur) vertelt Eric Michels (Vivara Pro) je alles wat je wilt weten over deze nestvoorzieningen. Claudia Bouwens, programmaleider KAN Platform, is de moderator van het webinar. Zij zal ook een overzicht geven van de stand van zaken rond de wettelijke eisen aan nestvoorzieningen.

Bron: KAN
Foto boven: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Grote opgaven, simpele oplossingen: de school als hart van de buurt

23 okt om 11:30 uur

Eenzaamheid, gezondheidsproblemen, een tekort aan woningen en een land dat steeds voller raakt. De opgaven zijn…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marianne Loof benoemd tot voorzitter BNA

13 okt om 11:00 uur

De ledenraad van de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) heeft Marianne Loof benoemd tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontzorg je scholen in de hele vastgoedketen

30 sep om 10:28 uur

Onderwijsvastgoed is in Nederland complex vanwege de split incentive: gemeenten en schoolbesturen hebben elk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Houten woontoren The Urban Woods in Delft officieel geopend

29 sep om 14:00 uur

In Delft is The Urban Woods officieel geopend: volgens de initiatiefnemers de hoogste houten woontoren van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken aan betere onderwijshuisvesting

28 sep om 11:30 uur

In november 2025 was Jonas Grütters een van de genomineerden voor de Smaakmaker Award tijdens het Duurzame…

Lees verder »
descriptionArtikel

DigiBouw 2026: waar architectuur en digitale stedenbouw samenkomen

21 sep om 08:39 uur

Hoe ontwerp je niet alleen een goed gebouw, maar ook een toekomstbestendige leefomgeving? Op DigiBouw 2026…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vijf locaties aangewezen voor versnelde bouw 30.000 woningen

10 sep om 08:18 uur

Minister Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de eerste vijf locaties…

Lees verder »
descriptionArtikel

KJ Den Haag opgeleverd: nieuwe stadsentree voor Den Haag Centraal Station

9 sep om 14:00 uur

KJ Den Haag aan het Koningin Julianaplein voor Den Haag Centraal Station is opgeleverd. Het nieuwe gebouw vormt…

Lees verder »